Co ze starých cihel?
Nejčastější využití starých cihel v zahradě je na stavbu různých cihlových chodníčků, plotů a zídek. Můžete tak s jejich pomocí například rozdělit zahradu na užitkovou a rekreační část, ohraničit skalku nebo záhonky od zahradního posezení a také vytyčit, kudy se smí chodit, aby vám nikdo nepošlapal trávník.Odpověď: pro ""oživení"" barevného vzhledu cihel můžete z oblasti nátěrových hmot zkusit napuštění cihel fermeží o 1000 unibal fermež napouštěcí, kterou před použitím je vhodné ještě naředit ( cca 1:1) ředidlem s 6006. případně nevsáknutou fermež je potřebné setřít.Vápenocementová omítka:

Tato univerzální omítka se používá především ve venkovním prostředí na těžké zdivo (vápenopískové cihly, staré cihly, betonové bloky).

Jak vyčistit staré cihly : Kovová tenká čepel svými mikrovibracemi působí v místě kontaktu cihly s betonem, který se 100% oddělí, takže vibrační dláto čističe cihel narazí na slabý prostor mezi oběma materiály. Často stačí narušit přilnavost mezi pár milimetry malty a starou cihlou a veškerý nevhodný materiál sám odskočí.

Jak se zbavit cihel

Cihly, omítku i staré umyvadlo odvezte na sběrný dvůr.

Jak stará je cihla : Při ohlédnutí zpět do historie lze říci, že cihla v nepálené formě spatřila světlo světa někdy v rozmezí 8500 až 7500 let před naším letopočtem. Je možné, že tomu bylo i dříve, ale k tomu neexistují spolehlivé prameny. Tvar i formát byl velice rozličný podle oblastí, od cihel kvádrového tvaru až po placaté cihly.

Postupovat můžete tradičním způsobem, tedy posílit soudržnost podkladu pomocí „špricu“ z naředěné malty nebo nanést na omítaná místa penetraci (adhezní můstek), s níž se samozřejmě pracuje snadněji. Pak následuje obvyklá kombinace jádrové a štukové omítky, případě pokladová vrstva a fasádní pastovitá omítka.

Pro spárování používáme malty na bázi vápna (Fugenmörtel ZF), vápna s hydraulickými přísadami (Fugenmörtel TK) a jen pro velmi pevné cihly a pásky lze použít tvrdší malty na bázi románského cementu (Fugen und Ergänzungsmörtel RZ) nebo bílého portlandského cementu (Fugenmörtel).

Čím spárovat staré cihly

Pro spárování používáme malty na bázi vápna (Fugenmörtel ZF), vápna s hydraulickými přísadami (Fugenmörtel TK) a jen pro velmi pevné cihly a pásky lze použít tvrdší malty na bázi románského cementu (Fugen und Ergänzungsmörtel RZ) nebo bílého portlandského cementu (Fugenmörtel).Pro ""nátěr"" cihel je teoreticky možné použít různé nátěrové hmoty, jako jsou na př. fasádní barvy Barlet, email Bakrylex, S2160 Hostagrund, syntetické emaily S2013 Industrol univerzál, U2029 Industrol profi a další. Předpokladem je naprosto suchý podkald a důkladná penetrace naředěnou, vybranou nátěrovou hmotou.Impregnační nátěr na cihly a zdivo vytvoří na povrchu vodoodpudivý film a chrání ho před vlhkostí.

  1. Postačí jedna vrstva přípravku.
  2. 25 litrů ošetří až 125 m2 plochy.
  3. Vysoká odolnost vůči vodě a mechu.
  4. Na takto ošetřeném povrchu se zvýrazní jeho barevnost.
  5. Aplikujte válečkem nebo postřikovačem.
  6. Umožňuje stěnám dýchat.


Životnost – pálené cihly mají dlouhou životnost. Mohou vydržet i několik staletí. Recyklovatelnost – pálené cihly jsou recyklovatelné. Po demolici budovy lze cihly znovu použít.

Jak dlouho existuje cihla : Cihly jsou velmi starým stavebním prvkem. Nejstarší formou jsou cihly sušené (vepřovice), známé nejméně 10 tisíc let. Pálené cihly a střešní tašky, zprvu vyráběné hrnčířským způsobem, jsou také známé už od starověku a výslovně je připomíná starobabylonský Epos o Gilgamešovi (3. tisíciletí př.

Co na cihlovou zeď : Odpověď: pro zpevnění obnaženého zdiva a zvýraznění jeho zabarvení můžete použít silikonový lak ""laksil"", který se vyrábí i v matném provedení. pro první 1 – 2 penetrační nátěry (podle savosti podkladu) je nutné lak silně naředit (cca 1:1) ředidlem s6005 aby se vsákl co nejhlouběji.

Čím Vyspárovat cihlovou zeď

Chceme-li zvýraznit výsledek, můžeme použít světlou spárovací hmotu. Na druhé straně, v případě moderní fasády je ideální hladký klinker, a to zejména v případě, že cihla bude mít chladné barvy (např. černá, šedá) a pro spárování použijeme téměř neviditelnou, tenkou spáru ve stejné barvě.

Pro zvýšení vlastností lícových cihel doporučujeme použít nano přípravek NanoKlinker. Ošetřením povrchu snížíme nasákavost a tím předejdeme riziku tvorby minerálních výkvětů. Impregnační nano nátěr provádíme rovnoměrně pouze v jedné vrstvě! Tím výrazně snižujeme spotřebu přípravku, ale hlavně čas strávený aplikaci.Velmi těžké magnezitové cihly, které vydrží vysoký žár (udává se 1800 °C), byly součásti konstrukce akumulačních kamen. V nich nebyly spojeny maltou ale jen složeny uvnitř (obvykle kovové) konstrukce. Dnešní využití starých magnezitových cihel je rovněž pro konstrukci topidel – zejména krbů.

Kolik váží stará cihla : Cihla váží zhruba 4 kg a její cena se v současné době na trhu stavebnin pohybuje nejčastěji od 7 do 10 korun za 1 kus včetně DPH, přičemž můžete narazit i na výhodnější ceny pro druhou jakost, množstevní slevy, ale i na prémiové cihly zvonivky, jejichž cena přesahuje 20 korun za kus.