Co všechno potrebuje chameleon?
Chameleon jemenský je sám o sobě nenáročný plaz. Vyžaduje však odpovídající prostředí, ve kterém se bude cítit „jako doma“. Pro chov je důležité samotné terárium, osvětlení a rosící zařízení (můžeš mít automatické rosení, nebo ruční sprej), podestýlka, větve, rostliny, popř. další vybavení a dekorace.Mládí chameleoni se krmí denně, a to v neomezených dávkách. Dospělí se pak krmí každý druhý den, na jedince asi 7 až 10 cvrčky. Jako krmivo slouží také jiný hmyz, třeba sarančata, mouchy, švábi a v létě smýkaný hmyz.Dno terária vystelte substrátem připomínajícím přirozený biotop chameleonů – ideální je písek smíchaný s rašelinou. Dále přidejte živé rostliny, které pomohou vytvořit ideální mikroklima v teráriu (např. dracény, potos, fíkus, kalatea, bromélie, ibišek…) a dekorace jako jsou různé kameny či kořeny.

Co dát do terária pro chameleona : Chameleoni tráví celý svůj život ve větvích a tak je opravdu důležité, aby terárium mělo dostatek větví, lián, případně živých rostlin po kterých mohou chameleoni šplhat. Dostatečné a kvalitní UVB osvětlením je nutností.

Jak často svítit Chameleonovi

Osvětlení terária je důležité, protože jím simulujeme přirozené podmínky. Aby se náš chameleon cítil dobře musíme mu zajistit – světlo, teplo a UVB záření. Svítíme celý den v létě zhruba 12 hodin a v zimě kolem 10ti hodin denně.

Jak si ochočit chameleona : Ze začátku se chameleon chová velmi plaše, schovává se za větvičky, nebo se nafukuje a syčí. Nejlepší je tedy umístit terárium na frekventované místo, kde často pobýváš, časem si na tvou přítomnost zvykne. Můžeš zkoušet dávat opatrně a pomalu ruku do terária a přibližovat se k němu. Problém je, že nejí a nepije.

Plazi, tedy i chameleon jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. To, že vydrží hladovět, ale neznamená, že je to správné. Naopak konkrétně chameleon má krátké zažívací ústrojí, a tedy nedokonale vstřebá živiny z přijaté stravy, takže by měl dostávat potravu denně.

Jediné, co nastávající chovatel potřebuje je sehnat si svépomocí nějakou tu větev a následně ji umístit do chovných prostorů, ale to by neměl být pro nikoho žádný zásadní problém. Použít by se měli větve podle velikosti chameleona, tak silné aby je mohl uchopit. Nejlépe se k tomuto účelu hodí větve z vrby.

Co delat kdyz chameleon NEJI

Chameleon je apatycký, nežere, nemusí ani pít…nejdůležitější je napájet vodou pokud sám nepije, aby neměl problémy s ledvinama. Pokud má zácpu, je nafouklý. Ponoříme mu bříško do vlažné vody (max. 3 cm vody u dospělného) na 15 minut, můžeme zkusit podat kapátkem 2 kapky olivového oleje.Bohatě si vystačí s běžnou pokojovou vlhkostí, rosíme spíše jen ve smyslu navlhčení listů rostlin, ze kterých se chameleon napije. Při správném větrání by mělo terárium do hodiny po porosení vyschnout. Mláďatům chameleonů můžeme lehce rosit 2x denně, subadultům 1x denně a dospělým postačí rosení 2-3x do týdne.Jídelníček chameleona se skládá zejména z drobného hmyzu (kobylky, cvrčci, mouchy, pavouci, motýli, sarančata a další). Stravu jim můžeme obohatit o čerstvou zeleninu a ovoce (hroznové víno, jablka, jahody, okurky, mrkev, rajčata, ale také různé květy).

Nikdy jim vodu ale nedávejte násilím nebo přímo na nozdry! Mohli by vodu vdechnout do plic. Stačí když dáte pár kapek na čumák a počkáte, až si vezmou, většinou začnou pít.

Jak dlouho vydrží chameleon : Plazi, tedy i chameleon jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv.

Kolik má mít vlhkost chameleon : Vlhkost by měla v teráriu dosahovat 55 – 65 %. Základem jsou cvrčci, luční koníci, mouchy, ale i švábi a sarančata. Potravu obalujeme ve směsi vitamínů a minerálů. Důležité je rosení u chameleonů, kteří nepijí z misky, ale olizují kapky – mláďata rosíme 2-3x denně, dospělce 3x týdně.

Jak poznam že umira chameleon

K prvotním projevům patří měknutí kostí, což se pozná podle deformovaných končetin, konců ocásku, měknutí přilby, neschopnost se udržet na větvičce, dezorientace. Nedostatek vitamínů může mít vliv i na schopnost vystřelovat jazyk.

Chameleon jemenský pije v drtivé většině jen tekoucí vodu nebo vodu stékající či zachycenou na listech rostlin. Vzhledem k tomu a také pro vytvoření dostatečně vlhkého klimatu je nutné vnitřek terária několikrát denně rosit teplou vodou.Jídelníček chameleona se skládá zejména z drobného hmyzu (kobylky, cvrčci, mouchy, pavouci, motýli, sarančata a další). Stravu jim můžeme obohatit o čerstvou zeleninu a ovoce (hroznové víno, jablka, jahody, okurky, mrkev, rajčata, ale také různé květy).

Jak dlouho vydrzi chameleon sám : Chameleon vydrží takhle sám a s velkým množstvím potravy asi týden, záleží taky podle věku, menšího chameleona takhle dlouho samotného nenechávejte. Ochočení a přivykání. Po přívozu, který by neměl být dlouhý.