Co znamená když má někdo kopr?
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.Stonky kopru pomáhají při trávení a zmírnění trávicích potíží, jako jsou nadýmání či křeče nebo při nechutenství. Stonky kopru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky a další hlodavce. Jsou bohaté na surovou vlákninu, která je pro králíky a hlodavce velmi důležitá.Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.

Na co je zdravy kopr : Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.

Kdy se kopr

Kopr výsev

Kopr vysévejte na přelomu srpna a září. Semena nasypejte hustě vedle sebe do hloubky cca 1,5–2 cm, lehce zahrňte a opatrně zalijte. Vzdálenost řádků by však neměla být menší než 20 cm. Aby vám osivo nepřeschlo, zavlažujte ho pravidelně každé ráno a večer.

Jak dlouho vydrží kopr : Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.

Pokud kopr raší, ale roste pomalu, jeho listy jsou tenké, světlé, možná až nažloutlé, pak mu s největší pravděpodobností chybí dusík. K tomu dochází častěji na vyčerpaných nebo chudých půdách, ve kterých nebyla delší dobu aplikována organická hnojiva, jako je shnilý hnůj nebo bylinný kompost.

S výsevem kopru začínáme v březnu a pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do července. Jen tak budeme mít celé léto po ruce čerstvou voňavou nať.

Kdy se směje kopr

Sklízíme celé rostliny, jakmile dorostou výšky 15 až 20 cm. Rostliny kopru jsou potravou pro housenky jednoho z našich nejkrásnějších motýlů – otakárka fenyklového.Nasekaný opláchnutý kopr můžete naložit do soli, se kterou kopr promícháte, a poté ho napěchujete a uzavřete do perfektně čistých skleniček se šroubovacím uzávěrem. Takto uložený kopr skladujte v chladu a temnu.Dospělý a zralý kopr sklízíme, jakmile doroste výšky cca 20 cm. V tuto dobu má čerstvý kopr nejsilnější aroma. Sklízet ho můžeme až do jeho květenství. Pokud nám kopr přeroste, je výbornou volbou na naložení jako sterilovaný nebo nakládaný kopr.

Vysévá se mělce, do hloubky asi 0,5 až jeden centimetr. Pěstujeme ho často jako meziplodinu, přiséváním mezi ostatní zeleniny, případně jej můžeme využít i jako značkovací plodinu například v řádcích mrkve a petržele, protože semena kopru klíčí poměrně rychle.

Jak casto zalévat kopr : Kopr je třeba často zalévat, ale neměli byste dopustit příliš mnoho vlhkosti v půdě – to povede k hnilobě kořenů. Vynikající způsob, jak zalévat vlhkomilný kopr: připravte vařenou nebo roztavenou vodu a zalévejte rostlinu v malých porcích 3-4krát za sebou v intervalech 5-10 minut.

Jak správně zasít kopr : Kopr je nenáročný, vyhovují mu hlinité a mírně vlhké půdy. Velmi dobrá úroda je na lehké humusovité půdě se závlahou. Semena vyséváme přímo na připravený záhon do hloubky 2-3 cm a do řádků vzdálených 12 cm. Vyklíčí přibližně za 2 týdny.

Kdy Vyklici kopr

Pěstování je velmi snadné. V dubnu až červenci vysejte semena kopru "na husto" přímo na záhon do řádků vzdálených 30 cm. Pokud si chcete zajistit úrodu kopru na celou sezónu, vysévejte kopr v dvoutýdenních intervalech až do konce července.

Vegetační doba kopru je 65 až 75 dnů a pokud vsadíme na postupný výsev, dosáhneme téměř celoroční sklizně. Pokud chceme získat zelenou nať, sklízíme rostliny vysoké cca 20 cm (průběžně ale i menší, výsev v řádcích je velmi hustý), pokud chceme kopr jako koření do sladkokyselých nálevů, necháme jej vykvést.Kopr vysévejte na přelomu srpna a září. Semena nasypejte hustě vedle sebe do hloubky cca 1,5–2 cm, lehce zahrňte a opatrně zalijte. Vzdálenost řádků by však neměla být menší než 20 cm. Aby vám osivo nepřeschlo, zavlažujte ho pravidelně každé ráno a večer.

Jak a kdy sázet kopr : Vyséváme ho od dubna a můžeme pokračovat až do srpna. Semínka se chtějí uvelebit poměrně mělce v zemi, sejeme je na řídko od sebe do řádků širokých 20 cm. Počkáme několik týdnů, než rostlinky povyrostou. Potom je vyjednotíme tak, aby měla každá prostor o velikosti asi 15 cm.