Ryby v Chorvatsku
Chorvatsky | Česky | Anglicky |
---|---|---|
Škrpun | vranka mořská (štírka, vranka ostnitá, pulec ostnitý) | Sea Scorpion (Rockfish) |
Trlja | parmice nachová | Blunt-snouted Mullet (Striped Red Mullet) |
Ugor | úhořovec mořský (úhoř mořský) | European Conger |
Zubatac | zubatec obecný | Common Dentex |
V chorvatských horských oblastech a bukových či jedlových lesích žijí velké šelmy jako vlk, medvěd a rys, které z většiny západoevropských zemí zmizely, ale také další větší savci, jako je divoké prase, srna, jelen, kamzík a četní ptáci či další charakteristické horské druhy.Pokuty za chození v bikinách či bez trička
Na Hvaru vám za takové jednání hrozí pokuta okolo 500 EUR (což je asi 13 000 Kč). Kromě Hvaru byste si na správné oblékání měli dát pozor také ve Splitu, Makarské, Dubrovníku, Vodici, Novalju a omezení zavádějí i další letoviska.
Kde jsou v Chorvatsku žraloci : Poslední doložený výskyt žraloka bílého v Chorvatsku byl v létě roku 2003 u ostrova Jabuka. Rybáři tam vytáhli z vody šestimetrového žraloka, který vážil přes 2 tuny. Na Jadranu došlo za posledních 100 let k méně než deseti útokům žraloka na člověka.
Jací žraločí jsou v Chorvatsku
Rok co rok bývá u chorvatských břehů pozorováno několik opravdu velkých exemplářů. Nejčastěji jde o přes deset metrů dlouhé, neškodné planktonožravé žraloky obrovské a velké. Občas se zde ukáže i žralok bílý neboli lidožravý (hrdina Spielbergových Čelistí).
Kdo žije v moři : Mořští živočichové
- Humr evropský Největší z korýšů je ceněn především pro chutné masa.
- Oliheň Oliheň patří do třídy hlavonožsců.
- Krab. V amerických a evropských pobřežních vodách žije mnoho těchto korýšů.
- Chobotnice.
- Hřebenatka.
- Kalamár.
- Krevety.
- Langusta.
V Jadranu žijí zástupci čistě středozemní vodní fauny, dále živočišstva tropického, atlanticko-středozemního a endemická jadranská fauna. Moře je domovem téměř 380 druhů ryb. Většina jich patří k tzv. modrým rybám (plava riba), především sardele, tuňáci, makrely a palamidy.
Je to dáno řídkým osídlením, jsou tu hluboké lesy a velké lesní louky. Medvěd hnědý tu žil vždycky, je to místo jeho přirozeného výskytu. “ Podle Dragana Turka z národního parku Risnjak je v celém Chorvatsku asi tisícovka medvědů. Největší evropská šelma tu figuruje jako chráněná, ale také jako lovná zvěř.
Co je v Chorvatsku zakázané
Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. To znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání, soudnímu řízení a peněžité pokutě nebo i vězení.Co dělat a co nedělat v Chorvatsku. Respektujte místní zvyky a hlídejte si i své bezpečí
- Dávejte si pozor na oblečení
- Nevydávejte se na pěší túry v žabkách.
- Nesnažte se vychvalovat svou domovinu.
- Do moře jen obuti.
- Pozor na jadranský vítr.
- Při pozvání domů pozor na jídlo.
- Na pláž si neberte cennosti.
- Nebezpečné motorové čluny.
Rok co rok bývá u chorvatských břehů pozorováno několik opravdu velkých exemplářů. Nejčastěji jde o přes deset metrů dlouhé, neškodné planktonožravé žraloky obrovské a velké. Občas se zde ukáže i žralok bílý neboli lidožravý (hrdina Spielbergových Čelistí).
Ve vodách Středozemního moře žije celkem 47 druhů žraloků. Jen zlomek z nich představuje pro člověka skutečnou hrozbu. Přirozeným lovištěm těchto fascinujících tvorů jsou mořské hlubiny. Hřbetní ploutev, rozrážející mělké pobřežní vody můžete pozorovat jen velmi zřídka.
Kde žraloci nejvíce útočí : Od roku 2000 bylo podél pobřeží Západní Austrálie 15 smrtelných žraločích útoků, kde potápěči čelí pravděpodobnosti 1/16 000, že utrží smrtelné žraločí kousnutí. Mezi další místa častějších žraločích útoků patří ostrov Réunion, Boa Viagem v Brazílii, Makena Beach, Maui, Havaj a Second Beach, Port St.
Kdy byl naposledy žralok v Chorvatsku : Naposledy v roce 1974, kdy smrtelně pokousal německého turistu u pláže v Rogoznici. O tom, že je Jadran co se žraloků týče poměrně bezpečné moře, svědčí to, že zde bylo v průběhu 20. století zaznamenáno pouze deset žraločích útoků. Zatím byl ve Středozemním moři doložen výskyt 47 druhů žraloků.
Kolik ryb je v oceánu
Zjistili, že okolo pětiny mořských živočichů tvoří korýši, jako krabi, langusty či humři. Spolu s měkkýši (hlemýždi, chobotnice nebo sépie) a rybami (včetně žraloků) představují polovinu druhů v oceánu. Druhů ryb je v oceánu téměř 22 000.
Důležité je také neotáčet se moři zády. Čelem k vlnám mají děti (ale i dospělí) mnohem větší šanci zůstat vzpřímeně, protože vlnám čelí a vidí, kdy přicházejí. Skvělý způsob, jak si v moři odpočinout a načerpat sílu bojovat s vlnami, je naučit se plavat na zádech, resp. splývat.Jeho severní část je mělká, jižní podstatně hlubší. V Terstském zálivu dosahuje hloubky 23 m, největší hloubka zatím oficiálně uváděná je na jihu 1 330 m (jihozápadně od lázní Hercegnovi v boce Kotorské). Lze však předpokládat, že tento údaj není poslední; podle některých průzkumů se hovoří neoficiálně o 1590 m.
Jak hluboky je Jadran : Jaderské moře
Jeho rozloha činí 138 595 km2, délka 738 km, průměrná šířka 159,3 km a průměrná hloubka 173 metrů. Vody východního pobřeží Jaderského moře od poloostrova Savudrija na západě po poloostrov Prevlaka v jihovýchodní části patří k území Chorvatské republiky.