Pojem „craving“ se do češtiny překládá jako bažení či chutě ve vztahu k určité návykové látce. Odborníci v adiktologii craving definují jako velmi komplexní psychosomatický fenomén, zahrnující složky behaviorální, emoční, kognitivní či neurobiologické.Jak bažení překonávat
- vyhýbat se situacím, které bažení vyvolávají
- včas bažení rozpoznat a uvědomit si ho na samém počátku, kdy je slabé
- napít se nealkoholického nápoje.
- hovořit o pocitech při bažení – s odborníkem, s někým blízkým.
- relaxace.
- vzpomenout si na minulé nepříjemné zážitky s alkoholem, drogami, hazardní hrou.
Třes (nejčastěji rukou), zvýšené pocení, tachykardie, zvýšení tlaku krve, úzkost, vnitřní neklid, podrážděnost, malátnost či slabost, parestezie končetin, nauzea, zvracení, poruchy spánku, děsivé sny, prchavé halucinace.
Jak dlouho trvají abstinenční příznaky po alkoholu : Nejčastější terapeutickou strategií je substituce inhibičního působení a její pozvolné omezování tak, aby měl organizmus dostatek času k pozvolné adaptaci na odnětí alkoholu. Odvykací syndrom trvá průměrně 6–7 dnů, což je doba adap- tace organizmu (2).
Jak zvládnout závislost
Závislost není možné zvládnout svépomocí a je nebytné obrátit se na poradenská zařízení, která zvládnou dlouhodobě pracovat nejen se závislým jedincem, ale také s jeho okolím (viz Mapa pomoci závislým osobám).
Jak vypadá absťák : Při odebrání drogy se objevují symptomy, jako zvýšená únava, podrážděnost, neklid, úzkosti, skleslost, deprese, zvracení, pocení, slabost, strach, hyperfagie, sebevražedné pokusy apod. Stav může přejít do deliria, kdy se přidruží srdeční arytmie, halucinace, epileptické záchvaty, poruchy vědomí apod.
Náhlé omezení přísunu jakéhokoli alkoholu se v mnoha případech může projevovat celou řadou fyzických i psychologických (abstinenčních) příznaků. Mezi nejčastější patří třes rukou, pocení, nevolnost, halucinace, deprese, úzkost, podrážděnost, nespavost, v nejzávažnějších případech i záchvaty.
Základní charakteristikou závislosti je silná touha užívat alkohol. Tělesná závislost se projevuje nárůstem tolerance k účinkům alkoholu, kdy k tomu, aby se člověk uvolnil nebo opil, je potřeba vyšších dávek alkoholu. Dalším znakem závislosti je přítomnost odvykacích stavů.
Jak se zbavit psychické závislosti
JAK SE VYMANIT ZE ZÁVISLOSTI
- snažit se vyvarovat situacím s návykovým jednáním.
- snažit se různorodými činnostmi vyplnit aktivně svůj volný čas.
- být pravidelně v kontaktu s lidmi, kteří jsou ochotni pomoct.
- nebát se požádat své blízké o pomoc.
- abstinovat.
Mezi ně patří nespavost, změny nálady, deprese, obtížné soustředění, neschopnost odpočívat, podrážděnost, zlost. Ty většinou odezní do 4 týdnů. Další abstinenční příznaky jako nutkání kouřit nebo zvýšená chuť k jídlu naopak mohou trvat 10 i více týdnů.Odhadovaná doba, než alkohol zcela opustí tělo, je přibližně 10 hodin. Příklad 2: Středně velké množství vypitého alkoholu – Pro osobu o hmotnosti 80 kg, která během 2 hodin vypije 200 gramů alkoholu (asi 7–8 standardních drinků), bude odhadovaná doba pro úplné vystřízlivění přibližně 13 hodin.
Alkohol také zatěžuje játra, vede k problémům s pankreatitidou a může zvyšovat riziko několika druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu, jícnu a jater. Díky měsíci bez alkoholu se vám s velkou pravděpodobností sníží vyšší krevní tlak, klesne hladina cukru v krvi, uleví se játrům i ledvinám.
Jak vypadají očí alkoholika : Nedostatek vitamínu A způsobený alkoholismem pak může vyvolat následující: noční slepota, ztenčení rohovky, protržení rohovky, suchost očí, někdy až slepotu v důsledku poškození sítnice.
Jak poznat že moc pijete : Když ale pijete moc a hlavně často, budou problémy s pletí horší a hlavně trvalé. „Mezi nejčastější prvotní varovné signály patří suchá pokožka a tmavá kůže kolem očí, která je důsledkem dehydratace a nevyspání,“ vysvětluje doktor Pratsides pro Daily Mail.
Jak se uklidnit bez antidepresiv
Spolu s dalšími odborníky v oblasti duševního zdraví dali dohromady taktiky, která vám pomohou zastavit lehkou depresi dříve, než se plně rozvine.
- Zacvičte si.
- Dopřejte si rozmazlovací den.
- Nebuďte sami.
- Meditujte.
- Vyhřívejte se na slunci.
- Přestaňte kouřit a pít alkohol.
- Dopujte se zdravými potravinami.
10 tipů ke zlepšení psychické pohody
- Vyhledávejte a udržujte sociální kontakty.
- Buďte fyzicky aktivní
- Naučte se nové dovednosti.
- Pomáhejte druhým.
- Praktikujte mindfulness.
- Zdravá strava.
- Hledejte smysluplné činnosti.
- Péče o duševní zdraví jako součást každodenního režimu.
Tři týdny abstinence s sebou přinášejí významné snížení rizika mrtvice a srdečních příhod, pokles krevního tlaku, lepší funkci ledvin a dokonce lepší kvalitu zraku.
Co se stane kdyz nebudu pít pivo : Pokud se vlivem dlouhodobé nemírné konzumace alkoholu situace (zejména nedostatek REM spánku) často opakuje, dochází k chronickým spánkovým poruchám a následně mohou vzniknout i chronické únavové syndromy, poruchy nálady a paměti,“ uvedl doktor Popov.