Každý má právo na život. Nikdo nesmí být odsouzen k trestu smrti ani popraven.svoboda a rovnost všech lidí v jejich právech. právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení.Listina základních práv a svobod
Právo na život je zakotveno v článku 6 Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky: (1) Každý má právo na život. Lidský život je hoden ochrany již před narozením. (2) Nikdo nesmí být zbaven života.
Co je to lidská práva : Základní lidská práva jsou subjektivní veřejná práva, která jsou v Česku zaručena především ústavní Listinou základních práv a svobod. Základní lidská práva jsou přisuzována každé lidské bytosti, filozoficky a historicky vycházejí z konceptu přirozeného práva. Obecně vzato nemohou práva fungovat bez povinností.
Co je to život
Život je víceznačné slovo, které v biologii znamená charakteristiku všech jsoucen či organismů, schopných zejména látkové výměny, reprodukce a rozmnožování, případně evoluce, která tedy považujeme za živá.
Co je práv : Podle soudobých českých učebnic je právo neboli právní řád „souhrn právních norem jako obecně závazných pravidel chování stanovených či uznaných státem (resp. meziná- rodním společenstvím států), jejichž porušení stát (resp. státy vytvořené mezinárodní in- stituce) sankcionují“.
Základní práva jsou souborem základních práv a svobod náležejících všem lidem v EU. Jsou stejná bez ohledu na to, odkud pocházíte, v co věříte nebo jak žijete. Tato práva prosazují důležité zásady, jako je důstojnost, spravedlnost, respekt a rovnost. Stanoví normy pro to, jak dnes žijeme a pracujeme v Evropě.
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Co znamená že vlastnictví zavazuje
Jedná se o vzájemná práva a povinnosti vznikající mezi vlastníky sousedních nemovitostí, přičemž obecně se vlastníku zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.Nedotknutelnost se podle čl. 7 odst. 1 vztahuje jak na osobu fyzickou (čili na člověka), tak na její soukromí a to od narození až do smrti. Jde o ústavně chráněné právo na zachování integrity osoby, jehož porušení je obecně zakázáno a to jak ve sféře veřejnoprávní, tak i v soukromoprávní.Lze k nim přiřadit 4 N: práva nezadatelná (člověk se svých práv a svobod člověk nemůže vzdát ve prospěch někoho jiného), nezcizitelná (nemohou být jednotlivci žádným způsobem odňaty), nepromlčitelná (člověk se jich může vždy dovolat) a nezrušitelná (stát je nemůže zrušit žádným právním předpisem).
Mezi projevy života patří charakteristické znaky společné pro všechny organismy. Dynamika, neustálé proměny a výměna látek, energie a informací s prostředím. Reakce na podněty z vnějšího prostředí a přizpůsobení se. Evoluce (vývoj), živé soustavy se neustále dlouhodobě přizpůsobují měnícím se podmínkám.
Jaký je smysl života : Mezi předpoklady smyslu lidského života můžeme zařadit: cítit cenu života, pochopit a procítit to, co život obsahuje; usilovat o životní naplnění; k životu patří stálé očekávání něčeho nového, úsilí o něco nového… apod. Často se můžeme setkat s názorem, že zdraví spočívá ve schopnostech užívat si a pracovat.
Jaké jsou znaky práva : Materiální znaky: normativnost (regulativnost), všeobecná závaznost, obecnost, vynutitelnost státem. Formální znaky odrážejí zejména proces tvorby právní normy a její vnější podobu. Výrazná a silná pozice právní normy vyžaduje, aby bylo možné zjistit, že dané pravidlo skutečně vydala a/nebo garantuje státní moc.
Kdy vznika pravni vztah
Aby právní vztah vznikl, je třeba, aby vznikla nějaká právní skutečnost, např. podpis smlouvy, která bude upravena konkrétní právní normou. Bez této právní regulace by mohlo jít o společenský vztah, nikoli ale o vztah právní, neboť by nebyl právem hodnocen a regulován.
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.Na rozdíl od vlastnictví, které je právním panstvím, je držba panstvím faktickým. Toto dělní má význam při ochraně, praetor chránil jen toho držitele, který získal držbu bez vad. Toto dělní má význam při nabytí vlastnického práva vydržením a tradici (civilní držba).
Co je předmětem vlastnického práva : Předmětem vlastnictví je vše, co někomu patří , všechny jeho věci hmotné , tak i věci nehmotné .