Co udělal Konstantin?
Cyril jako filolog a teolog pro Slovany nejprve vytvořil nové staroslověnské písmo – tzv. hlaholici a přeložil v něm do slovanského jazyka (staroslověnštiny) Písmo svaté a bohoslužbu. Český překlad bible vznikl z původní verze staroslověnské a až do 19.Konstantin proslul jako první křesťanský římský císař, jeho vláda tak představovala zásadní zvrat v dějinách církve.Při přípravách Konstantin sestavil nové písmo (hlaholici) pro slovanský jazyk a společně s bratrem Metodějem přeložili do staroslověnštiny liturgické knihy potřebné pro konání bohoslužeb. Konstantinovi je připisováno sestavení Proglasu, tedy předmluvy ke staroslověnskému překladu evangelií.

V jakém jazyce kázali Konstantin a Metoděj : Konstantin (též sv. Cyril) a Metoděj přinesli do českých zemí hlaholici. Tito bratři ze Soluně jsou však známí též díky vedení kázání a vyučování ve staroslověnštině.

Co přeložil Konstantin

přeložil z řečtiny do staroslověnštiny (pro niž už předem sestavil odpovídající písmo – tzv. hlaholici) i všechna čtyři evangelia Nového zákona. Při návratu domů se K. a Metoděj na několik měsíců z misijních důvodů zastavili v Makedonii a pak rovněž v Římě, aby před papežem Hadrianem II.

Co prinesl Konstantin a Metoděj : Konstantin a Metoděj tedy nepřicházeli jen hlásat novou víru, ale hlavně přinášeli první slovanské písmo, první překlad Nového zákona do staroslověnštiny a také staroslověnskou liturgii. Po řečtině a latině se stala staroslověnština třetím liturgickým jazykem.

Konstantinopol, v roce 1930 oficiálně přejmenován na Istanbul, byl hlavním městem Římské říše, po rozdělení Římské říše hlavním městem Východořímského impéria či později nazývané Byzantské říše, a po dobytí Turky hlavním městem Osmanské říše.

Metoděj snad víc po duchovní stránce a Konstantin pro praktickou evangelizaci. Sestavil pro Slovany abecedu o 38 písmenech odvozených z písmen řeckých a nazývanou hlaholské písmo. Do staroslovanské řeči hned přeložil nejdůležitější části Písma svatého a bohoslužebné knihy. O sestavení písma Hadrián II.

Co udělal Metoděj

zásadně potvrdil jejich učení i jejich neobvyklou misijní metodu zavádění slovanské bohoslužby. Počátkem roku 868 potvrdil papež slovanský překlad bohoslužebných knih. Položil je na oltář v bazilice Panny Marie Sněžné, posvětil je a zároveň posvětil Metoděje na kněze.Na Moravu byzantská misie v čele s Konstantinem a doprovázená jeho bratrem Metodějem dorazila v roce 863. Již v Byzanci vymyslel Konstantin pro potřeby misie spisovný jazyk a písmo, za jehož základ zvolil makedonský dialekt slovanského jazyka z okolí Soluně, který rozvinul a obohatil.Proč Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.

Konstantinopol, v roce 1930 oficiálně přejmenován na Istanbul, byl hlavním městem Římské říše, po rozdělení Římské říše hlavním městem Východořímského impéria či později nazývané Byzantské říše, a po dobytí Turky hlavním městem Osmanské říše.

Kdo založil Istanbul : Založil je roku 667 př. n.l. Řek Byzás jako městský stát, který dostal jméno Byzantion. Místo mělo neobyčejně výhodnou polohu v zátoce Zlatého rohu a při vjezdu do Bosporské úžiny. Tato kolonizační osada rozložená na evropském břehu zdárně prosperovala až do 2.

Co šířil Konstantin a Metoděj : Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu. S liturgií v národním jazyce dokonce předešli dobu o jedenáct století. To kníže Rostislav si přál, aby vedli bohoslužby v slovanské řeči. Bratři podle historika Luďka Galušky slovanštinu znali, přestože pocházeli ze Soluně.

Co vystudoval Metoděj

Po maturitě na Arcibiskupském gymnáziuv Kroměříži (1935) studoval bohosloví, na kněze byl vysvěcen r. 1940. Po válce studoval historii na filosofické fakultě v Brně, kde r. 1949 získal doktorát z filosofie.

Cařihrad (řecky Konstantinopolis, turecky Istanbul) bývával středem světa. I dnes je největším tureckým městem a centrem obchodního, kulturního i pohlavního života Malé Asie.Bospor z tureckého Boğaziçi (Istanbul Boğazi) je průliv, který spojuje dvě moře konkrétněji Černé moře a Marmarské moře. Nachází se přesně mezi Balkánským poloostrovem a Malou Azií, která odděluje Evropu od Azie. Kromě toho ve spojení s úžinou zvanou Dardanely (na jihu Turecka), spojuje Egejské moře s černým mořem.

Proč je 5 července státní svátek : Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.