Čerstvě vybělené zuby (případně zuby pokryté některými zubními pastami). Některé běžné i méně běžné nerosty, například sůl kamenná, fluorit, opál a kalcit.Pomocí ultrafialového světla lze provádět například kontrola dokladů a cenin, detekce tělních tekutin, kontrola kvality vláken, vytvrzení speciálních UV lepidel apod.UV C zářivka svítí pouze uzavřená ve skleněném válci a umístěná v tělese UV lampy, neboť její koncový spínač ji po vyjmutí z válce vypne, aby Vám UV-C záření nepoškodilo zrak. Když držíte uzávěr lampy s paticí a zářivkou venku (i když je uzavřena ve skleněném válci) a máte ji v síti, nikdy nesvítí !
Na co je dobrá UV lampa : UV lampa vyzařuje vysokoúčinné ultrafialové záření, které proniká do vody, ničí všechny zelené jednobuněčné organismy (řasy), ale i bakterie a choroboplodné zárodky nacházející se ve vodě. Tím omezuje i nemoc ryb.
Kdy je UV záření nejsilnější
UV záření je obvykle nejsilnější několik hodin kolem poledne a méně silné brzy ráno a pozdě odpoledne / večer (viz obrázek 1).
Co odráží UV záření : UV záření může být také odraženo od různých ploch, např. od silnice se odrazí přibližně 5 % dopadajícího UV záření, od vodních ploch 4-7 %, a sníh odrazí až 80% záření, proto jsou sluneční brýle důležité i v zimních měsících.
UV záření narušuje buněčnou strukturu (DNA a RNA) všech živých organismů, které tím aktivně likviduje. Dlouhodobé vystavení UV záření může způsobit závažné poškození zdraví. Při používání také pozor na květiny a domácí mazlíčky.
LED lampa. Modernějším nástupce UV lamp místo zářivek využívá LED diody pro vytvrzení LED materiálu. Většina materiálu je dnes určená do UV i LED lampy. Oproti UV lampě není třeba diody měnit, mají dlouhou životnost až 5 000 hodin, což se odráží na pořizovací ceně.
Kde je UV světlo
UV záření (UV jako ultraviolet) lze definovat jako elektromagnetické záření o vlnové délce 100 – 400 nm. Pro člověka je neviditelné a jeho jediným přirozeným zdrojem je Slunce.UV lampa je zářivková lampa, která vám vytvrdí gel během dvou až pěti minut. Zářivky u takových lamp mají životnost cca 300 hodin, je třeba u nich tedy počítat s pravidelnou výměnou opotřebovaných zářivek (zářivky se časem “vysvítí” a doba vytvrzení se pak prodlužuje nebo se modeláž nevytvrdí vůbec).Opalovací přípravek (správněji označovaný jako sluneční filtr nebo sunscreen) obsahuje filtry, které odrážejí, pohlcují nebo rozptylují UV záření dopadající na kůži. Existují dva druhy filtrů: Fyzikální (minerální) filtry na povrchu kůže vytvářejí vrstvu, která mechanicky odráží UVB záření (UVA odklonit nelze).
Vysoká expozice UV záření může způsobit celou řadu zdravotních problémů, včetně kožních onemocnění a poškození očí. UV záření škodí očím, což může vést k očním problémům jako jsou katarakty, degenerace sítnice a v neposlední řadě i rakovina oka.
Jak se chránit před UV zářením : Vhodné je chránit hlavu čepicí či jinou pokrývkou hlavy a oči slunečními brýlemi. Na odkryté části těla je vhodné používat ochranné krémy. Tyto přípravky se nanášejí 30 minut před prvotním pobytem na slunci, po dalších 30 minutách by se měla aplikace zopakovat.
Proč je UV záření nebezpečné : mírné zarudnutí lidské kůže, zarudnutí až spálení, úpal, přímo poškozují DNA a podporují vznik některých druhů rakoviny kůže. Záření může poškodit ochranné vrstvy oka jako je rohovka. Výsledné poškození čočky a sítnice může způsobit šedý zákal, sněžnou slepotu nebo poruchy v ostrosti vidění.
Co zpusobuje UVA
UVA paprsky pronikají do pokožky hlouběji než paprsky UVB, poškozují kolagenová vlákna, a vedou tedy k předčasnému stárnutí pleti i pokožky celého těla. Můžete se těšit na expresní nástup vrásek a pigmentových skvrn. Také mohou způsobit sluneční alergii a vést k rakovině kůže.
Díky pokročilejšímu mechanismu s katodovými zářivkami a CCFL spirálou dokáže lampa vytvrdit UV gely, LED gely, gel laky, akrygely a UV akrygely. Jejich výkon se pohybuje mezi 14 až 36 W a minimální životnost zářivek je kolem 15 000 hodin.UV filtr slunečních brýlí
UV filtr kvalitních slunečních brýlích odfiltruje 100 % UV záření. Takové brýle budou označeny UV 400 a znamená to, že filtr brýlí nepropustí žádné záření o vlnové délce menší než 400 nm. To znamená žádné UVA (vlnová délka 400 nm – 315 nm) ani UVB (vlnová délka 315 nm – 280 nm) záření.
Jak se chranit proti UV záření : Vhodné je chránit hlavu čepicí či jinou pokrývkou hlavy a oči slunečními brýlemi. Na odkryté části těla je vhodné používat ochranné krémy. Tyto přípravky se nanášejí 30 minut před prvotním pobytem na slunci, po dalších 30 minutách by se měla aplikace zopakovat.