Co upéct z broskví?

  1. Citronový dort s broskvemi. Více než hodinu.
  2. Bílé broskve se šampaňským želé Více než hodinu.
  3. Zapečené broskve s křupavou drobenkou. Do hodiny.
  4. Křupavý broskvovo-nektarinkový koláč
  5. Nektarinky pošírované v citronové trávě
  6. Gratinované broskve s medem a čokoládou.
  7. Nektarinky v červeném víně
  8. Nektarinkové řezy z celozrnné mouky.

Borůvky chutnají obzvláště dobře v kombinaci s jablky nebo malinami. Slupka broskví a nektarinek zbarvuje džem lehce do hněda. Světlý džem získáme z oloupaných plodů. Pro přípravu džemu broskve krátce ponoříme do vroucí vody a pak oloupeme, protože slupka je pevnější a při vaření se uvolní od dužiny.Využití v kuchyni

Kromě toho se z nich připravují kompoty, marmelády, džemy, šťávy, džusy, krémy, přesnídávky, zmrzliny, méně často se suší a zmrazují. Často se z nich pečou koláče – Broskvový koláč s krémem, dorty, zákusky, připravují poháry a koktejly.

Co se Zralymi broskvemi : Broskve patří ke konci léta a nejlépe chutnají čerstvé. Hodí se ale také do marmelád a koláčů. Stejně jako například meruňky mají spousta vitaminů, posilují imunitní systém a obsahují karoten.

Co s měkkými broskvemi

Není úplně známá, ale lidé z moravských vesnic znají její kouzlo. Vše začíná kvalitními vyzrálými broskvemi, měkkými tak, že téměř prasknou, když se jich někdo zlehka dotkne, sladkými jako včelí med – to je ta správná surovina pro kořalku.

Co dělat s fíky : Fíky se dají vařit, grilovat, konzervovat nebo sušit, používají se ve slané i sladké kuchyni. Můžete je jíst syrové (po oloupání slupky), sušené nebo zpracované na čatní.

Nektarinka

  1. 60 minut. Tvarohovo-nektarinkový koláč
  2. 30 minut. Obrácený koláč s nektarinkami.
  3. Čokoládová pěna s granátovým jablkem. Nalámanou čokoládu a 120 ml horké vody rozpusťte ve vodní lázni.
  4. 20 minut. Nektarinkový sirup.
  5. 80 minut. Nektarinkový koláč
  6. 10 minut. Ovocná mísa.
  7. 30 minut.
  8. Anglický salát.


Broskve lze skladovat na chladném místě, například ve sklepě, přibližně 4 dny. V chladničce vydrží asi 1 týden, což však může ovlivnit jejich chuť.

Jak skladovat broskve

Broskve lze skladovat na chladném místě, například ve sklepě, přibližně 4 dny. V chladničce vydrží asi 1 týden, což však může ovlivnit jejich chuť. Zralé (z 80 % žlutě zbarvené) papáje lze skladovat v chladničce až 1 týden.Jak oloupat broskve

Omyté plody vložíme do vody teplé asi 90 °C, do které přidáme 20 g kyseliny citronové na 1 litr vody. Plody v lázni ponecháme asi 5 minut. Pak na jedné broskvi zkusíme, jestli už půjde loupat, případně lázeň malinko přihřejeme a dobu prodloužíme.Slaďoučké fíky, ať už čerstvé nebo sušené, jsou skvělou výživou pro mozek i nervy. Pomáhají při únavě, protože rychle zvyšují hladinu glukózy v krvi a zlepšují tak náladu, výkonnost i soustředění. Přitom jsou výrazně zdravější než sladkosti a na rozdíl od nich nejdou na tloušťku a jsou lehce stravitelné.

Čerstvé fíky se musí skladovat v chladničce po dobu max. 2 dní. Doporučuje se je skladovat přikryté jednotlivě na tácku pokrytém papírovým ubrouskem nebo v nehluboké dóze, neboť mohou vysychat, snadno se poškodit či přijímat aroma z okolních potravin.

Co upéct s meruňkami : meruňky

  1. Obrácený koláč s meruňkami. Mít aspoň jedenkrát během prázdnin meruňkový koláč je skoro povinnost.
  2. Kynuté koláče s meruňkami.
  3. Panna cotta s meruňkami.
  4. Meruňkové koláčky.
  5. Cuketový dort s meruňkami.
  6. Hrníčková buchta s ovocem (meruňky a borůvky)

Co zdravého upéct : 10 tipů na zdravé (ne)pečené dobroty:

  1. 1) Banana bread.
  2. 2) Maková bábovka.
  3. 3) Cuketový perník.
  4. 4) Skořicoví mini šneci.
  5. 5) Kokosové kuličky alá Raffaello.
  6. 6) Sušenky s makadamovými ořechy.
  7. 7) Chia pudink.
  8. 8) Domácí Cini Minis.

Jak dlouho sterilizovat broskve

Do hrnce dáme zhruba litr vody, 500 gramů třtinového cukru a vše povaříme zhruba 2 minuty. Vzniklým ne však vařícím nálevem zalijeme broskve ve sklenicích a přiklopíme víčky. Hotové kompoty zavařujeme v hrnci při teplotě 80 stupňů po dobu zhruba 20 minut. Tipy jak správně zavařovat najdete zde.

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Abychom se však každý rok těšili z obsypaných ovocných stromů, nezapomínejte na pravidelné ořezy. Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září.Hlavní sezóna broskví je od května do září. Následně se v teplých středomořských krajích sklízí.

Kdy zastřihnout broskve : Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Abychom se však každý rok těšili z obsypaných ovocných stromů, nezapomínejte na pravidelné ořezy. Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září.