Energetika má na svědomí asi 77 % emisí skleníkových plynů a z nich třetinu vytváří doprava. Zemědělství a průmyslová výroba obsazují s přibližně 10 % emisí druhé a třetí místo a zpracovávání odpadu je zodpovědné za vypouštění 3,32 % emisí skleníkových plynů.Skleníkové plyny jsou infračerveně aktivní plyny, které pohlcují a vyzařují infračervené záření v rozsahu vlnových délek vyzařovaných Zemí: oxid uhličitý (0,04 %), oxid dusný, methan a ozon jsou stopové plyny, které tvoří přibližně 0,1 % zemské atmosféry a mají znatelný skleníkový efekt.Nejvíce znečišťují ovzduší osobní vozy
Silniční doprava je odpovědná zhruba za pětinu všech emisí v EU. Osobní automobily se řadí mezi největší emitenty CO2, na celkových emisích vytvořených v dopravě v EU se podílejí 60,6 procenty.
Co jsou emise skleníkových plynů : Emise skleníkových plynů z lidské činnosti posilují skleníkový efekt a přispívají ke změně klimatu. Oxid uhličitý (CO2) ze spalování fosilních paliv, jako je uhlí, ropa a zemní plyn, je jedním z nejdůležitějších faktorů způsobujících změnu klimatu.
Co vytváří CO2
Vzniká reakcí uhlíku s kyslíkem (spalováním): C + O2 → CO2, hořením oxidu uhelnatého (například svítiplynu):
Kde se nachází skleníkové plyny : Nejvýznamnějším antropogenním zdrojem skleníkových plynů je energetika, emise z tohoto odvětví však klesají, problematická je doprava, ze které emise rostou. K dalším významným zdrojům patří skládky odpadů, zemědělství (chov dobytka, pěstování rýže) nebo zpracování ropy a zemního plynu.
CO2 je skleníkový plyn
CO2 je naprosto nezbytný pro život na Zemi. Takzvané skleníkové plyny, mezi něž patří i CO2, zabraňují úniku určité části tepla vytvořeného slunečními paprsky zpět do vesmíru. Díky tomu je na naší planetě dostatečné teplo, umožňující přežití živých organismů.
Lidmi způsobené emise skleníkových plynů zesilují v atmosféře skleníkový efekt, což vede k oteplování planety. Hlavním skleníkovým plynem je oxid uhličitý (CO2), který k oteplování přispívá přibližně ze 70 %.
Co produkuje nejvíc CO2
Většina elektřiny se na světě stále vyrábí z uhlí a právě spalování uhlí produkuje nejvíc skleníkových plynů ze všech na straně zdrojů – 25 %. Ropa, a tedy i automobilový benzín a nafta, se podílí dvaceti procenty.I drobná změna pomůže snížit dopady lidské činnosti na klima.
- Osobní automobil používejte pouze v nutných případech.
- Nakupujte s ohledem na životní prostředí.
- Kupujte pouze věci, které opravdu potřebujete.
- Potraviny nakupujte v přiměřeném množství.
- Třiďte odpad.
- Vysazujte a chraňte zeleň.
ČR je v přepočtu na osobu velkým producentem skleníkových plynů: 12 tun CO2eq na osobu ročně. To je 2× více než světový průměr a 1,4× více než průměr EU. Hlavním zdrojem emisí v ČR jsou elektrárny a teplárny (33 %). Dále pak průmysl (28 %), silniční doprava (16 %) a lokální plynové a uhelné kotle (10 %).
Oxid uhličitý (CO2), dříve nazýván kysličník uhličitý, vzniká zejména během dýchání, ale i dalších biochemických procesů. Produkují jej fotosyntetizující rostliny i mikroorganismy, vzniká také při spalování. Je tedy přirozenou součástí ovzduší. Oxid uhličitý je těžší než vzduch, a proto se drží zejména při zemi.
Co znamená jev zvaný skleníkový efekt : Skleníkový efekt, také zvaný skleníkový jev je proces, kterým záření atmosféry ohřívá povrch planety na teplotu vyšší, než by měla bez atmosféry. Způsobují to skleníkové plyny. Skleníkové plyny jsou plyny, vyskytující se v atmosféře Země, které nejvíce přispívají k tzv. skleníkovému jevu.
Který z oxidů způsobuje skleníkový efekt : Lidmi způsobené emise skleníkových plynů zesilují v atmosféře skleníkový efekt, což vede k oteplování planety. Hlavním skleníkovým plynem je oxid uhličitý (CO2), který k oteplování přispívá přibližně ze 70 %.
Co nejvíce znečišťuje ovzduší
Mezi největší zdroje nečistot patří tepelné elektrárny a průmysl, automobilová doprava, lokální vytápění uhlím nebo spalování odpadu.
15 snadných způsobů, jak snížit emise Vašeho automobilu
- Nechte své auto pravidelně servisovat.
- Nevozte nadměrnou zátěž
- Vždy používejte správný motorový olej.
- Jeďte plynule.
- Zkontrolujte tlak v pneumatikách.
- Držte se omezení rychlosti.
- Vypněte nepotřebné spotřebiče.
- Včas řaďte převodový stupeň
Spalování fosilních paliv, kácení lesů a chov hospodářských zvířat stále více ovlivňují klima a průměrné teploty na Zemi. Tím vzniká obrovské množství skleníkových plynů, jež zvyšují objem přirozeně se vyskytujících plynů tohoto typu v atmosféře a zintenzivňují tzv.
Co snizuje emise : Čínský klimatický plán počítá s tím, že bude od roku 2030 snižovat emise skleníkových plynů a do roku 2060 dosáhne klimatické neutrality. Podle letošní zprávy se emise v čínské ekonomice v roce 2022 snižovaly. Klesala spotřeba uhlí a naopak obnovitelné zdroje vyrobily okolo čtvrtiny spotřebované energie.