Zrno pšenice se využívá k výrobě chleba, pečiva, těstovin, krup a v cukrářství. Pšeničné šroty, mouky nebo mačkané zrno a otruby se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Pšenice je hlavně zdrojem energie díky vysokému obsahu škrobu (50 – 70 %), který je lehce stravitelný.Z obilovin se vyrábí především pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, jáhly, kroupy. Obiloviny jsou dobrým zdrojem sacharidů. Jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a rostlinných bílkovin.Obiloviny druhy. Obiloviny dělíme podle několika kritérií, tím nejvýznamnějším je obsah lepku. Mezi bezlepkové (obiloviny i pseudoobiloviny) patří rýže, proso (jáhly), amaranth, quinoa, kukuřice, pohanka a některé odrůdy ovsa. Obiloviny obsahující lepek (gluten) jsou pšenice (včetně špaldy), žito, ječmen a oves.
Kde všude je pšenice : Pšenice obecná (setá, latinsky Triticum aestivum) je tradičním druhem, který se pěstuje u nás, v jižní Evropě a ve středozápadní Americe. Tvrdá sklovitá pšenice (latinsky Triticum durum) se používá na výrobu semoliny (nažloutlé hrubé mouky).
Co všechno obsahuje pšenici
Pšenice obsahuje velké množství nerozpustné vlákniny, má projímavý účinek a ti, kteří trpí dlouhodobě zácpou, by měli celé zrno pšenice zařadit každý den v jakékoli formě do jídelníčku. Pšenice nemá mnoho vápníku, ale zato dostatek ostatních minerálů- draslík, železo, fosfor, hořčík a stopové prvky zinek, mangan a měď.
Co je z obilí : Jsou základní surovinou pro mlýnský, lihovarnický, pivovarnický, sladařský a krmivářský průmysl. Botanicky patří obiloviny mezi ušlechtilé traviny. Mezi běžně pěstované druhy patří pšenice, žito, ječmen, oves, triticale (kříženec žita a pšenice), kukuřice, proso, čirok a rýže.
Jsou základní surovinou pro mlýnský, lihovarnický, pivovarnický, sladařský a krmivářský průmysl. Botanicky patří obiloviny mezi ušlechtilé traviny. Mezi běžně pěstované druhy patří pšenice, žito, ječmen, oves, triticale (kříženec žita a pšenice), kukuřice, proso, čirok a rýže.
Patří sem především polysacharidy – škrob (50 – 70 %) a vláknina, která propůjčuje pšenici a jejím výrobkům významné dietetické vlastnosti. V zrně pšenice je 1,5 – 3 % tuků a přibližně stejné množství (1,4 – 3 %) minerálních látek, které se stejně jako vitaminy nacházejí zejména v klíčku a v obalové vrstvě.
Co vše obsahuje pšenici
Mladá pšenice obsahuje minerály a to především hořčík a fosfor. Dále je bohatá na měď, zinek, železo, mangan a z vitamínů je to vitamín A, C a E. Mimo to obsahuje 17 aminokyselin, z nichž 8 je považováno za esenciální.K základním produktům patří obilniny, které se pěstují na 55% rozlohy orné půdy.na celkové produkci se zhruba 1/2 podílí pšenice, pěstuje se po celé ČR, ale nejvyšší kvality a výnosů dosahuje v oblastech s nejpříznivějšími podmínkami-Polabí, Moravské úvaly.Podle některých odborníků vlivem propustného střeva procházejí prozánětlivé látky střevem do mozku, kde způsobují u geneticky predisponovaných dětí zánět a autismus. Ve studiích se ukazuje, že pšenice, zejména gliadin, lektiny a další látky nezpůsobuje jen alergii, ale take zánět a propustné střevo, jak ukazují studie.
Druhy obilovin a jejich využití
- Pšenice. Pšenice je celosvětově nejdůležitější obilovinou zajišťující výživu lidské populace na světě a je zároveň tou nejrozšířenější pro pekařské využití.
- Špalda.
- Žito.
- Ječmen.
- Oves.
- Kukuřice.
- Pohanka.
- Rýže.
Co se vyrábí z pšeničné mouky : Z mouky se vyrábí chléb, pečivo, těstoviny, palačinky a mnoho dalších potravin. Obilná mouka se skládá buď z endospermu (vnitřního živného pletiva), klíčku a otrub dohromady (celozrnná mouka), nebo pouze z endospermu (rafinovaná mouka).
Jaký je rozdíl mezi Obilninou a obilím : skripta České zemědělské univerzity, Praha uvádějí „pojmy obilniny a obiloviny označují oddělené oblasti. Obilniny označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, kdežto obiloviny mají význam produktu, zrna.
Kolik stojí 50 kg pšenice
Pšenice zrno 50 Kg
katalogové číslo: | OB003 |
---|---|
věrnostní body: | 6 |
cena bez DPH: | 491,07 Kč |
hmotnost balení: | 50 Kg |
Cena za 1 Kg: | 11,00 Kč |
Obilniny jsou rostliny z čeledi lipnicovité, využívané, šlechtěné a pěstované především pro svá semena – zrna či obilky. Obilí, obiloviny, také cereálie slouží především k lidské výživě. Opylení je převážně větrosnubné. Obilovina ve formě obilky představuje hlavní produkt obilnin.Pšenice jarní se sklidilo 103,2 tis. tun, což je o 7,4 tis. tun více (o 7,8 %) než v minulém roce.
Kde se pěstuje obilí v ČR : Nejvíc se v Praze pěstuje pšenice, v ČR také
Co se týče obilovin – pšenice se v Praze pěstuje na 4449 hektarech, žito na 104 hektarech a ječmen na 1664 hektarech. Z pícnin na orné půdě se v metropoli na 163 hektarech pěstuje kukuřice na zeleno a na siláž.