Co vynalezli v Mezopotámii?
Nejznámějšími objekty pocházejícími z Mezopotámie jsou Visuté zahrady Semiramidiny, Chammurapiho zákoník, Epos o Gilgamešovi a Ištařina brána.V Mezopotámii žili Sumerové.

Byli velmi vzdělaní. Vytvořili písmo, z něhož se vyvinulo písmo klínové. Psali rákosem na hliněné tabulky.Založili městské státy jako například Eridu, Uruk, Ur, Lagaš, Kiš, Umma, aj. Města byla opevněna, uprostřed stál zikkurat (stupňovitá terasovitá pyramida), v němž sídlili duchovní a panovník (tzv. lugal). Panovník byl absolutistickým vládcem.

Co znamená česky Mezopotámie : Jméno území mezi Eufratem a Tigridem se během věků mnohokrát změnilo a dnes je známo pod jménem, které mu dali Řekové – Mezopotámie znamenající „Meziříčí“.

Co vymysleli Sumerové

Sumerové dále vynalezli kalendář o 12 měsících, šedesátkovou číselnou soustavu, vůz s koly, hrnčířský kruh a v architektuře využívali obloukové klenutí.

Jak zní český název pro Mezopotámii : Mezopotámie neboli Meziříčí se rozkládala mezi asijskými řekami Eufrat a Tigris.

Mezi používané materiály patřily hliněné tabulky, kamenné či řídce kovové tabulky a stély, kosti, papyrus a pergamen. Do současné doby se dochoval a byl zdokumentován jen zlomek ze starověkých písemností, protože některé z použitých materiálů podléhají zkáze a šance na jejich zachování není velká.

Městský stát je označení nezávislého státu (suverénního správního území), který je však svým rozsahem (počtem obyvatelstva a rozlohou) tvořen jedním městem.

Jak se nazývá písmo v Mezopotámii

Pojem klínové písmo znamená způsob zápisu, styl psaní znaků starověkých písem, určený prostředky dostupnými ve starověké Mezopotámii, tj. hlínou a rákosem. Neoznačuje žádnou konkrétní sadu znaků, jako např. latinka nebo alfabeta.Nejčastější psací látkou byl papyrus, který se vyráběl ze šáchoru papírodárného. Kolem roku 3000 př. n. l. vzniklo hieratické písmo, pro potřeby úřední korespondence.Dle zdrojů přišli Sumerové na území Mezopotámie (na úrodnou půdu mezi řekami Eufrat a Tigris) někdy okolo roku 4000 před naším letopočtem.

V jižní Mezopotámii vznikla jedna z nejstarších starověkých civilizací, tuto civilizaci vytvořili Sumerové. Žili v městských státech, které spolu často bojovaly. Jejich písmo bylo nejprve obrázkové, později se zjednodušilo na písmo klínové.

Jaké typy písma vznikly v Mezopotámii : Písmo vzniklo cca čtyři tisíce let před naším letopočtem za účelem uchovávání informací. V Mezopotámii se psalo klínovým písmem a v Egyptě se užívaly hieroglyfy, které se dělí na hieratické a démotické. Féničané měli písmo hláskové, které se skládalo z 22 souhlásek a psali zprava doleva.

Čím psali ve středověku : Pro psaní písaři užívali speciálně upraveného brku a inkoustu, který si sami míchali. Psali na pergamen, který se vyráběl z vyčiněných zvířecích kůží. V pozdnějším středověku začali užívat i papír, aby pak v 16. století jeho užití docela převládlo.

Jak si říkali Řekové

Řekové mají původ v starověkých řeckých kmenech Achájů, Dórů a Iónů, kteří se usadili v Řecku a Malé Asii. Ve starověku se Řekové tak také nazývali Achájové nebo Danaové, jak je doloženo již u Homéra.

Archaické období (800 – 500 před Kristem)

V archaickém období byl dokončen rozpad rodové společnosti, v 8. století před Kristem zaniká království a vládne aristokracie. Počátkem tohoto období vznikl typ státu zvaný polis.Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.

Kdo vynalezl první písmo : Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.