Zánět dásní, neboli gingivitida, je jedním z nejrozšířenějších onemocnění dutiny ústní vůbec. Je běžnou zdravotní komplikací až u 90 % populace. Je způsobena aktivitou bakterií zubního plaku, které se běžně vyskytují na zubech a dásních. Na negativní působení bakterií organismus reaguje bojem v podobě zánětu.Na zánět dásní existují kvalitní přípravky s obsahem chlorhexidinu, například ústní voda Paroex 0,12%, ta se používá krátkodobě k výplachům. Používat 1 až 2 týdny k léčbě zánětu, neředit, voda působí na bakterie viry i kvasinky.Afty doprovází štiplavá bolest, která se zhoršuje při konzumaci jídla a pití, obzvláště, když jde o kyselé potraviny či nápoje. Další častou příčinou bílých dásní je rozšíření kvasinky candida v ústní dutině, které se lidově přezdívá moučnivka. Moučnivka se projevuje bílými povlaky na jazyku, na patře či vnitřku tváří.
Jak rychle vyléčit zánět dásní : Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.
Co na bolestivé dásně
Jak zastavit zánět dásní Základem péče při zánětu dásní je důsledná ústní hygiena. Kartáček vybírejte měkký, aby nedráždil citlivé dásně, a měňte ho maximálně po 3 měsících. Nezbytné je také čištění mezizubních prostor, k čemuž jsou ideální mezizubní kartáčky či zubní nitě.
Jak se projevuje zánět okostice : Symptomy zánětu okostice
Bolest: Obvykle je lokalizovaná v místě postižení a může být ostrá nebo tupá. Bolest se často zhoršuje při fyzické aktivitě. Otok: Zánětlivá reakce může způsobit otok v oblasti postižené okostice. Zčervenání: Kůže nad postiženou oblastí může být červená a teplá na dotek.
Příznaky zánětu dásní jsou obvykle patrné na první pohled. Typickým projevem jsou zarudlé dásně, které mohou být zanícené, měkké, lehce se poraní a snadno krvácí. Dochází rovněž k výraznému otoku dásně a postupnému odhalování zubních krčků a kořenů zubů.
Například řebříček má protizánětlivé, dezinfekční a stahující účinky. Uvařte si z něj odvar a několikrát denně si jím vykloktejte. Podobné účinky jako řebříček má i šalvěj lékařská. Pro úlevu od otoků a zánětu můžete žvýkat její listy, vyplachovat si ústa výluhem nebo si potírat dásně koncentrovanou tinkturou.
Co je bílá skvrna na zubů
Na zubech a mezi zuby se tvoří zubní plak. To je měkký bílo-žlutý povlak na povrchu zubů. Je tvořen zbytky jídla, slinami a bakteriemi. Když jazykem přejedete přes zuby s plakem, zuby jsou jakoby drsné.Poškození zubní skloviny se zpočátku projeví křídově bílou skvrnou. Na zubu postupně vzniká viditelná hnědá nebo černá tečka označující místo vznikající dutinky. Jeho povrch je měkký a ztrácí odolnost. K dalším obvyklým projevům zubního kazu patří nevábně zapáchající dech a nepříjemná chuť v ústech.Jak zastavit zánět dásní Základem péče při zánětu dásní je důsledná ústní hygiena. Kartáček vybírejte měkký, aby nedráždil citlivé dásně, a měňte ho maximálně po 3 měsících. Nezbytné je také čištění mezizubních prostor, k čemuž jsou ideální mezizubní kartáčky či zubní nitě.
Jedním z faktorů je nedostatečné čištění zubů a dásní, které může vést k hromadění bakterií a zubního plaku na povrchu zubů a podél dásní. Pozor si však dejte i na příliš tvrdé čištění zubů, používání špatného typu kartáčku nebo kousání tvrdých předmětů mohou podráždit dásně a způsobit zánět.
Jak uklidnit bolavé dásně : Péči je vhodné doplnit i bylinnými výplachy nebo spreji, obsahujícími například šalvěj či tea tree oil. Pro podporu ústní mikrobioty můžete použít probiotické pastilky. Podrážděné dásně pomůže zklidnit i speciální gel na parodontózu a v případě bolestivých dásní je možné sáhnout i po lécích proti bolesti.
Kde bolí zanet okostice : Okostice je vazivový obal, který pokrývá kosti, kromě míst kde se nachází chrupavka, či úpony svalů. Její zánět se projevuje jako velmi nepříjemná ostrá bolest dásní a zubů, kdy je dáseň oteklá a zarudlá a v pokročilejších stádiích může dojít k hnisání mezi zuby a odtahování dásně.
Co pomáhá na zánět dásní
Antibakteriální ústní voda a zubní pasta
Když si budete dvakrát denně čistit zuby antibakteriální zubní pastou a vyplachovat si ústa antibakteriální ústní vodou, pomůže vám to v boji se zánětem dásní. Je to dáno tím, že plak, který je hlavní příčinou zánětu dásní, je ve skutečnosti typ bakterie.
Co způsobuje zánět dásní K zánětu dásní dochází tehdy, když se vlivem nedostatečné hygieny začne tvořit na zubech zubní plak. Ten přilne k povrchu zubů i dásní, a není-li odstraněný, tak postupně tvrdne a stává se z něho zubní kámen, který začne dráždit dáseň.Léky na zánět dásní
- CORSODYL 1% Zubní gel 50 g. Léčivý přípravek.
- BELOZYME 1.5mg/ml orální sprej 30 ml. Léčivý přípravek.
- TANTUM VERDE Kloktadlo 240 ml.
- MUNDISAL gel 87.1mg/g 8g 1 kus.
- KAMISTAD SENZITIV 1X10GM Ústní gel.
- TANTUM VERDE Kloktadlo 120 ml.
- BELOZYME 3mg/ml3 orální sprej 15 ml.
- STOPANGIN Ústní sprej 30 ml.
Jak vypada leukoplakie : Hlavním projevem leukoplakie jsou již zmiňovanébílé skvrny na sliznicích úst. Tyto skvrny mohou být rovnoměrné nebo nerovnoměrné, ploché nebo vystouplé. Mohou mít hladký, hrubý nebo zrnitý povrch. Zatímco některé skvrny mohou být malé a nepříliš nápadné, jiné mohou zabírat větší plochu sliznice.