Co tvoří šedou hmotu?
šedá a bílá hmota mozková. Šedá hmota, kterou tvoří převážně těla nervových buněk neuronů, pokrývá jako mozková kůra povrch velkého mozku a vytváří tzv. jádra, uložená uvnitř dalších oddílů mozku. Bílou hmotu tvoří výběžky nervových buněk axony.Bílá hmota (lat. substantia alba) je světlejší tkáň v mozku a v míše. Bílou hmotu tvoří především nervová vlákna s myelinovými pochvami. Viz také šedá hmota, černá hmota.Mozek i mícha jsou tvořeny nervovou tkání, kterou tvoří dva typy buněk: neurony a neuroglie.

Co tvori predni mozek : Přední mozek (prosencephalon) je část mozku zakládající se během embryonálního vývoje. Jako celek zahrnuje dvě mozkové struktury obratlovců: mezimozek (diencephalon) a koncový mozek (telencephalon). Mezimozek se skládá z mnoha částí: pretectum, epithalamus, dorzální a ventrální thalamus, hypothalamus a další.

Jak se jmenuje nervová buňka

Neuron (nervová buňka) je základní funkční a histologická jednotka nervového systému. Neuron přenáší a zpracovává informace z vnějšího a vnitřního prostředí a tím podmiňuje schopnost organismu na ni reagovat.

Jak jsou rozloženy šedá a bílá hmota v míse : Mícha se skládá z šedé a bílé hmoty. Šedá hmota obsahuje především neurony a gliové buňky. Bílá hmota obsahuje míšní dráhy, které spojují jednotlivé oddíly nervového systému s receptory či efektory.

Nervovou soustavu člověka dělíme na centrální nervovou soustavu (CNS), tvořenou mozkem a míchou hřbetní, a na periferní nervovou soustavu (PNS), do které řadíme míšní nervy, hlavové nervy a autonomní (vegetativní) nervový systém.

Nervová tkáň je jedna ze základních typů tkáně v celém lidském organismu. Obsahuje dva různé typy buněk: neurony a neuroglie. Anatomicky můžeme nervovou tkáň rozdělit na centrální nervový systém obsahující mozek a míchu a periferní nervový systém obsahující nervy a nervová ganglia.

Co tvoří tkáň

Tkáň je soubor morfologicky podobných buněk, které plní určitou funkci. Buňky tvořící tkáň mohou být stejného typu, existují však tkáně, které jsou tvořeny buňkami tvarově i funkčně rozdílnými. V tom případě je jeden typ buněk typem základním a je nositelem specializované funkce tkáně.Potraviny pro mozek – pro jeho výkon a regeneraci

  • Potraviny, které podpoří náš mozek.
  • Co byste měli do svého jídelníčku zařadit
  • Vlašské ořechy.
  • Avokádo.
  • Banány.
  • Jablka.
  • Skořice.
  • Čokoláda a kakao.

Váš mozek vám poděkuje.

  1. Vyzkoušejte nové věci. Udělejte si čas a zkuste se naučit nové věci.
  2. Meditujte. Hodně stresu může mít dlouhodobě negativní vliv na náš mozek a celkovou pohodu.
  3. Spěte v průměru 6 – 8 hodin.
  4. Pravidelně se hýbejte.
  5. Buďte na vzduchu.
  6. Zkuste používat svou nedominantní ruku.
  7. Doplňte vitamíny.


Nervová tkáň je jedna ze základních typů tkáně v celém lidském organismu. Obsahuje dva různé typy buněk: neurony a neuroglie. Anatomicky můžeme nervovou tkáň rozdělit na centrální nervový systém obsahující mozek a míchu a periferní nervový systém obsahující nervy a nervová ganglia.

Co to je axon : Axon neboli nervové vlákno je výběžek neuronu, který může mít velmi proměnlivou délku a jeho funkcí je odvádění nervových vzruchů směrem z těla neuronu k jiným neuronům, popř. k jiným typům buněk (prostřednictvím synapse). Na rozdíl od dendritů je axon vždy pouze jeden.

Které provazce míšní vedou vzruch do mozku : Stavba míšní hmoty

Funiculus lateralis, anterior a posterior – provazce, v nichž vedou nervová vlákna směrem nahoru a dolů. Fissura mediana anterior – přední zářez mezi předními rohy. Sulcus medianus posterior (zadní zářez). Sulcus anterolateralis – vystupují z něj vlákna předních kořenů míšních.

Co znamená Gangliová

Gangliová soustava

Nervové buňky se začínají sdružovat do nervových uzlin – ganglií (nejčastěji párových). Ganglia představují CNS. Neurity těchto buněk tvoří obvodové nervstvo. Jsou to komisury (spojují ganglia téhož páru) a konektivy (propojení těla v podélné ose).

Nervovou soustavu člověka dělíme na centrální nervovou soustavu (CNS), tvořenou mozkem a míchou hřbetní, a na periferní nervovou soustavu (PNS), do které řadíme míšní nervy, hlavové nervy a autonomní (vegetativní) nervový systém.Nervová tkáň je jedna ze základních typů tkáně v celém lidském organismu. Obsahuje dva různé typy buněk: neurony a neuroglie. Anatomicky můžeme nervovou tkáň rozdělit na centrální nervový systém obsahující mozek a míchu a periferní nervový systém obsahující nervy a nervová ganglia.

Co tvori těla neuronů : Tělo neuronu je ohraničené plazmatickou membránou, obsahuje receptory a iontové kanály. Tato jeho struktura podmiňuje vznik a šíření vzruchu. Tělo neuronu obsahuje jádro, Nisslovu substanci (granulární endoplazmatické retikulum) a mitochondrie.