Co udělat ze sušených švestek?
Sušené švestky jsou ideální jako zdravá svačina mezi jídly. Je možné je také použít do müsli, k pečení nebo do zvláštních jídel. Sušené švestky ale najdete i v některých cukrovinkách nebo v plněných vepřových žebrech. Na švestkové špízy obalte sušené švestky v tenkých plátcích slaniny a lehce je opečte.Povidla ze sušených švestek

Švestková povidla lze velmi snadno připravit také se švestek sušených. V tomto případě stačí sušené švestky přes noc namočit, poté vodu slít a namočené sušené švestky rozmixovat, pohodlně to zvládnete i obyčejným tyčovým mixérem. Hotová povidla můžeme dochutit špetkou skořice.Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice. Oschlé pevné švestky se stopkou můžeme skladovat v chladné místnosti ve slabší vrstvě na platech až 10 týdnů.

Proč jíst sušené švestky : Sušené švestky jsou dobrým zdrojem draslíku (732 mg / 100 g), který je nezbytný pro udržení normálního krevního tlaku a srdeční funkce. Nasekané sušené švestky jako součást naší cereální snídaně mohou přispět k prevenci vysokého krevního tlaku a ochránit před aterosklerózou.

Kolik sušených švestek denně

Jestli vám jednotky moc neříkají nebo nemáte po ruce váhu, abyste si odměřili to správné množství, je to zhruba 15 ks sušených jablek, 4 ks sušených švestek nebo 150 ks brusinek, 20 ks mandlí nebo 8 ks para ořechů. Zatímco 20 mandlí denně je podle všeho zdraví prospěšných, na para ořechy pozor!

Jak zavařit sušené švestky : Švestky lze je zavařit i bez cukru. V tomto případě je lepší použít švestky půlené, namačkat je do sklenic, zalít několika lžícemi vody a zavařit. V obou případech okolo 80 stupňů na cca 25 minut. Půlené švestky zavařujeme v kterémkoliv stádiu zralosti, švestky celé by měly být mírně nedozrálé.

Špecle lze podávat na několik způsobů. Dokonale chutnají s omáčkou, masem, škvarky, klobásou nebo sýrem. Poslouží i jako vynikající příloha k obědovým pokrmům, kterou lze střídat s brambory, kroupami nebo rýží. Osvědčí se také ve formě samostatného pokrmu bez zbytečných přísad.

Inspirujte se našimi nejlepšími recepty.

  1. Utopenci – nejlepší co známe.
  2. Brambory se špekáčky na pivu.
  3. Ražniči v zapékací misce.
  4. Špekáčky na kyselém zelí a pivu (bez kečupu)
  5. Špekáčkový salát se sýrem.
  6. Špekáčky na černém pivu II.
  7. Buřty se zelím a cuketou na pivu.

Kolik sníst sušených švestek

Jestli vám jednotky moc neříkají nebo nemáte po ruce váhu, abyste si odměřili to správné množství, je to zhruba 15 ks sušených jablek, 4 ks sušených švestek nebo 150 ks brusinek, 20 ks mandlí nebo 8 ks para ořechů. Zatímco 20 mandlí denně je podle všeho zdraví prospěšných, na para ořechy pozor!Sytě modré barvivo ve švestkách patří mezi flavonoidy (sekundární metabolity rostlin), které mají pozitivní účinky na zdraví člověka: mohou působit preventivně proti rakovině, srdečně-cévním onemocněním i jako antioxidanty.Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.

Jak využijeme švestky V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jaký je rozdíl mezi Špeclemi a haluškami : To je jednoduché. Halušky mají základ z bramborového těsta. Špecle mají základ ze specielní mouky, která je něco mezi hladkou a polohrubou.

Z jaké mouky se dělají špecle : Sýrové špecle

  • 250 g hladké mouky.
  • 250 g vajec (5 vajec)
  • špetka mletého muškátového oříšku.
  • špetka pepře.
  • špetka soli a sůl na osolení vody.

Co uvařit ze špeku

Výsledky vyhledávání – Ingredience: špek

  1. 4.8 314x. Svíčková na smetaně podle Richarda Nováka.
  2. 4.3 57x. Halušky s brynzou a slaninou.
  3. 4.6 62x. Hrachová kaše ze žlutého hrachu.
  4. 4.3 54x. Svíčková z vepřové pečeně
  5. 4.7 92x. Domácí sekaná se špekem.
  6. 4.4 80x. Pečená vepřová kotleta.
  7. 4.8 71x. Srnčí guláš na pivu.
  8. 4.2 102x.


Na jeden šálek budete potřebovat prostředkům proti zácpě. Na jeden šálek použijte 1-2 čajové lžičky sušených listů, ty zalijte vodou, nechte 10 minut louhovat a poté vypijte.Tenhle způsob využijete v případech, kdy potřebujete použít jen pár kousků – ovoce jde lépe oddělit, aniž byste ho museli nechat povolit. Švestky každopádně mrazte jen dobře vyzrálé a bez vad a skladujte je maximálně rok, od sezóny do sezóny (pro zachování plné kvality a chuti se doporučuje dokonce jen půl roku).

Jaký je rozdíl mezi haluškami a Strapačka : Existují halušky vždy podávané s bryndzou (sýrem), někdo dělá i halušky s mákem a dokonce i halušky s povidly. Halušky z bramborového těsta s kyselým zelím a smaženou slaninou se označují jako strapačky. Nejznámější jsou ale brynzové halušky.