Co všechno se dá udělat z bezu?
Z bezu však upotřebíte i listy a na podzim šťavnaté plody, zvané bezinky. Z bezinek si můžete vyrobit hustou šťávu, marmeládu, nebo třeba výborné víno.Plody bezu černého se tradičně užívají při bolestech nervového původu, zejména při zánětu trojklanného a sedacího nervu nebo při bolestech periferních nervů. Doporučují se také při bolestech páteře, svalů a při migréně. Pro tyto účely je nejlepší peckovičky nasušit a pak si z nich uvařit čaj.Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.

Co léčí bezinka : Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.

Na co je dobrý čaj z bezu

Lipový květ a květ černého bezu se odpradávna používají při nemocech dýchacích cest. Jsou to vynikající byliny při kašli, zánětu průdušek, rýmě, angíně a zahlenění. Obě působí protizánětlivě, potopudně, uvolňují hleny, tiší křeče, dodávají vitamín C.

Na co je dobrý bezový květ : Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

I listy černého bezu jsou léčivé

Vhodné je také nasušit si i bezové listy – výluh z nich je močopudný a čistí krev. Výluh z listu bezu černého pomáhá odvodňovat organismus, je mírně projímavý a pomáhá při detoxikaci a také při zánětech močového ústrojí.

Jak stříhat černý bez

Černý bez plodí na jednoletých výhonech, proto se řezem každoročně obnovuje plodné dřevo. Po sklizni se odstraňují odplozené, dvouleté větve. V intervalu 3–5 let se provádí zmlazení nejčastěji řezem na „hlavu“ nebo na „pařez“ (díky výborné regenerační schopnosti obroste poměrně rychle plodnými výhony).Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.Čaj z černého bezu

Usušené květy černého bezu dáme vyluhovat do vroucí vody asi na 7 – 10 minut. Množství sušeného květu záleží na Vaši chuti, pokud máte raději slabší nebo naopak silnější chutě čajů. Já doporučuji přibližně 2 polévkové lžíce na 0,5 l vody.

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Co léčí bezinkový čaj : Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Na co je dobrá Bezová šťáva : Především výrazně podporuje imunitní systém a zvyšuje úroveň antioxidantů v těle, působí protizánětlibě a funguje proti virové i bakteriální infekci. Preventivně se používá pro prevenci a léčbu při nachlazení, chřipkách i angínách. A potěší i schopnost snižovat cholesterol.

Jak dlouho vydrží domácí bezový sirup

Hotový bezový sirup uskladňujeme nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.Jak černý bez rozmnožit

V neposlední řadě můžete černý bez množit prostřednictvím jeho semen. Stačí na podzim posbírat několik zralých bezinek, které spadly pod keř, a zasadit je přes zimu do květináče. Na jaře se již můžete těšit na první výhonky.

Jak udělat šťávu z černého bezu : Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.