Co vznikne smícháním barev?
Vlastnosti bílého světla

Newton navrhl pokus, při kterém světelným hranolem rozložil bílé světlo v barevné spektrum, které dalším hranolem spojil opět do bílého světla. Tím dokázal, že naopak barevné světlo je základní a bílé světlo vzniká smíšením světla všech barev.Jak už jsme na začátku zmínili, fialová barva se primárně míchá z modré a červené barvy. Modrá barva je pak dominantní. Následně se přidá trochu červené barvy, poměr je cca 3:2 či 3:1, záleží, jaký odstín fialové si přejete. Smícháním těchto barev vznikne poměrně tmavá fialová.Jako další variantu si ukážeme smícháním žluté a fialové barvy. Opět nám stačí základní barvy – smícháním modré a červené vznikne fialová barva a ta v kombinaci se žlutou vytváří hnědou barvu. Hnědou barvu také získáte smícháním modré a oranžové barvy.

Co vznikne smícháním : Smícháním dvou základních barev vznikne barva, která je barvou komplementární (doplňkovou) k třetí základní barvě. Princip aditivního míchání barev se uplatňuje například na počítačových monitorech a TV obrazovkách.

Z jakých barev vznikne modrá barva

žlutá + tyrkysová + purpurová = černá tyrkysová + žlutá = zelená žlutá + purpurová = červená purpurová + tyrkysová = modrá

Z jakých barev vznikne oranžová : Oranžová (básnicky oranž) je barva, která se v barevném spektru nachází mezi červenou a žlutou, na vlnových délkách v rozsahu přibližně 585–620 nm. Při subtraktivním míchání barev oranžová vzniká smícháním žluté s magentou (purpurovou).

žlutá + tyrkysová + purpurová = černá tyrkysová + žlutá = zelená žlutá + purpurová = červená purpurová + tyrkysová = modrá

Růžová (básnicky růž) je přírodní barva, která vzniká smícháním červené a bílé barvy. Svůj název získala podle květin – růží. Nenajdeme ji ve spektru světelného paprsku, protože nemá připsanou vlnovou délku.

Co vznikne smícháním modré a červené barvy

červená + zelená = žlutá modrá + zelená = tyrkysová červená + modrá = fialová (purpurová)Oranžová (básnicky oranž) je barva, která se v barevném spektru nachází mezi červenou a žlutou, na vlnových délkách v rozsahu přibližně 585–620 nm. Při subtraktivním míchání barev oranžová vzniká smícháním žluté s magentou (purpurovou).Aditivní míchání barev

Aditivním smícháním všech jednoduchých barev (červené, oranžové, žluté, zelené, modré, indigové a fialové) ve stejných poměrech vznikne světlo bílé. Aditivní míchání barev.

Smícháním primárních barev (modrá, zelená, červená) Smícháním komplementárních barev (modrá s oranžovou, červená se zelenou a žlutá s purpurovou) Smícháním libovolné z těchto dvojic získáte hnědou v jiném odstínu, než který vznikne z ostatních komplementárních dvojic.

Z jakých barev vznikne růžová : Růžová je odstín červené, který je mírně zeslaben bílou barvou. Je známa svou škálou odstínů, od jemných pastelů po syté, výrazné tóny. Při míchání růžové barvy je důležité vzít v úvahu poměr mezi červenou a bílou.

Z jakých barev vznikne zelená : Zelenou lze při subtraktivním míchání barev získat jako kombinaci žluté a modré barvy. Zelená barva patří mezi základní barvy při aditivním míchání (viz RGB), jejím doplňkem je fialová. (Někteří umělci uznávají tradiční teorii barev, podle které je doplňkem zelené barvy červená.)

Z jakých barev se skládá černá

Smícháním modrozelené (azurové) a žluté barvy vznikne barva zelená, žluté a purpurové barva červená a purpurové a modrozelené barva modrá. Smícháním všech tří základních barev dostaneme barvu černou.

Aditivním smícháním všech jednoduchých barev (červené, oranžové, žluté, zelené, modré, indigové a fialové) ve stejných poměrech vznikne světlo bílé.Oranžová (básnicky oranž) je barva, která se v barevném spektru nachází mezi červenou a žlutou, na vlnových délkách v rozsahu přibližně 585–620 nm. Při subtraktivním míchání barev oranžová vzniká smícháním žluté s magentou (purpurovou).

Z jakých barev se dělá modrá : žlutá + tyrkysová + purpurová = černá tyrkysová + žlutá = zelená žlutá + purpurová = červená purpurová + tyrkysová = modrá