Blogy
- Vědomí, že naše práce má smysl.
- Práce v pozitivní firemní kultuře.
- Uznání za tvrdou práci.
- Příležitost pro učení a rozvoj na pracovišti.
- Jasná kariérní cesta.
motivy. Jako motiv můžeme označit naše zájmy, zvyky, ideály, ale třeba i fyziologické potřeby každého z nás, tedy to, co potřebujeme pro svůj život a vývoj. Motivem vydělávat peníze je naše vlastní obživa, případně další uspokojování potřeb.Motivace zaměstnance se dá definovat jako vnitřní entuziasmus a jeho snaha vykonávat pracovní činnosti. Sama motivace je potom taková vnitřní pohnutka, která vede jedince k rozhodnutí jednat.
Jaké jsou druhy motivace : Motivace primární – vrozené biologické potřeby, které fungují jako instinkty a vyvíjejí se podmiňováním. Motivace sekundární- naučené tendence chování, jak jeho síly a směru, tak i způsobu. Motivace vnější – vyvolává denní a roční doba, přítomnost či absence lidí a podnětů v okolí.
Jak se motivovat k práci
Jak motivovat své zaměstnance
- Zvolte vhodný styl vedení
- Dejte najevo uznání a oceňujte.
- Komunikujte význam a účel práce.
- Budujte firemní kulturu.
- Umožněte profesní růst.
- Zvažte finanční bonusy.
- Poskytněte pružnou pracovní dobu.
- Komunikujte otevřeně
Co člověka motivuje : Mezi vnitřní faktory pracovní motivace patří kromě již zmíněné samostatnosti i zisk nových schopností, smysl a společenský význam práce a možnost vidět za sebou výsledky. Mezi vnější faktory patří finanční odměny, povýšení, možnost budoucího zvýšení mzdy, ale i pochvala nebo uznání od kolegů či nadřízených.
Hodnoty, potřeby, zájmy, ideály a návyky jsou základními zdroji motivace.
biologické (biogenní, primární, vrozené) – potřeba dýchání, potravy, bezpečí, spánku apod. Slouží k přežití, reprodukci nebo k udržení zdraví. sociální (psychogenní, sekundární, získané) – kulturní (vzdělání, kulturní život apod.) a psychické (radost, štěstí, láska apod.).
Jak se motivovat
Jak se motivovat
- Poznejte sami sebe a stanovte si své cíle.
- Vymyslete plán, jak cílů dosáhnout.
- Jděte si za svými cíli.
- Připravte se na překážky.
- Nikdy se nevzdávejte.
- Obklopte se pozitivními lidmi.
- Srovnávejte se jen jediným způsobem.
- Sledujte svůj pokrok.
Mezi vnitřní faktory pracovní motivace patří kromě již zmíněné samostatnosti i zisk nových schopností, smysl a společenský význam práce a možnost vidět za sebou výsledky. Mezi vnější faktory patří finanční odměny, povýšení, možnost budoucího zvýšení mzdy, ale i pochvala nebo uznání od kolegů či nadřízených.