Co všechno je potřeba k elektrické kytaře?
Elektrickou kytaru musíme připojit kabelem nebo přes kytarovou vysílačku do kytarového komba nebo zesilovače s reproboxem. Nezbytným příslušenstvím je pouzdro nebo kufr na přenášení, ladička, popruh pro hru ve stoje a trsátka, kterými se na elektrickou kytaru většinou hraje.Zkontrolujte, zda máte zapnuté ladění pro kytaru. Ověřte frekvenci, na kterou chcete ladit. Standardní ladění je na 440Hz. Pokud se rozhodnete pro jinou frekvenci, vezměte v potaz, že váš nástroj nemusí v této frekvenci dobře rezonovat.Začátečníci dnes používají tvar akustické kytary. Vyznačují se užším a pohodlnějším hmatníkem a mají lépe zpracovanou konstrukci. Při hře se používají kovové struny, které mají průraznější zvuk než nylonky. To vám zaručí, že se s kytarou neztratíte ani při hře u táboráku.

Jak má být naladěná kytara : 4 – Standardní ladění kytary od nejtlustší struny po nejtenčí je E, A, D, g, h, e. V případě 4strunné basové kytary jsou to tóny E, A, D, G a v případě ukulele pak G, C, E, A. Zejména v případě kytary ale existuje spousta alternativních ladění jako tzv. drop, open a další.

Kolik strun je na kytaře

K tomu, abychom správně naladili jednotlivé struny na kytaře, musíme vědět, o jaké struny se vlastně jedná. Na kytaře (ať už akustice, nebo elektrice) máme 6 strun a při standardním ladění jde o struny E, A, D, G, H, E (v pořadí od nejtlustší po nejtenčí strunu).

Kdy menit struny na kytaře : Při běžném hraní bohatě stačí výměna jednou za 3 až 6 měsíců. Po více jak půl roce už většinou struny nezní dobře ani pokud se na kytaru hraje jen příležitostně. Při intenzivním hraní záleží na údržbě strun a také na míře pocení rukou. Kytaristé s agresivnějším potem mění struny běžně po dvou až třech týdnech.

Pro lepší zapamatování se často používají mnemotechnické pomůcky typu „Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny“. První písmeno každého slova je zároveň názvem jedné struny. Struny nemají své názvy jen tak.

Akustická kytara, která je často označovaná také jako „westernová“, je ideální volbou, pokud se chystáte hrát u táboráku, nebo vás baví folk, country, blues, rock a podobně. Kytara je vybavena kovovými strunami, které jsou pevnější a hůře se stlačují. Hmatník je u akustických kytar užší a zaoblenější.

Jak funguje elektroakustická kytara

Elektroakustické kytary využívají tyto typy snímačů: Piezoelektrický (UST, undersaddle transducer) – tenký plátek plnící roli snímače se nachází pod kobylkou a snímá vibrace, které vydává zvuk do těla nástroje. Ty následně přenáší do dalších částí nástroje. Výhodou je konzistentní zvuk a absence brumu ze sítě.pedálová ladička. Klasická ladička je univerzální, protože je vhodná pro naprosto všechny typy kytar. Poznáš ji díky jejímu hranatému tvaru podobnému krabičce. Dobře se používá, protože ji stačí ke kytaře jen postavit a spustit.Jasan – Pro stavbu kytar se používá jak Jasan evropský, který je tvrdší a podstatně těžší, tak Swamp ash – jasan bahenní. Evropský má hmotnost 620 Kg/m3 a bahenní 400 Kg/m3. Ten roste v Americe. Nejen, že je o poznání lehčí než Evropská verze, ale má i řidší strukturu.

Struny se mačkají ukazovákem, prostředníkem, prsteníkem a malíkem. Prsty se pokládají kolmo ke strunám a struna se mačká vrškem prstu, nikoliv jeho plochou. Pokud se Vám nepodař dávat prsty kolmo k hmatníku budete si jimi tlumit ostatní struny pod prsty a kytara bude "drnčet".

Jak seřídit dohmat na kytaře : Akustická kytara

Seřízení dohmatu na akustické kytaře je poměrně zdlouhavý proces. Za předpokladu, že je již vše ostatní nastaveno, je nutné snížit nebo zvýšit sedlový pražec. Po úplném povolení všech strun je nutné sedlový pražec vyjmout z kobylky a následně jej zbrousit na nižší výšku.

Co je to menzura na kytaře : Menzura je vzdálenost mezi nultým pražcem a kobylkou, tedy mezi opěrnými body strun. Čím je tato vzdálenost delší, tím jsou mezi pražci na hmatníku větší rozestupy, což znamená více prostoru pro prsty. Pokud je menzura kratší, mezi pražci na hmatníku je menší rozestup.

Jak vybrat prvni kytaru

Klasická kytara je díky nylonovým strunám vhodná pro všechny začátečníky i pro děti. Nylonové struny je oproti kovovým snazší zmáčknout a hraní klasiky, kterou vyučují třeba ZUŠky, je pro každého začínajícího hudebníka vhodnou průpravou do budoucna.

Volba by měla záležet především na tom, jakou muziku budete chtít hrát. Akustické kytary mají mnoho tvarů a velikostí. I tyto parametry se podílí na zvuku a hratelnosti kytary. Zjednodušeně lze říct, že čím větší tělo, kvalitnější dřevo a zpracování bude kytara mít, tím bude její zvuk plnější a hlasitější.Stačí ho zapojit do zásuvky, propojit pomocí nástrojového kabelu s kytarou a začít hrát. Pokud patříte mezi začátečníky a sháníte první kombo pro domácí cvičení, doporučujeme pořídit si tranzistorové kombo s výkonem do 30 – 50 Wattů. Takové kombo bude pro začátečníka naprosto dostačující.

Jaké struny na elektroakustickou kytaru : Materiál strun určuje hlavně typ kytary. Na klasickou kytaru přijdou výhradně nylonové struny. Elektrické kytary si vystačí s poniklovanou ocelí a pokud hrajete na akustickou kytaru, hledejte bronzové nebo fosfor-bronzové struny.