Co všechno bude chodit do datové schránky?
V praxi jde například o přehledy o příjmech a výdajích pro okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny nebo nejrůznější lejstra pro finanční úřad. Pomocí datovky lze tedy se státem komunikovat prakticky odkudkoli, klidně i ze zahraničí.Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno k doručování dokumentů (datových zpráv) orgány veřejné moci, k provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Zjednodušeně řečeno, datová schránka slouží k přijímání a posílání úředních (elektronických) dopisů mezi Vámi a orgány veřejné moci.Oprávněným osobám u schránek podnikajících fyzických osob a právnických osob (tzn. fyzické osobě podnikatele a členům statutárních orgánů) se doručuje na jejich adresu pobytu, případně na kontaktní adresu, která má přednost, je-li zapsána v Registru obyvatel. Pro schránky typu OVM se doručuje na adresu sídla.

Co se dá řešit přes datovou schránku : K čemu lze také využít datovou schránku

  • žádost o vydání občanského průkazu.
  • žádost o vydání voličského průkazu.
  • podání daňového přiznání
  • vyúčtování záloh zdravotního pojištění za OSVČ
  • zaslání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně i ČSSZ.
  • informace a potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti.

Jak se úřady dozví že mám datovou schránku

Nepotřebujete k tomu navíc žádný elektronický podpis, který byste si jinak museli složitě vyřizovat a platit. Úřady budou na dokument zaslaný datovou schránkou nahlížet stejně, jako byste jej osobně podepsali.

Proč mám datovou schránku : Prostřednictvím datové schránky mohou mezi sebou komunikovat právnické i fyzické osoby a musí ji používat všechny úřady. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby (OSVČ) používají datovku povinně a je jim zřizována automaticky po zapsání do obchodního/živnostenského rejstříku.

Zřízení i používání datové schránky je pro komunikaci s úřady zdarma.

Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.

Co je notifikace u datové schránky

Tato notifikace je zasílána při změně e-mail adresy pro zasílání notifikací. Používá se pro ověření, že uživatelem zadaná e-mail schránka je funkční a Datové schránky jsou schopné do ní e-mail zaslat.Pokud se do datové schránky nepřihlásíte, bude datová zpráva považovaná za doručenou desátým dnem od jejího dodání do datové schránky. Od momentu kdy je datová zpráva doručená běží například zákonné lhůty pro odpověď. Nezapomeňte si nastavit zasílání upozornění na nové datové zprávy.Při konverzi dokumentu v datové zprávě nebo datovém souboru do listinné podoby může být dokument v datové zprávě nebo datovém souboru uložen do úschovny prostřednictvím tohoto portálu, nebo odesláním z datové schránky. Následně může být na kontaktním místě Czech POINT převeden do listinné podoby.

Proč ji nemít Mínusy u datových schránek jsou to, že dokument, který přijde, se do deseti dní automaticky považuje za doručený. Nezáleží, jestli jste se během této doby do schránky přihlásili a zprávu skutečně přečetli. Můžete tak prošvihnout lhůtu pro odvolání nebo dlužit za pokutu, o které nevíte.

Co se stane když si neaktivují datovou schránku : Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.

Kdo má povinnost komunikovat datovou schránkou : Ze zákona musí mít datovou schránku všechny právnické osoby a podnikající fyzické osoby zapsané v registru osob (OSVČ, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, SVJ, spolky, OPS,…), advokáti, daňoví poradci, insolvenční správci, statutární auditoři, soudní znalci, předkladatelé a tlumočníci a orgány veřejné moci …

Jaké jsou výhody datové schránky

Snadný přístup a zprovoznění služby – stačí se přihlásit a můžete začít úřadovat. Kdykoliv a kdekoliv – stačí přístup k internetu a můžete se přihlásit kdy a kde chcete. Rychlé odeslání – okamžité odbavení vytvořené zprávy. Okamžité doručení – jakmile přijde zpráva do schránky příjemce, je ihned doručena.

„Cena jedné odeslané datové zprávy jiné fyzické, podnikající nebo právnické osobě je 5 korun, zatímco na poště dáme za doporučený dopis od 52 korun výše,“ připomíná. Na zřízení datových schránek novým povinným subjektům bude mít stát po lednu 2023 tři měsíce. Celá akce tedy bude probíhat do konce března 2023.Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.

Co kdyz si Nezridim datovou schránku : Pokud datovou schránku stále nemáte a do konce roku si jí nezřídíte, bude vám na začátku roku automaticky zařízena a přístupové údaje přijdou statutárním zástupcům poštou. Doporučujeme však, abyste si datovou schránku zařídili již nyní na podzim. Budete mít více času na seznámení se s prostředím.