Co vytvari hypothalamus?
Hypothalamus (původní český název je podhrbolí, slovensky se někdy nazývá podlôžko) je částí mezimozku (diencephalon). Jeho činnost spočívá hlavně ve slaďování jednotlivých vnitřních orgánů do komplexní odpovědi. Například připravuje všechny orgánové soustavy na zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěž.Hypofýza se skládá z přední a zadní části. Přední část vytváří růstový hormon (GH), adrenokortikotropin (ACTH), tyreotropin (TSH), luteinizační hormon (LH), folikuly stimulující hormon (FSH) a prolaktin.Udržuje stálý krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Štítnou žlázu stimulující hormon (TSH, tyreotropní hormon) ovlivňuje štítnou žlázu a zvyšuje v ní tvorbu tyroidálních hormonů. Ty kontrolují metabolismus, přeměnu energie, růst a vývoj, a také aktivitu nervového systému.

Co produkuje Adenohypofýza : Adenohypofýza. Adenohypofýza produkuje hormony a ty řídí další žlázy s vnitřní sekrecí (kůru nadledvin, štítnou žlázu a pohlavní žlázy).

Co řídí Mezimozek

Tato jádra řídí funkci autonomních nervů a jejich prostřednictvím zasahují téměř do všech autonomních reakcí v organismu. Této skupině hypothalamických jader se proto říká "útrobní" nebo "vegetativní mozek".

Co produkuje hypofýza : folikulostimulační hormon (FSH), prolaktin, růstový hormon (GH), melanocyty stimulující hormon (MSH).

Nádory hypofýzy jsou převážně benigní, což ale nijak nesnižuje jejich nebezpečí, neboť mohou být zdrojem nedostatku nebo naopak nadbytku některého z hormonů, který se v hypofýze tvoří. V takovém případě jsou pro jedince nebezpečné nadprodukcí hormonu a jeho účinky.

Štítná žláza

Obsahuje kulovité folikuly, v jejichž buňkách se tvoří oba hormony obsahující jod: tyroxin (T4), trijodtyronin (T3). Jejich syntéza a výdej je řízena hypothalamem (TRH) a potažmo adenohypofýzou (TSH).

Co řídí thalamus

Význam thalamu

V thalamu dochází k přepojování aferentací, které dále směřují do mozkové kůry – senzitivní, zrakové, sluchové a chuťové. Při poruchách thalamu dojde ke snížení prahu pro bolest, taková bolest se pak označuje jako thalamická a není dobře lékově zvládnutelná. Činnost thalamu je podřízena mozkové kůře.Hlavní funkcí thalamu je přenášet motorické i senzorické signály do mozkové kůry. Thalamus také reguluje spánek a bdělost. Viz také mozek, hypothalamus.Jód a hormony štítné žlázy

Funkce štítné žlázy a tvorba hormonů jsou regulovány tyreoideu stimulačním hormonem (tyreotropinem – TSH), který produkuje adenohypofýza (přední lalok podvěsku mozkového). Tento hormon je dále ovlivňován dalšímu hormony mozku.

Typicky se projevuje náhlou bolestí hlavy, zhoršením zraku, oftalmoplegií a somnolencí, je způsobena krvácením, resp. infarktem v adenomu. Jestliže krvácení pronikne skrze kapsulu nádoru do chiasmatické cisterny, přítomny jsou příznaky SAK.

Jaký hormon produkuje štítná žláza : Funkce štítné žlázy

Hormony, které štítná žláza produkuje, tyroxin (T4) a trijodthyronin (T3), hrají klíčovou roli ve správné funkci téměř každého orgánu v těle, od mozku, srdce a svalů až po pokožku. Kalcitonin, další hormon produkovaný štítnou žlázou, reguluje hladinu vápníku v krvi a udržuje zdravé kosti.

Co řídí mezimozek : Tato jádra řídí funkci autonomních nervů a jejich prostřednictvím zasahují téměř do všech autonomních reakcí v organismu. Této skupině hypothalamických jader se proto říká "útrobní" nebo "vegetativní mozek".

Co zajistuje mezimozek

Mozkový kmen je složen z prodloužené míchy, varolova mostu a středního mozku. Mozkový kmen jako celek zajišťuje komunikaci mezi míchou a mozkem, také kontroluje základní instinktivní chování jako dýchání, krevní tlak, polykání, vyměšování atd.

Je tvořen v podvěsku mozkovém neboli hypofýze. Hormon TSH stimuluje štítnou žlázu k činnosti. Při nedostatečné funkci štítné žlázy jeho hladina stoupá, při zvýšené funkci štítné žlázy naopak klesá.Pokud je hladiná nízká, hormonů je nadbytek a potlačují naopak tvorbu TSH. Někdy však může být nízká hladina TSH i při snížené hladině hormonů štítné žlázy, a to tehdy, když je porucha na úrovni mozkových center.

Co způsobuje Adenom hypofýzy : Hormonálně aktivní adenomy produkují zvýšené množství některého hormonu, např. prolaktinu, růstového nebo adrenokortikotropního hormonu. Neaktivní adenomy naopak neprodukují nadměrné množství některého z hypofyzárních hormonů, ale mohou svým růstem a tlakem na zdravou hypofýzu její běžnou hormonální funkci poškozovat.