Co varit z kopru?
Nejčastěji upotřebíme kopr v polévkách a omáčkách, ale hodí se i do salátů, bramborových jídel, nepostradatelný je při nakládání hub a zeleniny (kysané zelí), výborně se doplňuje s rybami (hlavně lososem).Stonky kopru pomáhají při trávení a zmírnění trávicích potíží, jako jsou nadýmání či křeče nebo při nechutenství. Stonky kopru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky a další hlodavce. Jsou bohaté na surovou vlákninu, která je pro králíky a hlodavce velmi důležitá.Kopr se využívá do hojně komentovaných jídel jako jsou koprová omáčka, kulajda a také k rybám, především k uzenému lososu. Má široké využití i v bylinkářství a tradičně jej také využíváme do zavařenin.

Jak uložit kopr : Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.

Jak se Zavařuje kopr

Nakládání do soli

Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.

Jak správně zmrazit kopr : Zavřete zip téměř úplně, kopr rozmístěte po celém sáčku v rovnoměrné vrstvě, uvolněte co nejvíce vzduchu a sáček úplně zavřete. Měli byste získat rovnoměrnou vrstvu. V této podobě jsou sáčky s mraženými bylinkami velmi vhodné pro skladování ve stohu v mrazáku.

Posypejte zbytkem kopru. Nať se sklízí před rozkvětem a nejlepší je čerstvá. Chcete-li ji uchovat, lepší je ji zamrazit než sušit či nakládat. Část kopru také můžete nechat vykvést, abyste získali semena.

Nať se sbírá průběžně, ve výšce zhruba 20–30 cm, na nakládání je nejlepší nať sebraná v době kvetení, tedy v červenci. Semena se sklízí před dozráním tak, že se stonky srovnají do osy, nechají se dozrát a poté vyklepou. Kopr se používá jak ve formě nálevu či prášku, tak čerstvý. Může se rovněž zamrazit.

Jak je zdravy kopr

Hlavním zdravotním benefitem kopru je, že podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, zmírňuje křeče ve střevech a žaludku a dodává chuť k jídlu. Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny.Omáčka je smetanová a hustá. Podává se vařeným bramborem nebo s houskovými knedlíky. Někdo do ní přidává místo plátku masa rozkrojené vejce natvrdo, výtečná je ale i varianta se ztraceným vejcem.Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.

Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.

Jak naložit kopr do octu : Příprava

  1. Svaříme vodu s octem.
  2. Kopr nasekáme nadrobno a zalejeme vychladlou převařenou směsí.
  3. Uložíme do lednice, v ní uzavřená sklenice vydrží klidně rok (mám vyzkoušeno).
  4. Kopr má příjemně nakyslou chuť a navíc můžete přidat i nasekané tvrdé konce (stonky).

Na co je zdravy kopr : Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.

Jak správně zasít kopr

Semínka kopru vyséváme přímo na záhon nahusto do hloubky 1,5–2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme. Vzejde za zhruba tři týdny. Mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 15 cm. Z porostu odstraňujeme plevel a půdu kypříme.

Vařením ztrácí aroma

Jsou tři hlavní oblasti, kde se kopr nejvíce používá: ve spojení s mléčnými výrobky (omáčky, polévky, jogurt), s rybami (švédský gravlax) a při nakládání zeleniny (okurky, cibule, zelí). Zkuste někdy pro změnu okořenit najemno nasekaným koprem vařenou zeleninu nebo saláty.Kromě bioaktivních silic obsahuje vitaminy A, C a vitaminy skupiny B, bioflavonoidy, kyselinu listovou, omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, železo, draslík, zinek, vápník i hořčík. Díky nutričně bohatému složení prospívá kostem, vlasům či nehtům a pomáhá urychlit hojení ran.

Jak se nakládá kopr : Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.