Uprostřed zahrady, která se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku, se to v něm zelená předpěstovanými sazeničkami paprik, rajčat, lilků a melounů. V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky.Do konce března dokončíme řezy trvalek a okrasných trav – uschlé nadzemní části odstraníme u země a umožníme tím rašení nových listů. Trvalky jako čistec vlnatý a jiné stálezelené trvalky jen ručně protrháme – vytaháme seschlé listy. Nezapomeneme ostříhat loňské listy čemeřic.Co bychom měli udělat:
- odstranit ochrané fólie.
- začít vysévat další semínka na parapet.
- sklidit zeleninu pěstovanou pod sněhem.
- přihnojit jahodníky.
- sázet ovocné stromy a keře.
- začít vysazovat zeleninové záhony.
Co Zaset do skleníku v březnu : Truhlíkové rostliny v interiéru nezapomeňte více zalévat a přihnojovat V březnu se vysévá ve skleníku, brokolice, ředkvičky, kedluben, bylinky, rajčata, papriky, lilek a letničky.
Co sázet na konci března
Do květináčů můžeme vysít třeba bazalku, dobromysl, koriandr, mateřídoušku, meduňku, mátu, šalvěj i tymián a yzop. Brutnák, heřmánek a řimbabu můžeme vysévat přímo na záhon, jsou na naše podmínky zvyklé. K předpěstování i k přímému výsevu se hodí pažitka.
Co Predpestovat doma : Co určitě můžete předpěstovat doma, jsou různé druhy salátů, okurky, melouny, pórek, dýně, cukety nebo třeba špenát. V květnu pořád ještě můžete předpěstovat některé druhy salátů a následně je přesadit na záhon.
V případě, že už není zmrzlá půda, je ideální čas na výsadbu nejen živého plotu, ale také růží a dalších okrasných dřevin. Nezapomeneme ani na již vysazené dřeviny, kterým odřízneme odumřelé nebo nemocné větve. Listnatým stromů navíc odstraníme také semenáče. V březnu odstraňujeme odumřelé nebo nemocné větve.
Březen je dobrým časem na hnojení zahrady organickým hnojivem, jako je kompost nebo hnůj. Organická hnojiva jsou zdrojem živin pro rostliny a zajišťují zdraví a úrodnost půdy. Mezi nejčastěji používaná organická hnojiva patří např. kompost, hnůj nebo tzv.
Co kvete v březnu na zahradě
Březen. Zlatice, lýkovce, dřín obecný, drobné cibuloviny, krokusy, sněženky, bledule, brambořík abchazský, prvosenky, talovíny, jaterníky, pupkovec, plicníky, devětsily, čemeřice.Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon. Je-li venku teplo, ideální je saláty vysévat odpoledne, aby bylo semínko přes noc v relativním chladu.Do truhlíků se skvěle hodí tulipány (Tulipa), modřence (Muscari), ladoňky (Scilla), snědky (Ornithogalum balansae), sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis), primule (Primula), hyacinty (Hyacinthus), krokusy (Crocus), puškinie (Puschkinia), violka zahradní neboli maceška (Viola x wittrockiana), pomněnky (Myosotis), …
Zahradu nám v březnu zpestřují nejen cibulnaté a hlíznaté květiny, ale také okrasné dřeviny. Z trávy se na nás smějí vedle sněženek krokusy, bledule, hlaváčky, kosatce, prvosenky a lomikameny a z výšky na nás shlížejí květy mandloní, dřínu a třeba i takové vrby jívy.
Čím hnojit česnek na jaře : Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách. První dávku aplikujeme brzo na jaře při obnovení vegetace, další dávky zhruba vždy po 4 týdnech.
Co kvete nejdříve na jaře : Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první
- Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
- Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
- Narcisy (Narcissus)
- Tulipány (Tulipa)
- Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
- Bledule (Leucojum L.)
Co žere papriky ve skleníku
Mezi ty nejčastější nákazy, které papriky napadají, patří virus mozaiky okurky, bronzovitost rajčete či skvrnitost papriky a rajčete. Všechny tyto choroby způsobují skvrny na plodech, různý stupeň jejich zmenšování či deformace, u posledně jmenované choroby dokonce praskání plodů i listů a jejich následné opadávání.
Předpěstování okurek. Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné.Sázejte cibuloviny
Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.
Co zasadit do truhlíku na jaře : Můžete zvolit jednodruhovou výsadbu, nebo nakombinovat více druhů rostlin. Nižší rostliny umisťujte do přední části truhlíku a vyšší rostliny, jako například narcisy za ně. Kvetoucí rostliny můžete doplnit i stálezelenými rostlinami jako je hebe, břečťan nebo stálezelené okrasné trávy.