Základním kamenem jakékoliv předpovědi počasí, na kterou narazíte, jsou naměřená data z meteorologických stanic. Dále informace, které jsme schopni získat z meteorologických radarů a družic. Podstatná část dat, která vstupuje do numerických modelů pochází z čidel, která jsou umístěna na letadlech.KLIMATICKÉ ČINITELE
nadmořská výška a orientace ke slunci (slunečné jižní vs. stinné severní svahy) vzdálenost od oceánu a moře – rozlišujeme podnebí oceánské (vlhčí, stálejší teploty) a kontinentální (sušší, větší výkyvy teplot) oceánské proudy.Počasí se charakterizuje souborem okamžitých nebo krátkodobě průměrovaných hodnot, zvláště teploty vzduchu, oblačnosti nebo slunečního svitu, směru a rychlosti větru a atm. srážek. Počasí je v podstatě vázáno na troposféru, nad níž se již většinou nevytvářejí oblaky, hydrometeory, bouřky apod.
Jak se tvoří počasí : Změny počasí jsou způsobeny především zemskou rotací. Ohromné masy vzduchu a vody vlivem zemské rotace mají na severní polokouli tendenci pohybovat se ve směru hodinových ručiček. Na jižní polokouli se masy vzduchu a vody pohybují opačným směrem. Počasí je jedním jedinečným stavem atmosféry.
Jak se nazyva věda o počasí
Meteorologie je věda zabývající se atmosférou. Studuje její složení, stavbu, vlastnosti, jevy a děje v ní probíhající, například počasí. Meteorologie je považována za část fyziky, proto je často chápána jako „fyzika atmosféry“ a je vyučována na matematicko-fyzikálních fakultách.
Jak funguje předpověď počasí : Počasí je definováno mnoha faktory (hlavně atmosférickým tlakem, vlhkostí, teplotou a větry). K předpovědi počasí je třeba tyto faktory sledovat a k tomu slouží mnoho technických zařízení a přístrojů. Nicméně povaha atmosféry a neúplné chápání přírodních procesů znamenají, že předpovědi nejsou zcela přesné a neomylné.
Nejvíce,celoročně, území ČR ovlivňuje mořská polární vzduchová hmota – v létě přináší vlhké a chladné počasí, v zimě srážky sněhové nebo deštivé a přílivy kontinentálního polárního vzduchu z východu a severovýchodu – v létě přináší suchý a horký vzduch, v zimě mrazy.
Podnebí může být charakterizováno jako průměr počasí po určité období, například po dobu několika desetiletí. Podnebí je ovlivněno mnoha faktory, jako jsou geografická poloha, nadmořská výška, oceánské a mořské proudy a další globální klimatické jevy.
Co patří mezi meteorologické prvky které popisují počasí
Mezi základní meteorologické veličiny patří teplota vzduchu, tlak vzduchu, vlhkost vzduchu, srážky a vítr. Nyní k jednotlivým pojmům: Teplota vzduchu je základní meteorologický prvek udávající tepelný stav ovzduší, tj. schopnost vzduchu přijímat, nebo předávat tepelnou energii.Obě slova hodnotí atmosférickou situaci v té či oné oblasti, a to včetně teploty, vlhkostí, srážek, větrnosti, oblačnosti a podobně. Avšak počasí je pojem krátkodobý a místní, může se změnit třeba i během hodiny. Výraz podnebí nebo klima se vztahuje k širšímu území a k delšímu časovému období.Obsahuje přibližně 78 % dusíku, 21 % kyslíku a 1 % ostatních plynů (argon, oxid uhličitý, vodík, helium, neon, radon, xenon, ozon a stopové příměsi dalších plynů).
:: Místy – jev se vyskytne na 30 % až 69 % území, tedy zhruba na polovině. :: Na většině území – jev se očekává na více než 50 % území, tedy na více než polovině. :: Bez specifikace – pokud meteorolog řekne „bude sněžit“ bez upřesnění četnosti, znamená to, že se jev se očekává na více než 70 % území, tedy skoro všude.
Co je meteorologický jev : v meteorologické službě označení pro všechny jevy v atmosféře nebo na zemském povrchu, které jsou pozorovány na meteorologických stanicích a v jejich okolí s výjimkou oblaků. Patří k nim především meteory, jako jsou např. mlha, déšť, bouřka, sněhová pokrývka, zákal a duha, a dále jiné jevy, např.
Co ovlivňuje počasí na určitém místě : Počasí se obecně týká stavu atmosféry na určitém místě a v určitém časovém období. Zahrnuje faktory jako jsou teplota, vlhkost, srážky, rychlost a směr větru, viditelnost a další meteorologické podmínky, které mohou ovlivnit život na Zemi.
Čím je ovlivněno podnebí v ČR
Velký vliv na podnebí Česka má nadmořská výška a reliéf. Z celkové plochy státního území leží 52 817 km2 (66,97 %) v nadmořské výšce do 500 m, 25 222 km2 (31,98 %) ve výšce 500 až 1 000 m, a pouze 827 km2 (1,05 %) ve výšce nad 1 000 m. Střední nadmořská výška České republiky je 430 m.
Základními meteorologickými prvky jsou tlak, teplota, vlhkost vzduchu, proudění vzduchu, sluneční svit, oblačnost, výpar vody na povrchu Země a srážky. Tyto prvky pak ovlivňují řadu dalších atmosférických jevů a dějů, jako např. elektrické jevy, znečištění ovzduší, ozónovou vrstvu, změnu klimatu apod.Nejčastěji se měří atmosférický tlak a teplota. V souvislosti s tlakem se nejčastěji používá barometr. A právě pomocí samotného tlaku lze totiž poměrně přesně určit počasí. Stručně řečeno, při nízkém tlaku lze očekávat deštivé počasí, při vysokém naopak slunečné.
Co ovlivnuje teplotu na Zemi : Současný nárůst průměrné globální teploty je rychlejší než předchozí změny a je způsoben především spalováním fosilních paliv lidmi. Používání fosilních paliv, odlesňování a některé zemědělské a průmyslové postupy zvyšují množství skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého a methanu.