Hydrologie – vědní obor zabývající se zkoumáním zákonitostí výskytu, oběhu, časového a prostorového rozložení zásob vody na Zemi, jejího vzájemného působení s biotickými a abiotickými faktory s ohledem na její fyzikální, chemické a biologické vlastnosti.Hydrolog provádí dílčí technické a odborné práce při monitorování množství a jakosti vody v přírodě. Provádí běžné terénní hydrologické práce. Zpracovává výsledky měření a pozorování. Zpracovává datové, grafické a jiné podklady a dokumentaci.Voda pokrývá více než 70 % povrchu Země. Právě ve vodě vznikl život na Zemi, a proto nepřekvapí, že všechno živé na naší modré planetě potřebuje vodu. Voda plní mnoho funkcí: je nezbytně nutná k životu, je to domov, místní a celosvětový zdroj, dopravní tepna a regulátor klimatu.
Jak zjistit plochu povodí : Plocha povodí (F) je potřebná k výpočtu některých měrných jednotek odtoku. Určuje se z mapy tak, že se na ní vymezí rozvodní čárou a změří se planimetrem. Na vodohospodářských mapách jsou velikosti ploch povodí uvedeny. Průběh rozvodní čáry lze vést podle pramenů řek a podle reliéfu terénu.
Co znečišťuje vodu
Hlavním bodovým zdrojem znečištění vody je kanalizace a čištění odpadních vod, zatímco v případě difúzního znečištění pocházejí hlavní zdroje ze zemědělství a elektráren na fosilní paliva (prostřednictvím ovzduší).
Co studuje hydrogeologie : Hydrogeologie je vědní obor zabývající se podzemními vodami (tj. všemi vodami vyskytujícími se pod zemským povrchem), jejich původem, podmínkami výskytu, zákony pohybu, jejich fyzikálními a chemickými vlastnostmi a interakcí s horninami, povrchovými vodami a atmosférou.
Pod pojmem hydrosféra (vodní obal země) rozumíme tedy vodu v oceánech a mořích a vodu na povrchu souše, patří sem i voda vázaná v ledovcích a organizmech, půdní, podzemní a atmosférická voda.
Je to proto, že voda hraje mnoho důležitých rolí v našem těle: Působí jako dopravní prostředek a rozpouštědlo, voda transportuje minerální živiny obsažené v naší potravě (např. hořčík, sodík, draslík a vápník), do našich buněk a odstraňuje nežádoucí vedlejší produkty metabolických procesů přes vylučování.
Proč pít čistou vodu
Dehydratace, únava a toxiny se hromadí, pokud tělo dostatečně nezavlažujete. Neokysličená krev, ospalost a bolest hlavy nebo kloubů – za to všechno může pouhý nedostatek tekutin. Vše vyřeší obyčejná voda!Povodí v Česku jsou tři, protože Česká republika se svou složitou geologickou stavbou představuje prakticky střechu Evropy a je významnou pramennou oblastí kontinentu.Povodí je území, ze kterého veškerý povrchový odtok odtéká sítí vodních toků k určitému místu vodního toku (obvykle soutok s jiným vodním tokem nebo vyústění vodního toku do jiného vodního útvaru). Povodí je ohraničeno rozvodnicí, kterou je myšlená hranice geomorfologického rozhraní mezi sousedními povodími.
Voda se čistí především varem, chemickými látkami a nebo UV světlem. Čištění vody je obzvláště důležité v zemích třetího světa, kde jsou virové nemoci obvyklé.
Jak můžeme chránit vodu : Nejjednodušší formou je tzv. zasakování do okolní půdy, k čemuž slouží různá vsakovací zařízení, jako jsou nádrže, příkopy a vsakovací šachty. Srážkovou vodu lze i akumulovat do nádrží a následně využít ke splachování nebo zalévání.
Jaké vzdělání musí mít geolog : Geologii lze studovat s chemií nebo biologií, přičemž si již při přihlášce musíte vybrat hlavní ("maior") zaměření (např. biologie), v němž budete povinně zpracovávat bakalářskou práci.
Co dělá Geotechnik
Obor geologie a geotechniky tvoří široké spektrum činností, ať už se jedná o průzkumy pro různé druhy staveb a všechny stupně projektové dokumentace, provádění výpočtů a návrhů způsobu zakládaní staveb, zajišťování skalních masívů až po návrh a provádění geotechnického monitoringu během stavebních prací.
Druhy vod
- 1.1 Srážková voda.
- 1.2 Podpovrchová voda.
- 1.3 Povrchová voda.
- 1.4 Pitná voda.
- 1.5 Minerální vody.
- 1.6 Užitková voda.
- 1.7 Provozní voda (technologická)
- 1.8 Odpadní vody.
69 % sladké vody se skrývá v ledovcích v oblastech jižního a severního pólu, 30 % představuje podzemní voda a pouze jedno procento voda povrchová a atmosférická. Kromě slané a sladké vody existuje také voda brakická, která vznikla mísením sladké a slané vody například u ústí řek do moří a oceánů.
Co se stane když nebudu pít vodu : Nedostatek pitného režimu se může projevit únavou, vráskami, zvyšování tělesné hmotnosti, nepříjemný dech, člověk může trpět zácpou. Mezi ukazatele dehydratace organismu patří barva moči, frekvence močení či pálivé, popraskané rty.