Co to znamená motivace?
Motivace primární – vrozené biologické potřeby, které fungují jako instinkty a vyvíjejí se podmiňováním. Motivace sekundární- naučené tendence chování, jak jeho síly a směru, tak i způsobu. Motivace vnější – vyvolává denní a roční doba, přítomnost či absence lidí a podnětů v okolí.Motivátor ve smyslu motivačního faktoru je stimul probouzející motivaci člověka. Motivace je hnací síla, která nás neviditelně nutí vykonávat nějakou činnost, abychom dosáhli vytyčeného cíle.Dle Madsenové dělíme motivy na tři hlavní skupiny: (1) Primární (hlad, žízeň, sex, odpočinek atd.). (2) Sekundární (sociální kontakt, moc, vlastnictví). (3) Afektivní (potřeba bezpečí, agrese).

Jaký je rozdíl mezi motivem a motivaci : Motivace: Proces zahájení aktivity člověka, jejího zaměření k určitým objektům a regulace aktivity kvůli dosažení určitých cílů. Motiv: Iniciační síly, které vyvolávají, zaměřují a regulují aktivitu člověka.

Co je to motivace

„Motivace je psychický proces vedoucí k energetizaci organismu. Motivace usměrňuje naše chování a jednání pro dosažení určitého cíle. Vyjadřuje souhrn všech skutečností – radost, zvídavost, pozitivní pocity, radostné očekávání, které podporují nebo tlumí jedince, aby něco konal nebo nekonal.

Co muze být motivace : biologické (biogenní, primární, vrozené) – potřeba dýchání, potravy, bezpečí, spánku apod. Slouží k přežití, reprodukci nebo k udržení zdraví. sociální (psychogenní, sekundární, získané) – kulturní (vzdělání, kulturní život apod.) a psychické (radost, štěstí, láska apod.).

Jak se motivovat

  1. Poznejte sami sebe a stanovte si své cíle.
  2. Vymyslete plán, jak cílů dosáhnout.
  3. Jděte si za svými cíli.
  4. Připravte se na překážky.
  5. Nikdy se nevzdávejte.
  6. Obklopte se pozitivními lidmi.
  7. Srovnávejte se jen jediným způsobem.
  8. Sledujte svůj pokrok.


Dopis by měl mít maximálně 3 – 4 odstavce:

  1. V prvním odstavci napište, na jakou pozici reagujete.
  2. Ve druhém odstavci napište, co vás na pozici zaujalo a jak uplatníte své zkušenosti a dovednosti.
  3. Ve třetím napište, čím budete přínosem, co tam chcete dělat – vaši vizi na dané pozici.
  4. A nakonec si napište o setkání!

Co člověka motivuje

Mezi vnitřní faktory pracovní motivace patří kromě již zmíněné samostatnosti i zisk nových schopností, smysl a společenský význam práce a možnost vidět za sebou výsledky. Mezi vnější faktory patří finanční odměny, povýšení, možnost budoucího zvýšení mzdy, ale i pochvala nebo uznání od kolegů či nadřízených.„Motivace je psychický proces vedoucí k energetizaci organismu. Motivace usměrňuje naše chování a jednání pro dosažení určitého cíle. Vyjadřuje souhrn všech skutečností – radost, zvídavost, pozitivní pocity, radostné očekávání, které podporují nebo tlumí jedince, aby něco konal nebo nekonal.Je to doplněk k životopisu, součást písemné prezentace, první kontakt se zaměstnavatelem, krátký text, ve kterém se zaměstnavateli výstižně představujete v tom nejlepším světle. Zdůrazňuje vaše konkrétní dovednosti, které odpovídají pracovní nabídce nebo ji dokonce převyšují.

Hodnoty, potřeby, zájmy, ideály a návyky jsou základními zdroji motivace.

Jak funguje motivace : Obecně je podstatou procesu motivace zaměření a aktivace jedince. Motivace je proces usměrňování (direktivní funkce), udržování (dokud není dosaženo cíle) a energetizace chování (určování jeho síly), který, třebaže vychází z biologických zdrojů, je psychický fenomén (Nakonečný, 1997).

Jaký je rozdíl mezi průvodním a motivačním dopisem : Průvodní dopis je v podstatě odpověď na inzerát. Jde o krátký stručný jednoduchý text, se snahou vzbudit zájem o přiložený životopis. Součástí reakce na inzerát by měl být vždy. Motivační dopis je detailnější, více osobní a výrazně delší formální text.

Jak se znovu motivovat

6 tipů, jak si dodat ztracenou motivaci

  1. Sepište si své dlouhodobé cíle. Možná jste na chvíli ztratili z dohledu své dlouhodobé cíle.
  2. Naplánujte si své denní aktivity.
  3. Nezapomeňte na relaxaci.
  4. Setkejte se se svými blízkými a přáteli.
  5. Mluvte na sebe pozitivně
  6. Praktikujte zdravý životní styl.


Dopis by měl mít maximálně 3 – 4 odstavce:

  1. V prvním odstavci napište, na jakou pozici reagujete.
  2. Ve druhém odstavci napište, co vás na pozici zaujalo a jak uplatníte své zkušenosti a dovednosti.
  3. Ve třetím napište, čím budete přínosem, co tam chcete dělat – vaši vizi na dané pozici.
  4. A nakonec si napište o setkání!

Hlavní část dopisu může uvádět také vaše vzdělání, získaná osvědčení a relevantní dovednosti. Můžete se zmínit o svých ambicích do budoucna, zejména pokud se týkají pozice, o kterou se ucházíte. Pečlivě si prostudujte popis nabízené pracovní pozice a ukažte, že vyhovujete požadavkům na dané místo.

Jak posílit svojí motivaci : 12 způsobů jak zvýšit vnitřní motivaci

  1. Zrušte odměny za dobře vykonanou práci.
  2. Poskytněte větší svobodu a autonomii.
  3. Vyšší smysl.
  4. Zrušte tresty.
  5. Podporujte otevřenost.
  6. Pracujte s vizualizací
  7. Začněte věřit, že se to povede.
  8. Uvědomujte si svoje úspěchy a monitorujte pokrok.