Co vše se dá sbirat?
Mezi nejčastější sběratelské položky patří známky, mince, hračky, pohlednice, filatelie, sbírky alkoholu, knihy, filmy, hudební nástroje, starožitnosti a mnoho dalších. Sbírat můžete téměř cokoli, co vás zaujme nebo co se vám líbí.Co se dnes sbírá a z čeho bude zisk

„Dnes se sbírá v podstatě cokoliv, ovšem mezi tradiční sběratelské obory se řadí zejména filatelie, numismatika, faleristika (medaile), notafilie neboli sbírání bankovek, dále také sbírání starožitností a uměleckých děl,“ vyjmenovává Pavel Krejčíř.Velmi důležité je si na začátku říci, kolik času a peněz můžete na svou zálibu uvolnit. Dá se sbírat za pár stovek korun i za pár stovek tisíc korun. Ujasněte si také, zda se chcete hlavně bavit, nebo zda je pro vás důležitější zhodnocení vložených prostředků. Vaše další kroky budou závislé na tom, jak si odpovíte.

Co je sběratelství : Sběratelství je koníček (hobby), který spočívá v získávání specifického druhu předmětů (popřípadě i zážitků s nimi spojených), založeném na specifickém zájmu sběratele a jejich uchovávání ve sbírce. Některé hodnotné sbírky se stávaly a stávají součástí muzeálních sbírek či základem vzniku tematicky zaměřených muzeí.

Co je na 50 Kč

Motiv navrhl a vytvořil český sochař a medailér Ladislav Kozák (také autor české desetikoruny). Na lícní straně se nachází seskupení několika významných pražských památek (Karlův most, Národní divadlo, kostel svatého Mikuláše, Pražský hrad), jež lemuje nápis PRAGA · MATER · URBIUM, tedy Praha matka měst.

Jak skladovat mince : – Mince skladujte v originálních tubách nebo kapslích, z důvodu zamezení působení vlhkosti a přístupu vzduchu (chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci kovu).

– Mince skladujte v originálních tubách nebo kapslích, z důvodu zamezení působení vlhkosti a přístupu vzduchu (chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci kovu).

Co by měl obsahovat ideální popis každého sběratelského objektu ve sbírce:

  1. Kdy byl koupen.
  2. Od koho.
  3. Kolik za něj sběratel zaplatil.
  4. Popis všeho, co se o dané věci ví, nebo bylo publikováno.
  5. Kdo je jeho tvůrcem.
  6. Rozměry a váha.
  7. Má nějaké poznávací znamení (vadu, poškození)
  8. Známá historie předmětu.

Kde se zbavit mincí

Bezplatně lze vyměnit až sto kusů mincí jedné nominální hodnoty, a to u kterékoliv pobočky bank a pošty s pokladní službou nebo u poboček ČNB,“ upozorňuje Josef Ducháček, ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB.Univerzální cestou, jak se zbavit prošlých bankovek a mincí, je jejich směna za Euro v centrálních bankách jednotlivých zemí Evropské měnové unie (EMU). Ty totiž své staré peníze přijímají minimálně do roku 2012, v některých zemích i neomezeně.Ačkoli mnoho lidí ztotožňuje filatelii se zálibou ve sbírání známek, samotná filatelie je poněkud širší pojem. Filatelista – badatel může studovat velmi vzácné známky, aniž by je vlastnil.

Mezi nejvzácnějšími oběhovými mincemi nalezneme hned dvě desetikoruny a to z roku 2000 a 1993. Vzácnou desetikorunou je ale i oběžná mince 10 Kč 1933, tedy stříbrná oběhová mince z období první republiky.

Jak poznat vzácnou 5000 : Na iridiscentním pruhu vpravo jsou negativně (tj. jako světlé) vyznačené číslice 5000 a čtveřice lipových listů. Při sklopení bankovky se tyto číslice a symboly jeví proti lesklému pruhu jako tmavé.

Jak uložit zlato : Pokud vám jde především o co nejvyšší míru zabezpečení, využijte možnosti pronájmu bezpečností schránky v bance nebo nebankovní úschovny. Nejbezpečnějším způsobem, jak uchovávat zlato u sebe doma, je pořídit si domácí trezor. Ten lze zabudovat do zdi, připevnit k podlaze nebo ho jednoduše umístit například do skříně.

Kam ukladat mince

Mincovní kabinety, mincovní skříně a mincovní skříňky

století. Mincovní kabinety s prosklenými vitrínami a skosenými platy s mincemi najdeme zejména v muzeích. V depozitářích muzeí se obvykle nacházejí spíše obyčejné mincovní skříně či krabice se sáčky obsahujícími mince.

U mědi platí více než u ostatních kovů, že jediným bezpečným způsobem čištění by měla být teplá voda. Platí zásada, že by se při čištění mincí neměla zničit originální, tzv. ušlechtilá patina.Mince by měly být vždy manipulovány s největší opatrností, ideálně by měly být drženy za okraj pinzetou na mince (rukavicí na mince), aby se zabránilo poškození nebo znehodnocení povrchu. Pro uchovávání mincí je nejlepší používat speciální obaly, které chrání mince před vlhkostí, prachem a poškrábáním.

Kolik mincí lze vyměnit bez poplatku : Zdarma vám mince přijmou, pokud máte od každé hodnoty mince (koruny, dvacetikoruny atd.) nejvýš 100 kusů. Pokud toho máte víc, zaplatíte poplatek 3 % z částky nad 100 ks příslušné nominální hodnoty, min. 100 Kč.