Zánět nebo obstrukce žlučových cest může způsobit zvýšení hladiny bilirubinu v krvi, což vede k žlutému zabarvení očí.Na vzniku žloutenky se podílí porucha jaterních buněk i porucha průtoku krve játry. Zvýšený zánik červených krvinek. Mnoho chorob krevních buněk způsobuje zvýšený rozpad červených krvinek. Jaterní buňky si nedokážou poradit se zvýšenou nabídkou bilirubinu v krvi, jehož hladiny stoupají a způsobují vznik žloutenky.Zarudlé bělmo způsobují popraskané žilky v oku, což může být kvůli alergii, při zánětu spojivek i při únavě očí. Hodně časté zčervenání očí možná znamená, že má člověk problémy se zrakem, špatně vidí a oči jsou proto abnormálně namáhány.
Jak vypadá bělmo : Bělima, jinak též oční bělmo nebo skléra (latinsky: sclera), je neprůhledná (obvykle bílá, i když některá zvířata, jako koně nebo ještěři, mohou mít černou skléru), ochranná vnější vrstva oka obsahující kolagen a elastická vlákna. V dětství je tenčí a může skrz ni prosvítat pigment, takže může vypadat namodrale.
Co znamená žlutý obličej
Žluté zbarvení kůže naznačuje problémy se slinivkou, játry a žlučníkem. Nejzřetelněji se tento jev objevuje při žloutence, kdy se celé tělo zbarví do žluta., včetně bělma očí. Když žluč nemůže volně odtékat do dvanáctníku, přesune se místo toho do krve. Krví je přenášena do celého těla.
Co způsobuje žloutenku : Nejčastější příčinou zežloutnutí je neprůchodnost (obstrukce) žlučových cest. Překážkou bývá kámen, který se do žlučových cest dostane ze žlučníku, někdy také nádor (např. slinivky břišní), který stlačí žlučovod zvenčí, vzácně se jedná o nádor rostoucí přímo ve žlučových cestách.
Problémy s játry poznáme
Potíže s funkcí jater se mohou projevovat i bolestí a otokem břicha, otoky nohou a kotníků, svědivou pokožkou, tmavě zbarvenou močí, světlou, nebo naopak krvavou či černou stolicí, chronickou únavou, nevolností nebo zvracením, nechutenstvím nebo tím, že se vaše kůže velmi snadno poškodí.
Onemocnění začíná náhle, s těmito příznaky: zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů nevolnost, nechutenství, zvracení zežloutnutí očního bělma, žluté zabarvení kůže – odtud název „žloutenka“; nemocný může mít tmavší moč a světlou stolici (tyto typické příznaky však nemusí být přítomny vždy)
Co o člověku prozradí očí
Oči o každém z nás mohou prozradit mnohé, včetně nálady, pocitů a dokonce i emocí. Pouhým pohledem do očí můžete pocítit přívětivost a náklonost stejně jako chlad a odpudivost. Jsou oknem do duše člověka. Duhovka je část oka, která vytváří barvu, a je to první, co většina lidí přitahuje.Mezi časté oční onemocnění, které se objevují spíše ve vyšším věku (mohou ale i dříve), patří šedý zákal, zelený zákal neboli glaukom, věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) a diabetická retinopatie.Pomáhá trávicímu traktu, zlepšuje vyrovnání páteře a prospívá zlomeným kostem. Podporuje fyzickou vitalitu a pomáhá nám vytvořit si zdravé návyky v oblasti stravování a cvičení. Pomáhá uvolňovat svalové napětí a křeče. Aktivuje pohybové ústrojí, mírní záněty nervů a jejich bolesti.
Bělima (sclera) – tuhá, bílá vazivová blána (u dětí namodralá, ve stáří zažloutlá od kapének tuku). Tloušťka se pohybuje kolem 0,3–2 mm a zaujímá 4/5 povrchu oční koule. Do bělimy se upínají okohybné svaly, vzadu ji prostupuje zrakový nerv a vpředu přechází v rohovku.
Jak poznám že mám problém s játry : Žloutenka: Žloutnutí kůže a očního bělma, způsobené nahromaděním bilirubinu v krvi. Bolest v pravém horním kvadrantu břicha: Mírná až střední bolest v oblasti jater. Změny barvy moči a stolice: Tmavá moč a světlá nebo hliněná stolice mohou být znakem problémů s játry.
Jak poznat že mě bolí játra : Jak poznat bolest jater Zpravidla bolí játra na pravé straně. Později se mohou objevit závažnější signály poukazující na jaterní selhávání jako je změna barvy moči (nezvykle tmavá) i stolice (nezvykle světlá), otoky, náchylnost ke krvácení a tvorbě modřin, nažloutlé bělmo či kůže, která ke všemu nepříjemně svědí.
Co dělat když mám žloutenku
Hepatitida A a B se léčí zejména antivirotiky, léky na podporu imunity a šetřící dietou. U nejzávažnějšího typu C se aplikuje trojkombinační terapie obsahující interferon (injekční aplikace), dále ribavirin a lék ze skupiny přímo působících antivirotik (aplikují se prostřednictvím tablet).
Délka léčby akutního stadia infekční žloutenky se počítá spíše na týdny a měsíce. Záleží na tom, jak rychle dojde k poklesu hladin zvýšených jaterních parametrů, což je velmi individuální. Průměrně se dá říci, že hospitalizace u akutních stadií trvá asi 2-3 týdny, následná rekonvalescence asi 1-2 měsíce.Přetížená nebo oslabená játra – příznaky
- zápach z úst.
- nadměrné pocení
- svědění kůže po těle.
- zvýšená únava.
- bolesti břicha.
- potíže s trávením.
- nevolnost.
- zvracení
Co poškozuje játra : Játra však neohrožuje jenom alkohol, ale i nadmíra tuků a cukrů. Pokud se málo pohybujeme a máme špatný životní styl, hromadí se podle doktora Chmury tuky v játrech, dochází k jejich ztučnění. Příčinou bývá vedle nadměrné konzumace alkoholu také zvýšený příjem zvláště živočišných tuků.