Co znamená kontinentalni Podnebi?
Kontinentální (též pevninský) typ podnebí se vyznačuje velkými denními i ročními rozdíly teploty vzduchu, malou oblačností a nízkými úhrny srážek.Termín: kontinentalita

Klimatická kontinentalita podnebí je souhrnem vlastností podnebí, které jsou podmíněny působením pevniny. Kontinentalita podnebí se vyznačuje specifickou velikostí i chodem prvků, narůstá směrem od oceánu do nitra pevniny.Podnebí na celém území České republiky je mírné, přechodné mezi oceánským a kontinentálním s typickým střídáním 4 ročních období (stejně jako v celé střední Evropě).

Co je to klima : Podnebí neboli klima je dlouhodobý stav počasí, podmíněný energetickou bilancí, cirkulací atmosféry, charakterem aktivního povrchu a lidskou aktivitou. Změny probíhají v dlouhodobých časových úsecích. Podle měřítka rozsahu, v němž se podnebí uplatňuje, se rozeznává makroklima, mezoklima, místní klima a mikroklima.

Jaký je rozdíl mezi oceánským a kontinentálním typem podnebí

Maximální množství srážek spadne v případě oceanického typu podnebí na začátku podzimu a v průběhu zimního období. Tento typ podnebí je také charakteristický častými zimními bouřkami, zatímco v kontinentálním typu se bouřky vyskytují jen v průběhu léta.

Co ovlivnuje klima v ČR : Nejvíce,celoročně, území ČR ovlivňuje mořská polární vzduchová hmota – v létě přináší vlhké a chladné počasí, v zimě srážky sněhové nebo deštivé a přílivy kontinentálního polárního vzduchu z východu a severovýchodu – v létě přináší suchý a horký vzduch, v zimě mrazy.

ad)c: Vnitrozemské podnebí je typické pro východní Evropu a střed Skandinávie. Srážek bývá málo, zimy jsou mrazivé, léta horká. Prakticky chybí jako a podzim. Výkyvy teplot jsou velmi veliké, většinou od -30 °C do +30 °C.

Povrch Země směrem od rovníku k pólům lze rozdělit na podnebné pásy: tropický, subtropický, mírný, subpolární a polární.

Kde je v ČR nejmene srážek

Nejsušším místem v ČR je dlouhodobě obec Libědice v okrese Chomutov. Průměrně zde ročně spadne pouze 410 mm srážek, přičemž průměrný roční úhrn srážek v celé republice je zrhuba 600 – 800 mm.teplota, tlak, směr a rychlost větru, oblačnost, srážky).Podnebí je ovlivněno mnoha faktory, jako jsou geografická poloha, nadmořská výška, oceánské a mořské proudy a další globální klimatické jevy. Zatímco počasí se mění velmi rychle a může se výrazně lišit od jednoho dne k druhému, podnebí se mění pomaleji a je charakterizováno dlouhodobými trendy a průměry.

Oceánické podnebí, případně oceánské klima, (zkratky CfB, Cwb, Cfc) je podle Köppenovy klasifikace podnebí typ podnebí, které se vyznačuje malými denními rozdíly teploty vzduchu v průběhu ročních období. Rozdíly mezi nejnižší a nejvyšší průměrnou měsíční teplotou v roce jsou do 15 °C.

Který oceán ovlivňuje podnebí v České republice : V mírném podnebném pásu převládá západní proudění, které přináší vlhký vzduch z Atlantského oceánu. Nadmořská výška území, jeho expozice – orientace vůči světovým stranám, poloha, směr horských hřbetů, návětrný a závětrný efekt pohoří má vliv na výškovou stupňovitost podnebí.

Kde v ČR nejvíce prší : Nejsušší místo v Česku je Mostecká pánev, která je ve srážkovém stínu Krušných hor. Vůbec nejsušší místo v Mostecké pánvi jsou Libědice, kde naprší jen 410 mm srážek ročně. Nejdeštivější místo je Bílý Potok, kde spadne 1705 mm ročně.

Co je to vnitrozemí

Vnitrozemí je geografická oblast zemského povrchu, která neobsahuje pobřeží zálivu, moře či oceánu. Opakem vnitrozemí jsou přímořské oblasti.

Kolik budete platit

Správní poplatek činí 600 Kč, u občana mladšího 15 let 100 Kč. Tyto správní poplatky zaplatíte při podání žádosti. Za převzetí cestovního pasu zaplatíte správní poplatek 100 Kč, pokud převezmete cestovní pas vydaný ve lhůtě 30 dnů u jiného úřadu, než jste podal žádost o jeho vydání."Občan nepodává žádost o vydání cestovního pasu na vyplněném úředním tiskopisu, pouze předloží doklady potřebné k vydání cestovního pasu, např. občanský průkaz. Občan nepředkládá fotografii, protože fotografii pořizuje příslušný úřad při podání žádosti – proto se občan musí k němu osobně dostavit.

Kolik srážek je hodně : Rozdělení intenzit srážek

intenzita déšť [mm/h] sněžení [cm/h]
slabá 0,1 – 2,5 <0,5 : neovlivňuje dohlednost
mírná 2,6 – 8 0,6 – 4 : dohlednost již mírně zhoršená
silná 8 – 40 >4 : dohlednost zhoršená již na 500 m
velmi silná >40 krátkodobé intenzivní sněhové přeháňky – dohlednost pod 500 m