Co vyrobit z libečku?
V kuchyni se zpracovávají všechny části libečku jako výborné koření v čerstvém i sušeném stavu. Bylinka je velmi aromatická, a proto jí do pokrmů přidáváme jen pár lístků. Sušené nebo čerstvé listy se hodí do mnoha pokrmů – do polévek, omáček, pomazánek, salátů, sekané, nádivky, k vařeným bramborám i rýži nebo k masu.Vhodný je nejen do zeleninových a masových vývarů, ale i do omáček. Pokud přidáte libeček do vody k vařeným bramborám, získáte lahodnou a nezaměnitelnou chuť. Použít jej lze také k přípravě paštik, pomazánek, zeleninových jídel, dušeného hovězího a jehněčího masa, salátů, marinád na grilování nebo do mletých mas.V kuchyni se uplatní všechny části rostliny – listy slouží k dochucování polévek, omáček a dalších jídel, do bylinkových másel, stonky se používají stejně jako celer, vařené kořeny se konzumují jako zelenina a sušené a mleté se používají jako koření, nažky se přidávají do pečiva.

Co s čerstvým libečkem : Používá se jako koření do masitých, zeleninových, bramborových a luštěninových polévek. Je součástí mnoha kořenících směsí. Čerstvým Libečkem kořeníme vařené brambory, rajčatový a paprikový salát. Hodí se do nádivek mletých mas, do tvarohu, pomazánek, rozmanitých omáček k masu.

Jak se dělá maggi z libečku

Libeček rozmixujeme ve vodě i se stonky. Povaříme 30 minut. Potom přecedíme, přidáme sůl, olej a necháme redukovat, až se dostaneme do konzistence tekutého polévkového koření. Z tohoto množství je zhruba 200 ml výrazně aromatického nepřesoleného dochucovadla.

Jak uchovat cerstvy libeček : Pokud chcete čerstvé bylinky uchovávat jen krátkou dobu, nejjednodušší je uložit je do chladničky. Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku.

Libeček je silně močopudný, je tedy vhodný při léčbě onemocnění ledvin, zároveň pomáhá rozpouštět ledvinové a žlučové kameny. Má také blahodárný vliv na cévní soustavu – čistí krev, zlepšuje krevní oběh a využívá se také k léčbě srdečních chorob. Celkově libeček posiluje organismus a působí jako afrodisiakum.

Mezi ně patří mrkev, petržel a pastinák, celer nebo kopr, kmín či koriandr. Na jednom místě zůstává libeček několik let. Kvete koncem června, květní silné lodyhy můžete odstraňovat, pokud je necháte, nic se nestane. Semena libečku z odkvetlého květenství samovolně vypadávají, ale rostlina se nevysemeňuje spontánně.

Jak uvařit čaj z libečku

Často se přidává do bylinných směsí proti potížím s močením, ledvinami a prostatou. Libeček lékařský je výborným afrodisiakem pro obě pohlaví. Ženám navíc pomáhá při silné a nepravidelné menstruaci. Tradiční užití: 1 čajovou lžičku kořene libečku přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat.Libeček rozmixujeme ve vodě i se stonky. Povaříme 30 minut. Potom přecedíme, přidáme sůl, olej a necháme redukovat, až se dostaneme do konzistence tekutého polévkového koření. Z tohoto množství je zhruba 200 ml výrazně aromatického nepřesoleného dochucovadla.Postupně z ní po lžičkách odebírejte a užívejte si vůni i chuť lahodných polévek nebo kořeněných brambor. Kdybyste neměli dostatek ideálních skleniček, doporučuji praktické nízké sklenice Facet, z nichž se libečkové maggi dobře odebírá. Dobře uskladněná směs vám vydrží přes zimu až do nové sklizně.

Postup: Listy libečku omyjeme a dáváme do mixéru – vždy zakapeme olejem, lehce posolíme a přisypeme semínka – rozmixujeme na hladkou směs. Olivový olej přidáváme dle potřeby – směs musí být lehce tekutá, ale neměla by vyloženě “plavat”. Naplníme do sklenic a uskladníme v lednici.

Jak dlouho vydrží libeček : Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky.

Jak dát libeček do mrazáku : Zamražení libečku

Lidé využívají ke skladování v nápojových kartonech. Nastrkejte do čisté krabice od džusu/mléka pokrájený libeček a vložte do mrazničky. Při vaření snadno z krabice vyklouzne a můžete si odříznout požadované množství. Tvořítka na led – do nich nacpěte posekaný libeček a zalijte vodou.

Jak se stříhá libeček

Libeček se zastřihuje pomocí nůžek, kdy odstraňujeme vrcholové části rostlin. Ty pak využijeme například v kuchyni. Libeček se stříhá také před zimou. Co nejvíce vitálních větviček sklidíme ještě před prvními mrazy.

Libeček je silně močopudný, je tedy vhodný při léčbě onemocnění ledvin, zároveň pomáhá rozpouštět ledvinové a žlučové kameny. Má také blahodárný vliv na cévní soustavu – čistí krev, zlepšuje krevní oběh a využívá se také k léčbě srdečních chorob. Celkově libeček posiluje organismus a působí jako afrodisiakum.Hnojivo na libeček

Pokud libeček budete zalévat a hnojit, vyroste vám až do výšky dvou metrů, klidně i více. Jeho listy navíc budou mít výraznější chuť a jejich barva bude krásně svěže zelená. Jaké hnojivo libečku prospěje Především pak zákvas připravený z kostivalu a kopřiv.

Kolik lístků meduňky do čaje : Meduňkový čaj

Stačí vzít 10 lístků čerstvé meduňky (nebo 1-2 čajové lžičky sušené meduňky), zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Osladit je meduňkový čaj možné medem nebo třtinovým cukrem a nic nezkazíte ani pár kapkami citronu.