Co vydal Jan Hus?
Jan Hus (kolem roku 1370 Husinec – 6.7.1415 Kostnice) byl český římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel.Mistr Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, reformátor a kazatel; mistr a rektor (1409-1410) pražské univerzity. Je s největší pravděpodobností také autorem reformy pravopisu, která odstranila spřežky a zavedla do české abecedy diakritiku.červenec je dnem, kdy si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Bylo to na církevním koncilu v Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.

Co odsuzoval Jan Hus : Byl proti kupčení s odpustky, odsuzoval blahobytný život vysokých církevních hodnostářů. Pražský arcibiskup zakázal v té době kázání v Betlémské kapli. Hus neuposlechl a byl dán arcibiskupem do klatby. Klatba = církevní trest, prokletí, vykázání z křesťanské společnosti.

Co zavedl Hus

Hus přišel s řešením

rozlišovacích znamének a začal nad písmena psát tečky (punctus rotundus) a čárky (gracilis virgula). Tečky značily měkkost souhlásky (např. c s tečkou, dnes č) a tvrdé l s tečkou, jež však již zaniklo. Později se vyvinuly v háček.

Co kritizoval Mistr Jan Hus : Od roku 1402 kázal mistr Jan Hus v kapli Betlémské a brzy zaujal široké vrstvy pražské společnosti. Na vzdory nevolvzrůstající nevoli církevních hodnostářů kritizoval Hus hromadění majetku církve, její rostoucí vliv na světskou politiku a obchodování s odpustky.

České háčky a čárky loni oslavily významné jubileum – 600. výročí svého vzniku. Přesněji to byla znaménka punctus rotundus a gracilis virgula, jež světlo světa spatřila roku 1406 v latinském spisu De orthographia Bohemica (O pravopisu českém), jehož autorem je snad Mistr Jan Hus.

Mistr Jan Hus nebyl do Kostnice pozván, aby disputoval o věroučných věcech, ale aby jako už jednou označený kacíř odvolal bludy, které o něm šířili jeho nepřátelé.

Proč Jan Hus neodvolal

července. V tento den byl v roce 1415 odsouzen k trestu smrti a upálen. Neodvolal totiž svoje názory na církev, která ho umlčela. Jeho myšlenky však žily dál a podnítily vznik husitského hnutí.Jak Hus vypadal Sám o sobě říká, že byl malé postavy a spíše při těle. Kněží byli ve středověku bezvousí s vyholenou tonzurou. Husa zobrazuje jedna německá kronika na konci 15.Orthographia Bohemica je anonymní latinský spis z počátku 15. století, ve kterém je pro češtinu vůbec poprvé navržen diakritický pravopis. Za možného autora Orthographia Bohemica je považován Mistr Jan Hus. Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ve vězení Hus sepsal několik spisů, O pokání, O milování Boha, O třech nepřátelích člověka, O smrtelném hříchu, O přikázání Páně a modlitbě, O manželství a O svátosti oltářní. Také psal šifrované dopisy těm, kteří ho provázeli na koncil.

Kdo zavedl háčky : Původ. Háček se vyvinul z tečky, kterou jako novotu pro nahrazení spřežkového psaní palatalizovaných souhlásek psaných "sz", "cz", "rz", "zz" zavedl reformátor Jan Hus jako tzv.

Proč Jan Hus odešel z Prahy : V Praze vypukly odpustkové bouře a papežova klatba byla rozšířena na všechny, kteří se s Husem stýkali. Na podzim 1412 napadli Husovi odpůrci Betlémskou kapli. Hus se rozhodl opustit Prahu a odešel nejprve do jižních Čech na Kozí Hrádek a roku 1414 na Krakovec.

Co dostal Jan Hus na cestu do Kostnice

Hus se mimo jiné ostře stavěl proti prodeji odpustků, čímž popudil papeže Jana XXIII. a vysloužil si uvalení klatby. V roce 1414 dostal pozvánku na církevní koncil svolaný do porýnského města Kostnice, kam odjel v domnění, že se mu podaří obhájit před elitou křesťanských vzdělanců svůj reformní program.

Od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě, a v letech 1409–1410 byl jejím rektorem.„Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, braň pravdu až do smrti, neboť pravda tě vysvobodí. “ „Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu, drž se pravdy, braň pravdu až do smrti, protože pravda tě osvobodí od hříchu, od ďábla i od smrti…

Kterou knihu napsal Jan Hus latinsky : O církvi (De ecclesia) je teologicky nejzávažnější spis Jana Husa. Byl sepsán latinsky roku 1413.