Co znamená když je andulka Načepýřená?
Chování, které popisuješ u své andulky, určitě není normální. Samotný třes není příznakem konkrétního onemocnění. Nepíšeš, kde máš umístěnou klec. Je důležité, aby byla na klidném místě, kde je stálá teplota a hlavně není průvan – na to jsou andulky hodně citlivé a mohou se třást zimou.Právě u život ohrožujících, akutních onemocnění ledvin ptáčci nečinně, malátně posedávání a čepýří se. U většiny přijde záhy průjem, který na sebe vezme podobu neforemného, vodového výkalu a rapidně se zhorší celkový stav zvířete. Pokud ptáček trpící těmito příznaky nenavštíví veterináře, může během pár dní zemřít.Nemocná andulka v takovém případě může kýchat, pelichat nebo projevovat nezájem o své okolí. Častým projevem nachlazení je také problém s dechem, který se dá dobře pozorovat ve chvílích, kdy necháte andulku létat mimo klec. Kromě možného nezájmu o jinak oblíbené hračky také daleko nedoletí a bude jí to dělat problém.

Jak poznat že je andulka šťastná : Jak se pozná, že je andulka spokojená Spokojená andulka dobře jí, zpívá a vůbec se pořád něčím zabývá, přebírá si peří nebo si hraje s hračkami. Jak se pozná, že se andulka bojí Může se přikrčit v koutě klece, vytáhnout se tak, že vypadá hodně vysoká a hubená, nebo se třepotat po kleci.

Jak slyší andulky

Ptáci slyší v podobném rozsahu jako člověk, avšak u většiny je sluch absolutní; z lidí ho mají jen někteří. Například Andulka vlnkovaná má sluchový rozsah 40–14 000 Hz a optimální slyšení v rozsahu 2 000 Hz. Člověk má sluchový rozsah 16–24 000 Hz a optimální slyšení 1 000–2 800 Hz (Z. Veselovský, 2001).

Jak dlouho spí andulky : Andulky totiž v průměru spí 10–12 hodin denně.

Čím může andulka onemocnět – 2. část

  • Psitakóza. Těžko zvolit charakterističtější nemoc pro exotické ptáky.
  • Svrab – vápenka. Zatímco charakteristická nemoc nese jméno po papoušcích a je obtížně zjistitelná, ta dost možná nejrozšířenější je dobře rozpoznatelná.
  • Onemocnění ledvin.
  • Ztráta peří


Sedí na bidle na jedné noze

Normální chování, pohodlný postoj, když pták odpočívá. Pokud ale trvale upřednostňuje 1 nohu (při šplhání, chůzi), navštivte veterináře.

Co mají andulky nejraději

Protože je andulka velmi akční a energický papoušek, který rád šplhá, létá a prozpěvuje, je nezbytné nezanedbat denní přísun potřebných minerálů, které získá z trav a čerstvého ovoce i zeleniny. Nejraději mají stébla čerstvé trávy, mladé pampeliškové listy, pochutnají si také na listech bezu nebo ptačince.Oči a zrak

Jejich mozek dokáže zpracovat obrovské množství obrázků, které očima zaznamenávají, což ve své podstatě znamená velice kvalitní zrak. Umí zaznamenat 150 obrázků za sekundu, zatímco u člověka je to obrázků za sekundu pouze 16. Andulky mají o jedno (téměř neviditelné) oční víčko navíc, oproti lidem.Z ovoce a zeleniny vybírejte např. banán, okurku, salát, meruňky, rybíz, jablko, mrkev, salát nebo hrozny. Pozor si ale u ovoce i zeleniny dejte na pecičky a jadérka, také se vyhněte fazolím, rebarboře, nedávejte jim ani stonky z rajčat nebo houby.

Nejraději mají stébla čerstvé trávy, mladé pampeliškové listy, pochutnají si také na listech bezu nebo ptačince. Přednost dávejte vždy těm místům, která nejsou příliš frekventovaná silničním provozem a kde se zeleň neošetřuje postřiky.

Jak spí andulky : Andulky totiž v průměru spí 10–12 hodin denně. Zároveň by ale měla být klec tam, kde bude mít dostatečný kontakt s lidmi a bude moct pozorovat dění ve svém okolí. Zavřete-li andulku do místnosti, kde obvykle nikdo není, určitě si na vaši přítomnost nezvykne a ochočení nebude možné.

Jak poznat samce a Samicku andulky : Pohlaví dospělých andulek lze rozeznat podle ozobí, tedy měkkého okolí nosních dírek nad zobáčkem. Běžně má toto ozobí sameček modré, mladá samička bílé, později hnědé. Problém však může nastat u mutací, mláďat a mnohdy je určení pohlaví oříškem i pro zkušeného chovatele.

Jak si získat důvěru andulky

Abyste získali důvěru své andulky, musíte ji věnovat opravdu hodně času. Nezapomeňte, že každá andulka je jiná a u každé může ochočení trvat různě dlouho v závislosti na její povaze a osobnosti. Zpočátku se k ní přibližujte pomalu a opatrně, nedělejte žádné velké prudké pohyby. Andulka by se vás totiž mohla polekat.

Z ovocných plodů andulkám chutnají jahody, dužniny pomerančů, oloupaná jablíčka, hrozny, rajčata, hrušky nebo višně… Všechny tyto druhy ovoce jsou pro andulky vhodné. Můžete jim také dát ostružiny, meruňky, ananas, banán, kiwi a mango.Ptáci slyší v podobném rozsahu jako člověk, avšak u většiny je sluch absolutní; z lidí ho mají jen někteří. Například Andulka vlnkovaná má sluchový rozsah 40–14 000 Hz a optimální slyšení v rozsahu 2 000 Hz. Člověk má sluchový rozsah 16–24 000 Hz a optimální slyšení 1 000–2 800 Hz (Z. Veselovský, 2001).

Co andulky nesmi : Nikdy nedávejte andulce mraženou, vařenou nebo konzervovanou zeleninu a ovoce… ani rovnou z ledničky, potrava musí mít pokojovou teplotu. Rostliny netrhejte poblíž silnice kvůli znečištění výfukovými plyny. Andulky nesmí jíst "lidské jídlo" – takže žádné zbytky z kuchyně ani sladkosti.