Co znamená když je někdo dyslektik?
Projevy dyslexie

Rychlost – dítě luští písmena a hláskuje, neúměrně dlouho slabikuje, nebo naopak čte zbrkle, domýšlí slova. Není výjimkou, když dítě má dobrou rychlost čtení, umí tedy převést tvar slov do zvukové podoby, ale není schopno chápat obsah přečteného. Chybovost – dítě zaměňuje tvarově blízká písmena např.Dyslexie je podmíněna poruchami v základních poznávacích schopnostech. Jejich příčinou je nejčastěji dědičnost, ale může být způsobena také nedostatečnou funkcí nervové soustavy nebo nedostatečným rozvojem některých psychických funkcí. Potíže pravděpodobně způsobuje slabá spolupráce obou mozkových hemisfér.Zjistili, že většina lidí s dyslexií má na rozdíl od ostatních účastníků, dominantní skvrny v obou očích. To způsobuje, že mozek přijímá dva různé, ale podobně silné obrazy. A z toho je zmatený. Vidí například rozmazané obrázky, což vede k jejich záměně s jinými písmeny a celkově potížím při čtení.

Jak poznat že je dítě dyslektik : Dyslexie se projevuje obtížemi ve čtení, kdy je porušeno čtení jako vlastní akt.

  1. záměny písmen tvarově podobných, např.
  2. přesmykování slabik, např.
  3. vynechávky písmen, slabik, slov, vět.
  4. přidávání písmen (zvl.
  5. vynechávky diakritických znamének (háčků, čárek) nebo jejich nesprávné použití
  6. domýšlení koncovek slov.

Jak vypadá dyslexie

Dyslexie – porucha čtení

Dítě, které trpí touto poruchou, se velmi těžko učí spojovat písmena do slabik a následně do slov. Častým jevem je zaměňování podobných písmen, přehazování slabik či jejich přidávání na konec slova. Dítě nedokáže porozumět čtenému textu a dále ho reprodukovat.

Kdy se projeví dyslexie : Poruchy učení lze rozpoznat již v předškolním věku dítěte. Rodiče si také brzy všimnou, že dítě v některých dovednostech zaostává za ostatními dětmi. V některých případech se tato porucha objeví až při nástupu do školy.

Náprava dyslexie a dysgrafie

  1. Náprava dyslexie.
  2. * Čtěte s dítětem denně, ne však déle než 15 minut.
  3. * Nepohánějte ho k rychlejšímu tempu.
  4. * V žádném případě ho nekárejte za chyby.
  5. * Barevně podtrhávejte a vybarvujte písmena tvarově podobná.
  6. * Vybírejte takové knihy nebo časopisy, které se vztahují k jeho koníčkům.


Dyslektiky na prvním stupni trápí naučit se číst a psát. Jde o oslabenou funkci levé mozkové hemisféry. Při čtení a psaní pak musí vypomáhat pravá hemisféra. Dyslexie v dospělosti nezmizí, lidé se učí s touto poruchu žít tak, že si vybírají vhodný typ činnosti, kde je dyslexie neomezuje, a nebo je naopak zvýhodňuje.

Kdy se dá zjistit dyslexie

Kdy je možné poruchu diagnostikovat Poruchy učení lze rozpoznat již v předškolním věku dítěte. Rodiče si také brzy všimnou, že dítě v některých dovednostech zaostává za ostatními dětmi. V některých případech se tato porucha objeví až při nástupu do školy.Dyslexie – porucha čtení

Dítě, které trpí touto poruchou, se velmi těžko učí spojovat písmena do slabik a následně do slov. Častým jevem je zaměňování podobných písmen, přehazování slabik či jejich přidávání na konec slova. Dítě nedokáže porozumět čtenému textu a dále ho reprodukovat.Váš mozek vám poděkuje.

  1. Vyzkoušejte nové věci. Udělejte si čas a zkuste se naučit nové věci.
  2. Meditujte. Hodně stresu může mít dlouhodobě negativní vliv na náš mozek a celkovou pohodu.
  3. Spěte v průměru 6 – 8 hodin.
  4. Pravidelně se hýbejte.
  5. Buďte na vzduchu.
  6. Zkuste používat svou nedominantní ruku.
  7. Doplňte vitamíny.


Projevy dysgrafie

Vlastní proces psaní je neúměrně pomalý, těžkopádný, přestože dítě má na úkol dostatečný čas. Při psaní pozorujeme i zvláštní držení těla, nesprávný až atypický úchop a sklon psací potřeby. Ve zvýšené míře se objevují přepisy písmen, škrtání, gumování, chybovost.

Co jíst na podporu mozku : Myslete na to, co jíte: Potraviny s pozitivním vlivem na mozek

  1. Lidský mozek je neuvěřitelně složitý a sofistikovaný orgán.
  2. Borůvky a jiné bobulovité ovoce.
  3. Špenát.
  4. Ryby.
  5. Káva.
  6. Kurkuma a skořice.
  7. Brokolice.
  8. Vlašské ořechy.

Co ničí mozek : Pojďme se nyní podívat na sedm potravin, které vašemu mozku škodí nejvíce.

  • Sladké nápoje.
  • Rafinované sacharidy.
  • Potraviny s vysokým obsahem trans tuků
  • Vysoce zpracované potraviny.
  • Aspartam.
  • Alkohol.
  • Ryby s vysokým obsahem rtuti.

Co zpusobuje dysgrafií

Příčinou dysgrafie je především nedostatečně rozvinutá jemná a hrubá motorika, pohybová koordinace. Tento nedostatek postihuje zrakovou a pohybovou paměť, pozornost a prostorovou orientaci. Charakteristické je křečovité, těžkopádné a neúhledné písmo.

Konzumace malin, borůvek, ostružin a jahod, které obsahují flavonoidy, udržují mozek ve formě. Lesní ovoce zlepšuje paměť, soustředění, schopnost učit se, motorické dovednosti a zvyšuje regeneraci mozkových buněk.Vedle pohybových omezení (poruchy rovnováhy, koordinace pohybů, ochrnutí části těla) se tak často objevují obtíže typu zvýšené únavy, bolesti hlavy, poruch spánku, tinitus (zvonění v uších) a další smyslová omezení (poruchy chuti, čichu, zraku, sluchu) nebo epilepsie.

Jaké potraviny škodí mozku : Potraviny, které škodí mozku a běžně se jedí. Některé škodí více než alkohol

  1. Potraviny, které škodí mozku. Některé potraviny negativně ovlivňují paměť, náladu a zvyšují riziko demence.
  2. Slazené nápoje.
  3. Rafinované sacharidy.
  4. Tuky.
  5. Zpracované potraviny.
  6. Aspartam.
  7. Alkohol.