Co vše patří do sluneční soustavy?
Systém tvoří především 8 planet, 5 trpasličích planet, přes 150 měsíců planet (především u Jupitera, Saturnu, Uranu a Neptuna) a další menší tělesa jako planetky, komety, meteoroidy apod. Sluneční soustava je planetární systém hvězdy známé pod názvem Slunce, ve kterém se nachází naše domovská planeta Země.PRAHA – Vědci na shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze rozhodli, že Pluto od nynějška nepatří mezi planety sluneční soustavy. Ta má tedy už jen osm planet: Merkur, Venuši, Zemi, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.Systém tvoří především 8 planet, 5 trpasličích planet, přes 150 měsíců planet (především u Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu) a další menší tělesa jako planetky, komety, meteoroidy apod., které jsou soustředěny především v Hlavním pásu uvnitř soustavy a Kuiperově pásu na jejím okraji.

Kolik je hvězd ve Sluneční soustavě : Slunce je součástí galaxie nazývané Mléčná dráha. Astronomové odhadují, že Mléčná dráha je složena z 100 miliard hvězd.

Která tělesa patří do sluneční soustavy

Planetami jsou Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. V poslední době se název planeta vžil i pro exoplanety obíhající kolem jiných hvězd, než je naše Slunce. Trpasličí planeta – nebeské těleso, které: 1) obíhá okolo Slunce.

Co všechno patří do vesmíru : Vesmír či kosmos (z řeckého κόσμος, ozdoba, šperk ale později také vše uspořádané, řádné a jisté, vesmír) je souhrnné označení veškeré hmoty, energie a časoprostoru, který je obsahuje. Zahrnuje tedy hvězdy, planety, galaxie, mezigalaktický prostor, temnou hmotu a další.

Ze seznamu planet ve sluneční soustavě astronomové Pluto vyřadili 24. srpna 2006.

Na obrázku v úvodu článku je schéma naší Sluneční soustavy. Tečka uprostřed představuje Slunce a všechny terestrické planety. Následují dráhy čtyř obřích plynných planet: Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Kuiperův pás (včetně Pluta) je znázorněn jako tečkovaný prstenec za drahami obřích planet.

Kolik měsíců je ve sluneční soustavě

V naší Sluneční soustavě je známo 207 měsíců planet, 8 měsíců trpasličích planet a několik stovek měsíců planetek. Velcí plynní obři mívají rozsáhlé systémy měsíců. Merkur a Venuše nemají žádné měsíce, Země jeden velký měsíc, Mars dva drobné měsíce.Středem Sluneční soustavy je Slunce, kolem kterého obíhá osm planet: Merkur, Venuše, naše Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Každá planeta se navíc ještě otáčí kolem své osy: to vypadá tak, jako když roztočíš na podlaze míček.Sluneční soustava je planetární systém hvězdy jménem Slunce, ve kterém se nachází i naše domovská planeta Země. Je součástí galaxie, známé pod názvem Mléčná dráha.

Člověk (a stejně tak vyšší organismy) by tedy během pár sekund ztratil vědomí a během dalších několika málo minut zemřel na hypoxii (akutní nedostatek kyslíku). Téměř okamžitě by se z jeho těla začala v podobě páry uvolňovat voda a ostatní tělní tekutiny – krev po klesnutí tlaku pod 6,3 kPa, což by mj.

Kolik km je to do vesmíru : Kármánova hranice je všeobecně přijímaná hranice mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem. Je určena výškou 100 km nad povrchem Země. Jejím autorem je Theodore von Kármán, inženýr a fyzik maďarsko-amerického původu, a v současné době je hodnota uznávána Mezinárodní leteckou federací (FAI).

Jak dlouho trvá den na Plutu : Vzhledem k hvězdám se Pluto otočí vždy jednou za 153,29 hodiny a vzhledem ke Slunci jednou za 153,28 hodiny, takže jeden tamní den je roven přibližně 6,39 dne pozemského.

Co je mezi planetami

planetky (asteroidy) – malá nepravidelná tělesa Sluneční soustavy o rozměrech řádově 1 m až 100 km nalezneme prakticky ve všech koutech našeho systému, nejvíce však v hlavním pásu asteroidů (mezi Marsem a Jupiterem) a v pásmu za drahou planety Neptun (Edgeworth-Kuiperuv pás).

Ty největší hvězdy by v naší sluneční soustavě pohltily i vzdálený Saturn. Největší známá hvězda VY Canis Majoris se nachází daleko, předaleko od Země. Světlu trvá celých 5000, let než urazí cestu od této hvězdy až k nám.Základní charakteristika

Základní parametry Země
počet měsíců 1
sklon rotační osy 23,44°
složení atmosféry N2 78 %, O2 21 %, H2O 1 %, Ar 1 %
tlak atmosféry 101 kPa

Jak jdou Země po sobě : Planety následují v pořadí od Slunce – Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a nejvzdálenější je Neptun.