Tělesná teplota je řízena centrem, které se nachází v hypotalamu. Zde najdeme také velké množství neuronů, které jsou citlivé na změny teploty. Tato centra dostávají informace z termosenzorů, které se nachází v kůži, páteřní míše a dutině břišní.Termoregulací si tělo řídí vnitřní teplotu. Všechny mechanismy, které působí, mají za cíl vrátit vaši teplotu na rovnovážnou úroveň. V průměru mají lidé teplotu 37 –37,8 °C. Pokud teplota výrazně klesne, hrozí podchlazení, které může v extrémních případech způsobit srdeční potíže, poškození mozku, či dokonce smrt.Změny tělesné teploty
Teplota organismu závisí na biorytmech. Kolísá podle denní doby (cirkadiálně) – nejnižší ve spánku, nejvyšší při aktivitě. U žen je rovněž ovlivněna ovariálním/menstruačním cyklem– nejnižší ve folikulární fázi a až o 1°C vyšší po ovulaci. 36,0–36,9 °C je normální teplota u zdravého člověka.
Co zvyšuje tělesnou teplotu : Centrálním orgánem, který reguluje tělesnou teplotu a funguje jako termostat, je hypotalamus. Na kůži pak máme uloženy povrchové termoreceptory (tepelné senzory), které jsou propojeny s termoreceptory v hypotalamu, které snižují nebo zvyšují teplotu organismu prostřednictvím reflexů.
Kdo má stálou teplotu těla
Endotermní organismy
Dokáží si tělesnou teplotu udržet po určitou dobu "spalováním" potravy, a to bez ohledu na okolní podmínky. Mezi tyto fyziologicky pokročilé organismy řadíme dnes zejména savce (mammalia, vyjma rypoše lysého) a ptáky (aves).
Co nedělat při teplotě : nikdy se nesnažíme dosáhnout normální teploty, stačí snížit teplotu o 1-2 stupně nikdy nesprchujeme ani nedáváme zábaly při mramorované kůži nebo studených, promodralých končetinách. nikdy nedáváme pod dítě igelitovou folii. Abychom nepromáčeli postel, použijeme silnější osušku.
Nejčastěji teplota neúměrně klesne při podchlazení, snížené funkci štítné žlázy, otravě krve nebo šokových stavech. Nezvykle nízká teplota je tudíž důvodem pro návštěvu lékaře.
Pokles okolní teploty jako první ucítí právě nohy a ruce, neboť krevní cévy končetin se aktivně stahují, aby nasměrovaly krev do životně důležitých orgánů a udržely je v teple. Máte-li špatný krevní oběh, trvá vám déle, než se ohřejete, ruce a nohy vám mohou zbělat i zesinat. V chladném počasí lehce vznikají omrzliny.
Jak dlouho může trvat teplota
Horečka je odpovědí těla na množící se patogeny. Vysokou teplotou se snaží omezit jejich množení a postupně je za pomoci imunitního systému zneškodnit. Horečka trvá tak dlouho, dokud není tělo za vrcholem boje proti původci onemocnění, obecně by však měla ustoupit do několika dní.Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.Normální tělesná teplota se pohybuje mezi 35,8 a 37 °C. O zvýšenou teplotu se tedy jedná, pokud překročí hranici 37 °C a nad 38 °C už se jedná o horečku.
Při poklesu na 34 – 35 °C nastává ospalost, je patrná nechuť k pohybu, svaly se zdají tuhé. Pokles tělesné teploty pod 30°C má za následek ztrátu vědomí. Při teplotě těla nižší než 27 °C dochází k srdeční fibrilaci (míhání srdeční svaloviny) a posléze ke smrti."
Co znamená teplota 35 5 : Nechtěný pokles tělesné teploty je definován dosažením hodnoty 35,5 °C, kdy nastupuje svalový třes zvyšující teplotu. Dochází k tomu dosti rychle při traumatickém šoku (poranění, při kterém je těžce omezen průtok krve tkáněmi, nejčastěji kvůli krevní ztrátě).
Jak se rychle uzdravit z teploty : K redukci horečky lze využít celé řady volně prodejných léčivých přípravků, které obsahují látky označované jako antipyretika či nesteroidní antiflogistika. Zatímco antipyretika (např. paracetamol) primárně snižují teplotu a bolest, antiflogistika navíc působí protizánětlivě (např. ibuprofen).
Jak dlouho může trvat horečka
Horečka je odpovědí těla na množící se patogeny. Vysokou teplotou se snaží omezit jejich množení a postupně je za pomoci imunitního systému zneškodnit. Horečka trvá tak dlouho, dokud není tělo za vrcholem boje proti původci onemocnění, obecně by však měla ustoupit do několika dní.
Když rtuť klesne pod 30°C, dochází k závažným poruchám jako je například fibrilace srdečních komor. Nejčastěji teplota neúměrně klesne při podchlazení, snížené funkci štítné žlázy, otravě krve nebo šokových stavech. Nezvykle nízká teplota je tudíž důvodem pro návštěvu lékaře.Cítíte-li zimu i v létě nebo ve vytopené místnosti, může to být vinou špatného krevního oběhu. Špatný krevní oběh může mít mnoho příčin. Čím jste starší, tím jsou nervy kontrolující oběh méně účinné, krev snadněji houstne a má větší tendenci vytvářet sraženiny.
Proč je mi zima na nohy : Klasickými příčinami studených nohou jsou příliš tenké, těsné nebo špičaté boty, málo pohybu, ale také nevhodné oblečení, například příliš tenké ponožky. Pokud nosíte obuv nevhodné velikosti nebo tvaru, může docházet ke zhoršení krevního oběhu, což následně způsobuje rychlejší prochladnutí nohou.