Co tvoří Mluvidla?
Na produkci řeči se vedle mozku podílejí i centra uložená v prodloužené míše, mozečku, mezimozku. Z mezimozku se řídí např. činnost hlasivek, melodie a hlasitost mluvy, její frázování, tj. vesměs řečové složky mimo vlastní artikulaci.Fyziologie řeči

Řeč vzniká proudem vzduchu, který vychází z plic, prochází mezi hlasivkami (hlasovou štěrbinou), které zpravidla vytvářejí základní zvuk, který je modulován (ovlivněn a doplněn) jazykem a patrem, dásněmi a rty v ústní dutině, která působí také jako rezonátor.Ústrojí hlasové (fonační) je uloženo v hrtanu. Je typicky lidským orgánem a jeho funkcí je vytvářet základní hlas, jehož dalšími úpravami vzniká hlasitá řeč. Základem hlasového ústrojí jsou dva hlasové valy pokryté sliznicí, tzv. hlasivky (chordae vocales).

Co tvoří hlas : Zvuk hlasu vzniká tak, že kmitající hlasivky rytmicky přerušují proud vzduchu jdoucího z průdušnice. Hrtanový hlas nemá lidské zbarvení. To získává až po průchodu prostorem nad hlasovou štěrbinou – hrtanová dutina nad hlasivkami, hltan, dutina ústní a nosní a nosohltan, souhrnně nazývané nástavná hlasová trubice.

Co se ztratou hlasu

Když je hlas přetěžován

V případě, že chrapot trvá u dospělých déle než 3 týdny a u dětí déle než týden, je potřeba zdravotní stav konzultovat s lékařem. Chronické onemocnění hlasivek totiž může mít za důsledek otoky hlasivek, polypy na hlasivkách nebo např. tzv. zpěvácké uzlíky.

Kdy má dítě začít mluvit : Kdy začíná dítě mluvit Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat. Mezi třetím a čtvrtým rokem života pak u dětí zaznamenáváme obrovský pokrok.

Mluvení ze spaní podle něj jednoznačně svědčí pouze o jedné věci, o nedostatku spánku. Na tom, že mluvíme ze spaní, se podílí i další faktory. Zejména stres, deprese, únava, alkohol či nemoci. V každém případě pokud vy nebo někdo z vašich blízkých mluví ze spaní, možná by bylo na čase zvolnit.

Konkrétně jsou to hrtan (a v něm se nacházející hlasivky), dále hltan, zuby, jazyk a rty. V širším slova smyslu se do hlasového ústrojí řadí i ústní dutina a nosní dutina, a dokonce i vedlejší nosní dutiny.

Co zabira na ztratu hlasu

na ztrátu hlasu bych doporučila Aescin tablety- užívat 3x denně 2 tablety po dobu 5ti dní, při udržovací léčbě se dále pokračuje v dávce 3x1tbl. Doplňte minerální vodou Vincentka – ke kloktání a v mezidobí můžete vycucat pastilku Islandského lišejníku, který také působí příznivě na hlasivky.Co ovlivňuje kvalitu hlasu Hlas může být ve velké míře ovlivněn faktory, jako jsou například tréma, nervozita, nezvládnuté, potlačené emoce. Proto si budeme pamatovat, že se musíme snažit vystupovat před publikum v duševní pohodě a klidu. Ne vždy to můžeme zajistit, ale i v tom je právě „ona profesionalita“ řečníka.na ztrátu hlasu bych doporučila Aescin tablety- užívat 3x denně 2 tablety po dobu 5ti dní, při udržovací léčbě se dále pokračuje v dávce 3x1tbl. Doplňte minerální vodou Vincentka – ke kloktání a v mezidobí můžete vycucat pastilku Islandského lišejníku, který také působí příznivě na hlasivky.

Při řeči nebo zpěvu drobné svaly hrtanu napínají hlasivkové vazy, čímž se zužuje hlasová štěrbina. Vydechovaný vzduch proudí přes hlasovou štěrbinu a rozechvívá hlasivky podobně jako se rozechvívá jazýček v píšťale. Vlnění dále rezonuje v dýchacích cestách. Tak vzniká hlas.

Co kdyz dítě ve 2 letech nemluvi : Pokud dítě nezačne komunikovat a např. do 2 let vůbec nemluví, už by bylo dobré začít zjišťovat, zda např. nemá poruchu sluchu nebo nesjou další potíže, obecně nejčastěji rodiče chodí s opžděným vývojem řeči kolem 3 roku a pokud má dítě nějaké potíže ve výslovnosti, stačí navštívit logopeda kolem 4 roku.

Kdy reknou děti prvni slovo : Většinou děti řeknou svoje první slovo mezi 11. a 14. měsícem, kdy jsou již rty i jazyk obratnější a mozek je schopen přiřadit věcem jejich jména. Pochopitelně, že každé děťátko má i v tomto ohledu svůj čas, nicméně jeho mluvení můžete podpořit jednoduchými návyky.

Proč se mi nechce spát

Příčinou insomnie je často stres. Může to být ale i nepravidelný spánkový režim, nadměrná psychická zátěž, změna biologického rytmu (to je například změna časového pásma při cestování), nemoc nebo dlouhodobý stav deprese. Mezi důsledky nespavosti patří podrážděnost, únava a malátnost během celého následujícího dne.

Je to dáno tím, že matrace na podlaze umožňuje rovnoměrné rozložení tlaku a do jisté míry ovlivňuje polohu těla v jeho přirozené poloze. Díky tomu se může časem snížit bolest a zlepšit zdravotní stav osob, které se potýkají s problémy se zády a revmatologickými onemocněními.Při řeči nebo zpěvu drobné svaly hrtanu napínají hlasivkové vazy, čímž se mění šířka hlasové štěrbiny. Vydechovaný vzduch proudí přes hlasovou štěrbinu a rozechvívá hlasivky podobně jako se rozechvívá jazýček v píšťale. Tak vzniká hlas.

Co způsobuje ztrátu hlasu : Obvykle za infekci na hlasivkách mohou chladný vzduch, klimatizace, znečištěný vzduch kouřením, prachy, chemikáliemi nebo laryngitida (zánět hlasivek a hrtanu). Dočasný chrapot obvykle následuje po celodenním mluvení, zpívání nebo jednorázovém hlasovém vypětí (fandění na sportovním zápase, zpěv v hospodě).