Co vidíme při meditaci?
Základní myšlenka meditace je jednoduchá. Pokaždé, když se vaše mysl začne přesouvat od myšlenky k myšlence a vy se začnete ztrácet v toku svého myšlení, obraťte se zpět ke svému dechu. Opakujte to tak dlouho, než se přestanete ztrácet v myšlení a budete se na dech plně soustředit.Začněte proto bez očekávání toho, jak by meditace měla probíhat a jak byste se během ní měli cítit. Nehodnoťte, jestli se vám daří nebo ne. S každou meditací se v těle dějí fyziologické změny. Zaměřte se tedy pouze na to, jak se cítíte po ní.Když pravidelně praktikujeme meditaci, zvětšuje se naše vědomí, a tím vidíme, co se v naší mysli odehrává a jsme schopni to měnit. Často se ztrácí spojení s tím, co opravdu uvnitř cítíme a chceme, protože mysl analyticky dedukuje, kopíruje a zanáší nás hromadou informací.

Jak spravne sedet u meditace : Při většině meditací není nutné sedět v tureckém sedu. Můžete sedět normálně na židli nebo si dokonce lehnout. Víceméně můžete zvolit jakoukoliv polohu, která vám bude nejpohodlnější. Potřebujete mít klid soustředit se na meditaci a ne aby vás rozptylovala nepohodlná pozice nebo křeč v noze.

Jak zklidnit tělo i mysl

Máme pro vás pět jednoduchých kroků:

  1. Vraťte se do přítomnosti. Starosti, obavy, pocity viny, vztek a další negativní emoce nás uvrhávají do přemítání o minulosti nebo budoucnosti.
  2. Smiřte se se skutečností Akceptujte svoje pocity.
  3. Zaměřte svoji pozornost na dech.
  4. Dostaňte myšlenky z hlavy na papír.
  5. Začněte jednat.

Co přináší meditace : Meditace uvolňuje naše nervové dráhy

Díky pravidelné meditaci chřadne připojení k našemu centru strachu a "já" centru (místo, kde se mozek neustále odráží zpět k nám samým). Toto rozpojení snižuje naše pocity úzkosti, protože nervové dráhy spojující naše „já" centrum a centrum strachu ochabují.

Máte-li skutečnou meditaci, vznešenou meditaci, jste schopni cítit mír uvnitř i vně. Pokud to je oduševnělá meditace, ucítíte svou věčnou existenci; ucítíte, že jste z Věčnosti a pro Věčnost. Tento pocit nemůžete získat z mentální halucinace. Je také jiný způsob, jak to můžete poznat.

Stačí 15 až 20 minut denně.

Důležitější je pravidelnost a správné provedení. Je to stejné jako když si někdo myslí, že cvičením stovek sed lehů denně vytvarujeme na břiše obdivovanou vánočku nebo chcete-li six pack. Ne! malý počet opakování, technická dokonalost a pravidelnost je správná cesta.

Jak se uklidnit psychicky

Následující tipy vám pomohou zklidnit se již za několik málo vteřin.

  1. Vyzkoušejte osvědčené dechové techniky. „Dýchej zhluboka“, zní často rada, když s vámi stres lomcuje.
  2. Poslouchejte hudbu, nejlépe po ránu.
  3. Obklopte se jasnými barvami.
  4. Jděte se projít ven.
  5. Dejte si bylinný čaj.
  6. Zkuste masáž dlaně
  7. Zajděte si za zvířaty.

Mezi vhodné aktivity k uvolnění od stresu patří relaxační cvičení, spánek, sport, pobyt v přírodě nebo trávení času s těmi nejbližšími. Na trhu rovněž existují přípravky jako bylinky na uklidnění či kapky na uklidnění. Dané doplňky stravy obsahují kupříkladu kozlík lékařský, meduňku nebo heřmánek.Výsledky mimo jiné ukazují, že meditace pomáhá lépe zvládat stres, zlepšuje spánek a emoční vyrovnanost, rozvíjí kreativitu a zmírňuje úzkostné stavy a negativní myšlenky.

Každopádně abych odpověděl na otázku, jak často, tak i minuta každý den vytvoří 365 minut za rok. Obvykle se však doporučuje 2x denně cca 20 minutek. Já medituji formálně 1x denně 15 – 45 minutami a poté neformálně několikrát během dne.

Jak začít správně meditovat : Tipy, jak začít s meditací

  1. Začněte v malém. Sedněte si na pouhé 2 minuty.
  2. Meditace jako první věc každé ráno.
  3. Nepřemýšlejte složitě jak na to.
  4. Sledujte, jak se cítíte behem meditace.
  5. Počítejte nádech a výdech.
  6. Ukotvěte svoji mysl.
  7. Nebojte se dělat chyby.
  8. Nechte myšlenky proudit.

Kdy je nejlepší meditovat : Ideální čas pro meditaci je buďto ráno ihned po probuzení nebo těsně před spaním. Ráno bývá mysl poměrně pročištěná a nebývá tolik aktivní. Večer se může meditace zase hodit pro kvalitnější spánek (jak zlepšit spánek se můžete přečíst v našem článku zde). Je prokázáno, že meditace před spaním napomáhá hlubšímu spánku.

Jak správně dýchat při meditaci

Nadechujeme se vždy nosem, vydechujeme ústy nebo nosem. Vydechujeme déle, než se nadechujeme. Posadíme se na klidné a bezpečné místo a zavřeme oči. Při nádechu počítáme do 2 až 4 sekund, při výdechu do 4 až 6 sekund.

Hluboké dýchání a relaxační techniky, jako je progresivní relaxace svalů, mohou pomoci snížit hladinu stresových hormonů a uvolnit napětí v těle. Pravidelná fyzická aktivita, jako je běh, plavání, jóga nebo cvičení, může zlepšit vaši náladu brzy okamžitě.Psychický kolaps je stav, pro který je typická zvýšená únava, podrážděnost, problémy se spánkem, ale i deprese, apatie a frustrace. Příznaky psychického kolapsu se vyplatí nepodceňovat a začít je včas řešit.

Jak zklidnit vnitřní neklid : Dýchejte pomalu a zhluboka. Vnímejte jen svůj dech – to jak vám naplňuje plíce a pomalu je opouští. Nechte celý svět kolem rozplynout v klidných nádeších a za chvíli se vám udělá lépe. Poslouchejte hudbu.