Co vyrábí štítná žláza?
Štítná žláza (lat. glandula thyreoidea) je endokrinní orgán motýlovitého tvaru lokalizovaný na přední straně krku. Funkčně se podílí na regulaci metabolismu produkcí hormonů trijodtyroninu a tyroxinu. Tyto hormony ovlivňují rychlost látkové výměny, spotřebu kyslíku, růst a vývoj.Hormony štítné žlázy ovlivňují metabolismus živin (tuků, bílkovin a cukrů), zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňují termoregulaci a jsou důležité pro správnou funkci orgánů a tkání. V těhotenství a několik prvních let po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku dítěte.MUDr. Michal Kršek. Zatímco zvýšená činnost štítné žlázy podle něj nemocného obtěžuje – provází ji například vyšší srdeční činnost, vysoký krevní tlak, únava, hubnutí a psychické změny, snížená činnost tak alarmující není. Projevuje se únavou, zimomřivostí, otoky, zadýcháváním, apatií a zácpou, občas bolestmi kloubů.

Co dělají hormony štítné žlázy : Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro homeostázu všech buněk. Ovlivňují buněčnou diferenciaci, růst a metabolismus a stimulují produkci proteinů tělesnými tkáněmi. Štítná žláza produkuje asi 80-90% T4 a 10-20% T3,ale T3 je cca 10x aktivnější. Konverze T4 na T3 hlavně v játrech, méně v ledvinách a dalších tkáních.

Co produkují žlázy

Endokrinní orgány, neboli žlázy s vnitřní sekrecí, produkují hormony, které rozesílají do celého těla pomocí krevního řečiště. Nevylučují tedy do vnějšího systému, ale pouze dovnitř.

Co nejíst na štítnou žlázu : Jestliže trpíte sníženou funkcí štítné žlázy, tedy hypofunkcí štítné žlázy, určitě vynechte potraviny, které nejsou čerstvé, a naopak jsou třeba vysoce průmyslově zpracované. Ideální jsou například ryby, ale raději než uzené nebo jinak upravené, volte ryby čerstvě přírodně připravené.

Štítná žláza se vyšetřuje především pomocí laboratorních testů, dále ultrazvukem, v některých případech i rozborem vzorku odebrané tkáně štítné žlázy. Nejčastější příčinou poruchy funkce štítné žlázy je prodělaný autoimunitní zánět. Nedostatečná funkce štítné žlázy vede k nedostatku hormonu (tyroxinu) a k hypotyreóze.

Příznaky špatně fungující štítné žlázy a její léčba

Mezi typické příznaky patří zimomřivost a studené končetiny, zpomalený metabolismus, přibývání na váze a snadnější ukládání tuku. Kromě toho je také častá chronická zácpa, únava a nedostatek energie, nízký krevní tlak, oteklá tvář a zvětšení štítné žlázy (struma).

Co může způsobit neléčená štítná žláza

Možné komplikace. Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací: Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma. Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.Nejčastější příčinou snížené funkce štítné žlázy bývá autoimunitní onemocnění, při němž vlastní imunitní systém napadá tkáň štítné žlázy a vyvolává její chronický zánět (Hashimotova nemoc).Důležitý je vitamín C, E, ale také vitamíny skupiny B. Vhodné je také využívat sílu přírody, konkrétně chaluhu bublinatou, tedy řasu, která stimuluje činnost štítné žlázy do normálu, příznivě ovlivňuje produkci hormonů a energetický metabolismus.

Pohlavní žlázy neboli gonády jsou vaječníky u žen, varlata u mužů. V pohlavních žlázách vznikají pohlavní buňky (vajíčka u žen, spermie u mužů) a vytvářejí se v nich pohlavní hormony.

Jaké hormony produkují endokrinní žlázy : Mezi ně řadíme růstový hormon, adrenokortikotropní hormon, thyreotropní hormon, gonadotropin hormony a prolaktin. V neurohypofýze jsou do krve uvolňovány dva hormony, které vznikají v hypothalamu, antidiuretický hormon a oxytocin.

Co brát na štítnou žlázu : Dobrý den, zánět štítné žlázy je autoimunitné onemocnění. Jako podpůrná terapie je vhodné užívat některé z vitamínů, kterých hladina se během této nemoci snižuje – selén, zinek, antioxidanty vitamín C, E, či omega-3 mastné kyseliny.

Jaké vitamíny na štítnou žlázu

Mezi tyto doplňky stravy patří také vitamíny, které mohou být pro štítnou žlázu prospěšné. Podrobněji to je například vitamíny skupiny B, selen a jód.

Nedostatek hormonů štítné žlázy působí přesně opačné problémy než jejich nadbytek. Patří sem únava, poruchy nálady, zimomřivost, suchá a chladná kůže. Dále bývají otoky, zácpa, přibírání na váze a poruchy menstruačního cyklu. Odstranění celé štítné žlázy není žádná katastrofa.Štítná žláza se vyšetřuje především pomocí laboratorních testů, dále ultrazvukem, v některých případech i rozborem vzorku odebrané tkáně štítné žlázy. Nejčastější příčinou poruchy funkce štítné žlázy je prodělaný autoimunitní zánět. Nedostatečná funkce štítné žlázy vede k nedostatku hormonu (tyroxinu) a k hypotyreóze.

Co se děje Když nefunguje štítná žláza : Mívá špatnou náladu, někdy i deprese a úzkosti bez zjevné příčiny. Tomu odpovídá i zpomalená činnost srdce – zpomalení srdečního tepu. Může mít také otoky pod očima, v obličeji, na rukou a nohou. Někdy mívá chraplavý hlas, může přibývat na váze nebo trpí zácpou, nadýmáním a zpomaleným trávením.