Co zasadit k řepě?
Dostatek živin a světla

Je dobré mísit zeleniny, které berou živiny z různých hloubek (například celer a pór). Pokud je omezující živinou dusík, rostlinám prospěje sousedství motýlokvětých rostlin (třeba „třetí sestry" fazole). Keříčkové fazole jsou skvělými sousedy pro červenou řepu nebo hlávkové zelí.Řepa je citlivá na chlad, vysévá se tedy přibližně od poloviny dubna do poloviny července, v chladných oblastech raději až v květnu po zmrzlých mužích. Rozestup mezi řádky by měl být 25–40 cm, mezi jednotlivými rostlinami v řádku je pak třeba rozestup 5–15 cm. Hloubka setí je 2–3 cm.K červené řepě se hodí křen, zázvor, kmín a bylinky jako je koriandr, kopr, petržel a pažitka. Červenou řepu vařte v osolené vodě. Řepu o hmotnosti přibližně 200 gramů je potřeba vařit 50 až 60 minut, malé a mladé řepy jsou hotové rychleji. Oloupat a nakrájet červenou řepu je lepší až po uvaření.

Co pestovat s cervenou Repou : Pro červenou řepu jsou dobrými sousedy kedlubny, okurky, salát, cibule, česnek. Naopak jí nesvědčí sousedství s bramborami, rajčaty a mangoldem.

Co zasadit vedle ředkvičky

Pokud chceme podpořit jeho růst, vysejme vedle něj celer. Ředkvičky mají rády fazole, mrkev, salát i rajčata. Kamarádí se i s jahodníkem a řeřichou. Cukety vedle sebe uvítají fazole, hrách i cibuli.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Semena krmné řepy se vysévají v průběhu dubna, v době, kdy je půda prohřátá na 5 – 6 °C, do hloubky 3 – 4 cm, řádky jsou od sebe vzdálené 45 cm. Vzdálenost sazenic záleží na druhu pěstování.

Semena vyséváme do řádků, které jsou od sebe vzdálené 25 – 35 cm. Vždy do hloubky 1 – 2 cm, následně zeminu opatrně přihrneme a poté zalijeme. 15 – 20 g osiva vyjde na 10 m2. Jakmile rostlinky vyrostou (doba klíčení je zhruba 10 dní), protrháme je a necháme ty s tmavšími lístky.

Co se hodí k červené řepě

Rozhodně nešlápnete vedle, když k ní přidáte vařenou, nakládanou nebo čerstvou hrušku, jablka nebo křen. Pečená červená řepa se pak hodí k další pečené zelenině, jako je brambor, dýně, mrkev, petržel, celer nebo batáty. Dochutit ji můžete koprem, česnekem, anýzem, pomerančovou kůrou nebo olivovým olejem.1. Naložená červená řepa

  1. Řepu vložte do studené vody, osolte špetkou soli, přiveďte k varu a zakryté vařte zvolna podle velikosti 1-2 hodiny, dokud nezměkne.
  2. Řepu slijte a propláchněte studenou vodou, lépe se pak oloupe.

Řepy prospívají vedle fazolí, okurek, cuket, cibule, salátů i košťálové zeleniny. Pokud vedle řep zasadíme saturejku, podpoří to jejich růst. Kopr jim prospěje v počátcích, kdy semínka klíčí a raší na svět, zároveň později bude odpuzovat škůdce.

Řepa je jednoletá plodina, která je na pěstování nenáročná.

Nemá ale ráda kyselou a štěrkovitou půdu. Můžeme ji pěstovat v hlinité, písčité nebo humózní půdě. Nepotřebuje extra závlahu (pokud zrovna není sucho). Nemá ani nároky na světlo nebo stín.

Co sázet k růžím : Růže si dobře rozumí s trvalkami, drobnými keři i dřevinami. Díky jejich hluboko položeným kořenům si s ostatními rostlinami nekonkurují a neberou si živiny. Jejich květy vypadají nejlépe v kombinaci s levandulí, kontryhelem a šalvějí nebo také mahonií, dřišťálem či cesmínou.

Co zasadit mezi brambory : Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.

Která zelenina se nesnáší

Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.

Osivo krmné řepy vyséváme v době, kdy je půda prohřátá na 5 až 6 °C. V závislosti na nástup jara je to většinou v měsíci dubnu. Obvykle sejeme do řádků širokých 45 cm, doporučená výsevní vzdálenost je 25 cm. Po zasetí dbáme na rozrušování půdního škraloupu.Výživa a hnojení

Při vysokém výnosu sušiny je potřebné dodat vyšší dávky živin ve vyváženém poměru. Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj 35 – 45t. ha-1 na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda v dávce 60 – 80hl/ha, navážená na rozřezanou slámu.

Co lze zasadit v rijnu : V říjnu můžete sázet třeba šeřík, zlatý déšť nebo tamaryšek. Z květin se do konce října můžete vrhnout na trvalky a cibuloviny, jako modřence, tulipány, krokusy nebo hyacinty. Mezi prvními však vysazujte narcisy, sněženky a tavolíny.