Elektromagnetické záření se podle vlnové délky dělí na rádiové vlny, mikrovlny, infračervené záření, viditelné záření (světlo), ultrafialové záření, rentgenové záření a gama záření. Tyto typy záření jsou součástí elektromagnetického spektra.Samotný vznik tohoto pole není ještě zcela vysvětlen, víme však, že jeho pří- činou je pohyb hmot s vysokou vodivostí uvnitř Země, resp. v kapalném kovu vnějšího jádra. Vědci hovoří o tzv. gyro- magnetickém efektu, což je vířivý pohyb tekutého niklu a železa ve zmíněném vnějším jádře.Elektromagnetické pole je fyzikální pole, které vyjadřuje působení elektrické a magnetické síly v prostoru. Skládá se tedy ze dvou fyzikálně propojených polí, elektrického pole a magnetického pole.
Co se vytváří kolem magnetu : Magnetické pole je pole vytvořené pohybem elektrických nábojů. Magnetické pole lze definovat jako oblast kolem magnetu, kde je pociťován účinek magnetismu. Je to silové pole, které působí silou na materiály, jako je železo, když jsou umístěny v jeho blízkosti.
Co vyzařuje z telefonu
Podle frekvence lze určit například rentgenové záření, rádiové vlny, infračervené záření a mnoho dalších. Mobilní telefony používají ke své funkci vysokofrekvenční záření. Takové se pohybuje v rozsahu 880-960 MHz nebo 1710-1880 MHz. Stejné používají také televize, rádiové vysílače, ale například i mikrovlnné trouby.
Kde vzniká elektromagnetické pole : Elektrické pole vzniká v okolí elektricky nabitých částic, magnetické pole zpravidla vzniká pohybem elektrických nábojů (např. elektrického proudu tekoucího drátem) a jeho důsledkem je také magnetická síla tvořená magnety.
Magnetosféra Země nedovoluje většině elektricky nabitých částic slunečního větru dostat se na povrch planety. Nabité částice musí při svém pohybu sledovat siločáry magnetického pole. Magnetosféra tedy plní ochrannou funkci, bez které by život na povrchu planety nebyl možný.
Magnetická síla působí pouze na některé látky. Tyto látky se nazývají feromagnetické. Feromagnetické látky obsahují železo, kobalt nebo nikl. Tato změna může být dočasná – magneticky měkké látky nebo trvalá – magneticky tvrdé látky.
Jak funguje elektromagnetické pole
Ze zákona elektromagnetické indukce plyne, že časové změny magnetického pole vyvolávají změny v rozložení elektrických nábojů, a tedy i změny elektrického pole. Tyto změny elektrického pole mohou naopak vyvolat změny v rozložení proudu, a tedy zpětně i změny magnetického pole.Magnetické pole se projevuje silovými účinky. Permanentní magnety se přitahují nebo odpuzují, taktéž vodiče a cívky, kterými protéká elektrický proud, vykazují silové účinky jak navzájem, tak na permanentní magnety nebo železné kovy. Tato síla se mění podle vzdálenosti magnetů.Co je elektromagnet
Je to cívka s jádrem z měkké oceli, která se používá k dočasnému vytvoření magnetického pole. Pokud cívkou začne procházet elektrický proud, stává se magnetem. Magnetické pole elektromagnetu je tím silnější, čím větší proud prochází a je tím silnější čím více má cívka závitů.
Podobně jako každý telefon i ten mobilní obsahuje mikrofon a sluchátko. Každý přístroj, který není připojen k telefonní síti pomocí drátů, musí navíc v sobě obsahovat i miniaturní rádiovou stanici – vysílač i přijímač. Podle standardu, v němž telefon funguje, je potom tato radiostanice konstruována.
Proč je ozvěna v mobilu : „Ozvěna“ v telefonu
Nejčastěji je důsledkem toho, že mikrofon volaného zachytí zvuk vycházející z reproduktoru. Volající pak slyší při hovoru ve svém reproduktoru vlastní hlas.
Co způsobuje elektromagnetické záření : Elektromagnetické záření vzniká při výrobě a přenosu elektrické energie, používáním elektrických přístrojů, v telekomunikaci, v mobilních sítích, ale i při rozhlasovém a televizním vysílání. O vlivu tohoto průmyslového vyzařování na lidský organismus vedou odborníci dlouholeté spory.
Jak funguje magnetické pole
Magnetické pole se projevuje silovými účinky. Permanentní magnety se přitahují nebo odpuzují, taktéž vodiče a cívky, kterými protéká elektrický proud, vykazují silové účinky jak navzájem, tak na permanentní magnety nebo železné kovy. Tato síla se mění podle vzdálenosti magnetů.
Magnetické pole se popisuje pomocí magnetické indukce a intenzity magnetického pole.Magnetické pole je fyzikální pole, jehož zdrojem je pohybující se elektrický náboj, tj. elektrický proud. Magnetické pole lze tedy pozorovat kolem elektrických vodičů, kde je zdrojem pole volný elektrický proud, ale také kolem tzv. permanentních magnetů, kde jsou zdrojem pole vázané elektrické proudy.
Které látky jsou magnetické : K magnetu se přitahují některé kovové látky, například železo, nikl, kobalt či jejich slitiny, jako je ocel. Tyto kovy jsou feromagnetické, mají vysokou magnetickou susceptibilitu a mohou být zmagnetizované.