Co vime o stromech?
Stromy jsou neodmyslitelnou součástí přírody. Absorbují ze vzduchu škodlivý kysličník uhličitý, vytvářejí kyslík a představují unikátní přírodní zdroj energie s příznivými účinky na duševní i tělesné zdraví člověka. Umožňují nám nejen dýchat, ale také vnímat radost a životodárnou sílu, jíž jsou velkými generátory.Mezi kořeny bychom našli stonožky, mnohonožky, larvy roháčů, nosorožíků a zlatohlávků, v dutinách pak hnízda včel a sršňů, pod kůrou mravence, larvy tesaříků, lumků, krasců, komárů, i štírky. Na listech dubů se často objevují kulaté duběnky.Stromy poskytují stín a úkryt, dřevo pro stavbu, palivo pro vaření a topení, ovoce na jídlo a mají mnoho dalších využití. V některých částech světa lesy ubývají, protože stromy jsou káceny, aby se zvětšila plocha pro zemědělství.

Co umí strom : Stromy vyrovnávají teplotní extrémy

V zimě brání stromy vysázené v blízkosti budov jejich vysokým tepelným ztrátám, neboť zmírňují proudění studeného vzduchu. Vegetace je schopna snížit tepelné ztráty o 20 až 50 %. V létě naopak vegetace ochlazuje své okolí lépe a efektivněji než veškerá klimatizační zařízení.

Co je to strom života

Nesmrtelnost a znovuzrození – strom ztrácí své listy a může se zdát, že je mrtvý. Na jaře se pak ale objeví nové pupeny a začínají růst čerstvé lístky. Strom života tedy symbolizuje znovuzrození a překonávání těžkých časů a současně představuje nový začátek.

Co kape ze stromů : Pryskyřice (lidově smůla, smola) je výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů a obsahující zejména uhlovodíky. Používá se např. pro výrobu laků, lepidel nebo kadidla a parfémů. Zkamenělá pryskyřice se označuje jako jantar.

Abecední výčet srstnaté zvěře, která trvale žije nebo se sezónně vyskytuje na území České republiky: daněk evropský, jelen lesní, jelenec běloocasý, jezevec lesní, ježek východní, ježek západní, kamzík horský, kočka divoká, koza bezoárová, kozorožec horský, králík divoký, křeček polní, kuna lesní, kuna skalní, lasice …

V létě se živí zejména pavouky a hmyzem včetně brouků, larev a housenek. Po této potravě neúnavně pátrá v prasklinách kůry. Potravu bez problémů nalezne i v zimě. V zimě se živí oříšky a většími semeny.

Proč sázet stromy

Stromy dokáží ochladit město až o 5,5 °C, pokud zelená plocha zabírá alespoň 40 % zástavby. Hluk Pás zeleně široký pouhé 3 m může snížit hlučnost až o 25 % a rychlost větru o 30 – 50 %. Vlhkost Dospělý strom může ročně zadržet více než 15 000 litrů vody a zvlhčit vzduch v objemu až 400 litrů denně.Cesta vánočního stromku od dozrání šišky na mateřském stromu až do našeho stojanu je velmi dlouhá. Minimálně dva roky stráví jako semínko úpravou a sušením. Dalších až pět let stráví ve školce. Přibližně sedm let pak stromek roste v lese nebo na specializovaných plantážích.Abiotičtí škodliví činitelé (abiotický vliv)

  • vítr – nejvýznamnější, poškozuje především dospělé smrky, kterým způsobuje zlomy i vývraty.
  • sníh – poškozuje starší i mladší porosty, nejčastěji na jaře (těžký sníh)
  • námraza, ledovka – především v mladých porostech, ve starších způsobuje ulamování vršků


Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Kam umístit Strom života : Nejvhodnější je umístit duhové křišťály tam, kam dopadá sluneční světlo (zavěsit na okno, záclony, lustr apod.) Naše duhové křišťály byly speciálně navrženy a vybroušeny pro účely Feng Shui. Jedná se o skleněné krystaly s příměsí olova, které se svými vlastnostmi velmi podobají přírodnímu křišťálu.

Jak se dělá Strom života : Strom života uděláte tak, že budete natahovat od středu z jedné a druhé strany postupně motouz a vždy kolem drátu omotejte motouz dokola nebo udělejte suk, aby neujíždělo. Střední část formujeme postupně do tvaru kmene. A to uděláte tak, že omotáváme kolem kmene motouz.

Co je smůla ze stromů

Pryskyřice (lidově smůla) je výměšek, který produkují zejména jehličnaté stromy. Pryskyřice má ochrannou funkci.

Co obsahuje pryskyřice

Tvořena je celou řadou těkavých látek. Nejvíce obsaženy jsou v pryskyřici terpeny, v nichž se dále rozpouštějí netěkavé složky, díky kterým je pak pryskyřice lepkavá. Některé druhy pryskyřice mají terpenů menší množství a rozpouštědlem je pak hlavní složka n-heptan.Vyzná se v pěstování stromů, pozná druhy hmyzu, zná rostliny, živočichy. Ví, jak šetrně získávat dřevo, jak les uchránit před poškozením, např. od zvěře, větru, hmyzu a dřevokazných hub. Vyzná se v lesnických mapách, ekonomice provozu a umí práce v lese naplánovat a správně zorganizovat.

Co žije v lese za zvířata : Duhy lesní zvěře

  • PRASE DIVOKÉ
  • ZAJÍC POLNÍ
  • VEVERKA OBECNÁ
  • LIŠKA OBECNÁ
  • JEZEVEC LESNÍ