Co to znamená plazma?
Krevní plasma je roztok především bílkovin, minerálů a enzymů, které vedle funkce tekutého prostředí pro krvinky plní řadu dalších funkcí, například při přesunu vstřebaných živin, zástavě krvácení a zabezpečování imunity.plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá ke klinickému použití pro pacienty s projevy krvácení, oběhovým šokem, jaterním selhání, popáleninách, nebo k výrobě koncentrátů pro zástavu krvácení, imunoglobulínů a očkovacích látek.Krevní plazma se používá při výrobě řady životně důležitých léků. Jsou mezi nimi i takové, které pomáhají nemocným se sníženou imunitou, onkologickým onemocněním či poruchou srážlivosti krve. Pomáhá mimo jiné také při náročných chirurgických zákrocích, popáleninách a transplantacích.

Co tvori plazmu : Samotná krevní plazma obsahuje 90 % vody. Zbytek jsou pak ze 7 % organické látky, jako jsou bílkoviny, vitamíny, minerální látky apod., a 1 % tvoří anorganické soli. Právě tyto plazmatické látky jsou životně důležité pro fungování lidského těla i pro další medicínské zpracování po dárcovském odběru.

Jak vypadá plazma

Krevní plazma je nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul. Její objem odpovídá 5 % tělesné hmotnosti. Tvoří přibližne 55 % objemu krve a 25 % objemu extracelulární tekutiny.

Jaký je rozdíl mezi plazmou a krvi : Krev se skládá z krevních buněk (červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček) a tekuté části – krevní plazmy. V plazmě jsou rozptýleny bílkoviny, soli a látky, které jsou krví přenášeny mezi různými orgány (cukry, lipidy, hormony, produkty metabolismu určené k vyloučení atd.)

Dopady darování plazmy na zdraví

Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Obnova krevní plazmy trvá většinou v řádu hodin, maximálně pár dní. Abychom minimalizovali zátěž na dárcovo tělo, podáváme každému před ukončením odběru fyziologický roztok ohřátý na teplotu těla.

Jednoduše léky, které pomáhají lidem s poruchou srážlivosti krve, sníženou imunitou nebo rakovinou, se bez plazmy a jejím dárcovství neobejdou. Léky vyrobené z krevní plazmy mohou zachránit zdraví a životy mnoha tisíců lidí. Plazma se běžně používá také při léčbě popálenin, úrazů nebo při velkých ztrátách krve.

Kdy nechodit na plazmu

Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.Krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. V těle zdravého člověka je zhruba 3–3,5 litrů krevní plazmy, tj. přibližně 5 % tělesné hmotnosti.Základní parametry krevní plazmy

Parametr Hodnota
Objem 2,8–3,5 litru
pH 7,4 ± 0,04
Osmolalita 280–300 mosm/l
Osmotický tlak 5150 mmHg

11. 3. 2024

Krevní plazma je nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul. Její objem odpovídá 5 % tělesné hmotnosti. Tvoří přibližne 55 % objemu krve a 25 % objemu extracelulární tekutiny.

Jak často je zdravé darovat plazmu : Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců.

Kolik stojí léčba plazmou : 3000 Kč Léčba krevní plazmou metodou ACP není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, neproplácí ji tedy žádná ze zdravotních pojišťoven ČR. Cena jedné aplikace krevní plazmy na IC Klinice Brno je 3 000 Kč.

Co se deje v těle po odebrani plazmy

Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.

Před odběrem vás prohlédne náš lékař, který posoudí váš zdravotní stav. Darování plazmy není vhodné, pokud trpíte nějakým těžkým chronickým onemocněním – jaterním, srdečním, ledvinovým nebo metabolickým.V některých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu. V takovém případě se odběr okamžitě ukončuje, nejedná se však o závažné problémy, které by vás jakkoliv ohrožovaly.

Jak se clovek cítí po darování plazmy : V některých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu. V takovém případě se odběr okamžitě ukončuje, nejedná se však o závažné problémy, které by vás jakkoliv ohrožovaly.