Vzhledem k malé velikosti částic uvolňovaných při hoření dochází k tomu, že se usazují hluboko v plicích, takže mohou negativně ovlivňovat celkové zdraví. I proto může při spalování nekvalitních svíček z ropného parafínu docházet k bolestem hlavy, pocitu škrábání v krku a nose nebo zhoršení astmatu.Pokud Vám svíčka zhasne, pravděpodobně byla položena na křivé podložce nebo jste ji umístili do průvanu. Někdy i obyčejný “dotek svíčky” může narušit její dokonalé hoření. Svíčku můžete znovu klidně zapálit.Výsledkem je, že kapalný vosk vystoupá knotem rovnou do plamene zápalky (později už svíčky), kde je dalším teplem přeměněn na plyn a rozkládán až na atomy uhlíku (saze), menší uhlovodíky a vodík. Teprve tyto molekuly hoří, přesněji řečeno reagují se vzdušným kyslíkem na vodu a oxid uhličitý.
Jak funguje vonna svíčka : Vonná svíčka, pro mnohé způsob provonění, ale i doprovodný předmět k dokonalé relaxaci. Hořící plamen tančí ve svém vlastním rytmu a temnou místností se mihotají světelné efekty. Dokáže skvěle provonět celou místnost, ale pak příjde čas ji sfouknout a z knotu se vane nepříjemný dým, který rázem nahradí vůni.
Co se uvolnuje při hoření svíčky
Když zapálíte parafinovou svíčku, do ovzduší se uvolňuji toxické těkavé sloučeniny (např. aceton, benzen, toluen), které mohou být karcinogenní. Ty pak napadají Váš nervový a dýchací systém, způsobují alergie, astma nebo kožní problémy.
Co vzniká při hoření svíčky : Po přiklopení svíčky sklenicí či odměrným válcem začne plamen zahřívat vzduch v nádobě. Vzduch se přitom rozpíná a ve formě bublinek může unikat kolem spodního okraje nádoby. Při hoření se v nádobě slučuje kyslík s uhlovodíky obsaženými ve svíčce a vzniká vodní pára a oxid uhličitý.
Motor reaguje velmi citlivě na volnoběh a někdy se dokonce i vypne. Poměr mezi výkonem motoru a spotřebou paliva se výrazně zhoršil. Vůz i za jízdy cuká a chvěje se, a to často při nízkých rychlostech. Při kontrole samotných svíček objevíte saze nebo jiné známky opotřebení.
Po přiklopení svíčky sklenicí či odměrným válcem začne plamen zahřívat vzduch v nádobě. Vzduch se přitom rozpíná a ve formě bublinek může unikat kolem spodního okraje nádoby. Při hoření se v nádobě slučuje kyslík s uhlovodíky obsaženými ve svíčce a vzniká vodní pára a oxid uhličitý.
Proč kouří svíčky
Svíčka kouří, protože je vyrobena z parafínu
Parafín je surovina na bázi ropy, která se snadno ztělesňuje. Zde je samozřejmě důležitý výběr správného knotu, ale kouřit bude každá parafínová svíčka. Ke kouření může dojít, i když je knot oříznut a svíčka je umístěna mimo průvan.Zapaluje stlačenou směs paliva se vzduchem ve válci a tím iniciuje detonaci, po níž následuje expanze plynů, jež uvádí píst v pohyb. Svíčka je vlastně jiskřiště pro zapalovací proud, které tvoří střední a vnější elektroda upravená tak, aby mohla být vložena do pracovního prostoru zážehového motoru.Podezření: svíčky uvolňují do ovzduší toxiny
A to včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou potenciální karcinogeny, které mohou při dlouhodobějším používání negativně ovlivňovat lidské zdraví. Pokud se vrátíme k vonným svíčkám, pak jsou u nich dalším skrytým nebezpečím jejich vůně.
tepelná energie iniciuje (spustí) řetězovou reakci hoření. Při hoření často vzniká voda, oxid uhličitý, popel a kouř. Pojem hoření se příležitostně přeneseně používá i pro jiné exotermické děje – například termojaderné reakce na Slunci a v jaderných reaktorech, kde se mluví například o vyhoření paliva.
Co se děje při hoření : Hoření je fyzikálně chemická reakce, při které hořlavá látka reaguje vysokou rychlostí s oxidačním prostředkem za vzniku tepla a světla. Je to reakce exotermická. Při této reakci vzniká teplo, světlo (plamen) a produkty hoření (kouř).
Co zpusobi spatne svíčky : Vadné žhavicí svíčky mohou narušit citlivý proces spalování naftového motoru, což může vést k tomu, že motor bude produkovat černý kouř z výfuku. To je varovný signál, že něco není v pořádku se žhavicími svíčkami nebo jinými důležitými součástmi procesu spalování.
Jak se projeví špatně svíčky
Jak poznat špatné svíčky Jak se projeví na jízdě
- klepání motoru.
- možné přehřívání motoru.
- škubání motoru kvůli vynechání zapálení
- neklidný chod motoru, zvláště při akceleraci.
- horší naskočení motoru při startování
- citelný pokles výkonu.
Význam svíček
Připomínkou, že naši předkové kdysi své zesnulé spalovali, bylo u Slovanů zakládání ohňů na hrobech, které se praktikuje dodnes v podobě rituálů zapalování svíček. Křesťané ve svíčkách viděli symbol věčného života. Projev úcty, vzpomínku, ale i věčný život nebo naději.Dodržujte tyto 3 kroky a máte vyhráno, svíčka bude hořet tak, jak má.
- Zapalte svíčku dobře hned napoprvé. Nechce vosk rozpustit po celém povrchu až k okrajů nádoby.
- Před druhým a každým dalším zapálením zkraťte knot.
- Hořící svíčku držte od pohybu větru, průvanu.
Co dělá svíčka : Princip svíčky
Knot saje hořlavý materiál z těla svíčky, který se teplem plamene svíčky taví. Na povrchu knotu se pak hořlavina odpařuje a hoří neboli oxiduje. Spalováním paliva svíčky ubývá ve směru hoření. Moderní svíčky jsou vybaveny knotem, který se během hoření zkroutí do kraje plamene a tam uhořívá.