Nálev je roztok, který vznikne, když se droga (např. čaj) přelije vroucí vodou a nechá se určitou dobu (3 až 15 minut) za případného občasného promíchání louhovat a poté se scedí. Liší se od výluhu (delší macerování ve studené vodě) a odvaru (droga se ve vodě vaří). Využívá se zpravidla u květů, listů a natí.Silný odvar
U přípravy tvrdších částí rostlin, jako je stonek či kořeny, bývá účinnější odvar. Vložíme je do studené vody, přivedeme k varu, krátce povaříme a necháme ještě luhovat. Je opravdu důležité začít ve studené vodě a tu postupně ohřívat.Odvar se získá tak, že se části rostlin vloží do vody pokojové teploty, která se uvede do varu. Vaří se 10-15 minut, pak se nechá ještě asi 15 minut stát a scedí se. Uvedeným postupem se obvykle připravují výluhy z drog obsahujících třísloviny (například dubová kůra) nebo z tvrdých částí rostlin (kořeny apod.).
Jak se dělá Macerat : Do rozpuštěného tuku vložíme bylinku, kterou chceme macerovat a zahříváme několik hodin (nejčastěji 3 – 5 hodin). Poté necháme směs zchladnout. Druhý den můžeme proces opakovat nebo směs jen rozehřejeme a přefiltrujeme. Obvykle zahřívám čerstvou bylinku tři dny po sobě.
Jaký je rozdíl mezi nálevem a odvarem
Nálev se většinou připravuje zalitím bylin vroucí vodou a necháním louhovat několik minut, poté se byliny odstraňují. Naopak odvar se připravuje vařením bylin po dobu několika minut a poté se nechají louhovat v horké vodě déle, obvykle asi 10-15 minut.
Co to je extrakt : Extrakt (koncentrát) je výtažek z rostlin nebo jejích částí, převážně připravený z usušených částí rostlin. Díky moderním technologiím, je možné léčivé vlastnosti rostlin zkoncentrovat. Extrakce neboli vyluhování je metoda získávání látek z různých, přírodních materiálů.
Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.
Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.
Jak se správně vaří bylinkový čaj
Jak na to Vodu přivedeme k varu, bylinky vložíme do konvice a přejime vroucí vodou. Po 10 až 15 minutách čaj scedíme přes sítko, počkáme až lehce vychladne a dochutíme medem či citronem. Pokud připravujeme čaj z plodů, necháme louhovat 20 až 25 minut.Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.Toto označení určuje, kolik kilogramů suroviny bylo použito na jeden kilogram extraktu. U 10:1 bylo tedy použito 10kg základní suroviny, ze které bylo vyextrahován 1kg extraktu.
Extrakty. Přírodní extrakt je výtažek připravený vylouhováním suroviny v kapalině – rozpouštědle. Většinou se k jeho výrobě v potravinářství používá alkohol. Nejlepší výluhy jsou z čerstvých surovin, lze ale použít i sušené.
V čem macerovat : V případě, že si chci připravit macerát, který chci používat přímo na tělo – například obličejový olej, tak používám kvalitní mandlový olej. Ten je daleko jemnější a výživnější. Když chci macerovat bylinky pro léčebné účely nebo na vlasy, tak je maceruji v olivovém oleji nebo konopném oleji.
Co je to macerace v lékařství : Macerace je rozmáčení okrajů rány vzniklé působením tekutiny. Macerace je rozmáčení okrajů rány vzniklé působením tekutiny, tedy zpravidla zánětlivým výtokem. Nejčastěji je důsledkem nesprávné péče o chronické rány – nevhodně zvolené krytí nebo malá frekvence převazů rány.
Co to je macerát
Co je to macerát Maceráty se získávají jako výsledek macerace, která spočívá v leptání rostlinného materiálu specifickým rozpouštědlem (voda, olej, alkohol) při pokojové teplotě. Proces macerace může trvat několik desítek minut, dokonce až několik týdnů.
První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.Levandulový čaj – bylinný čaj
Listy jsou úzké, asi 5 cm dlouhé, ochmýřené, šedozelené a velmi aromatické. Jak připravit levandulový čaj Hrneček s jednou lžičkou sušených květů levandule zalijte vroucí vodou (100ºC) a nechte 5 až 10 minut louhovat.
Kdy se sbírají bylinky : Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit. Kořeny se sbírají v době vegetačního klidu, to znamená brzy na jaře anebo na podzim.