Co vyplňuje buňku?
Všechny buněčné struktury (organely) jsou tvořeny membránami – biomembránami. Tyto membrány jsou základní morfologickou a funkční strukturou živých organizmů. Biomembrány na povrchu buňky nazýváme cytoplazmatickou membránou, biomembrány uvnitř buněk tvoří buněčné organely.Na povrchu buněk je buněčná membrána (cytoplazmatická membrána, biomembrána). Biomembrány regulují přechod látek z okolí do buněk a naopak. Každá membrána je tvořena z molekul bílkovin a lipidů, v menší míře i molekulami sacharidů ve formě glykoproteinů a glykolipidů.Buňka je nejmenší jednotkou živého těla,tj. pouze buňka je schopna realizovat základní funkce organismu, jako jeho metabolismus, růst, pohyb, rozmnožování a dědičnost. Součástmi buňky jsou buněčná membrána (plasmalemma), cytosol nebo cytoplasma (asi 50 obj.

Co udržuje tvář buňky : Cytoskelet tvořený aktinovými mikrofilamenty (mikrovlákny) a mikrotubuly udržuje její tvar a tvoří „kolejnice“ pro cílený pohyb čehokoliv uvnitř buněk.

Co vyplňuje prostor mezi buňkami

Intersticiální tekutina neboli tkáňový mok je tekutina, která proniká všemi tkáněmi a vyplňuje prostor mezi buňkami. Spolu s plazmou a transcelulární tekutinou se řadí mezi tzv. extracelulární tekutiny. Jelikož stěna vlásečnic umožňuje průchod vody, vzniká tkáňový mok filtrací krevní plazmy přes stěnu krevních kapilár.

Co chrání buňku : Cytoplazmatická membrána (také plazmatická membrána, plazmalema) je tenký semipermeabilní obal ohraničující vnitřek buňky od vnějšího prostředí a kontrolující pohyb látek do buňky a ven z buňky. Buněčná membrána je selektivně permeabilní pro ionty a organické molekuly, a v zásadě chrání buňku před vnějšími vlivy.

Cytoplazma vyplňuje vnitřek buňky. Je to polotekutý vodný roztok různých látek. Její součástí jsou organely – buněčné struktury, v nichž probíhají jednotlivé životní děje.

Plazmatická membrána zajišťuje výměnu látek mezi buňkou a prostředím. Je polopropustná. Cytoplazma vyplňuje vnitřek buňky. Je to polotekutý vodný roztok různých látek.

Co vytváří energií v buňce

Sacharidy jsou pro buňku nezbytné nejenom jako výchozí látka (substrát) pro získání energie, ale i pro tvorbu dalších biologicky významných látek. Podle počtu základních jednotek – pěti či šestiuhlíkatých molekul, se dělí na monosacharidy, disacharidy a polysacharidy.Ukotvení sloupců a řádků

  1. Vyberte buňku pod řádky a napravo od sloupců, které mají zůstat při posouvání stále zobrazené.
  2. Vyberte Zobrazení > Ukotvit příčky > Ukotvit příčky.

Jádro je buněčná organela, která řídí životní děje v buňce a podílí se na rozmnožování buňky. Součástí jádra jsou chromozomy, ty umožňují přenos dědičných vlastností.

Pokud chcete oddělit buňky hned po jejich sloučení, stiskněte Ctrl +Z.

Jak ukotvit buňku : Ukotvení sloupců a řádků

  1. Vyberte buňku pod řádky a napravo od sloupců, které mají zůstat při posouvání stále zobrazené.
  2. Vyberte Zobrazení > Ukotvit příčky > Ukotvit příčky.

Co řídí buňku : Má však jakési centrum, ve kterém jsou zapsány instrukce, kterými se řídí. Tím je jádro buňky. Jádro je v buňce nejviditelnější organela.

Která možnost odstraní buňku

Odstranění buněk, řádků nebo sloupců

  • Vyberte buňky, řádky nebo sloupce, které chcete odstranit.
  • Klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte příslušnou možnost odstranění, například Odstranit buňky a Shift Up, Odstranit buňky a Posunout doleva, Odstranit řádky, nebo Odstranit sloupce.


Přejděte na domovskou > buňky > formát. V části Velikost buňky vyberte Šířka sloupce. Do pole Šířka sloupce zadejte požadovanou hodnotu. Vyberte OK.Jak v Excelu zafixovat buňku při kopírování vzorce Stačí použít dolary v odkazech. Jednoduše stiskněte klávesu F4, která vám znaky dolaru vloží.

Jak ukotvit buňky : Ukotvení sloupců a řádků

  1. Vyberte buňku pod řádky a napravo od sloupců, které mají zůstat při posouvání stále zobrazené.
  2. Vyberte Zobrazení > Ukotvit příčky > Ukotvit příčky.