Duševní zdraví je „pocit pohody, v němž každý jedinec naplňuje svůj vlastní potenciál, zvládá běžný životní stres, může pracovat produktivně a plodně a je schopen přispívat k prospěchu své komunity“ (definice podle Světové zdravotnické organizace).Duševní zdraví zahrnuje emocionální, psychickou a sociální pohodu. Světová zdravotnická organizace ho definuje jako stav pohody (wellbeing), kdy každý jedinec realizuje svůj vlastní potenciál, dokáže se vyrovnat s běžnými životními stresy, dovede pracovat produktivně a užitečně a je schopen přispívat své komunitě.Klíčem k duševnímu well-beingu není vyhýbání se stresujícím situacím, negativním pocitům či problémům. Duševní well-being nám napomáhá zvládat stresující situace, které život přináší. Náhlé náročné situace, stres, potíže v práci, škole, partnerském vztahu nebo ztráta blízké osoby, mohou narušovat naše duševní zdraví.
Co znamená Mentalni zdraví : Duševní zdraví, psychické zdraví nebo mentální zdraví (anglicky mental health) je úroveň psychické pohody či blahobytu (anglicky psychological well-being) a nepřítomnost psychických poruch. Je to stav, ve kterém člověk „funguje na uspokojivé úrovni emocionálního a behaviorálního rozpoložení“.
Jak si udržet duševní zdraví
5 návyků, které vám pomohou zlepšit vaše duševní zdraví
- Dopřejte si dostatek spánku. Spánek je mimořádně důležitý, protože umožňuje vašemu tělu nabrat sílu a zároveň resetovat vaši mysl.
- Jezte zdravě a cvičte.
- Buďte v kontaktu s ostatními.
- Relaxační techniky.
- Buďte vděční a zůstaňte pozitivní
Co znamená slovo duševní : Mentální znamená duševní či myšlenkový ve vztahu k činnosti, či způsob myšlení a duševní činnosti.
Je to na první pohled úplně jednoduché.
- Pamatuj na svou pohodu. Ujisti se, že máš dostatek spánku, čerstvého vzduchu a vyvážené stravy.
- Pohybuj se.
- Udělej si čas na své myšlenky a pocity.
- Buď součástí skupiny.
- Měj realistická očekávání od svých nálad.
- Nastav si dosažitelné cíle.
- Buď na sebe hodný.
Čtení knih má mnoho pozitivních dopadů na duševní zdraví a well-being: Už 30 minut čtení denně vede ke snížení krevního tlaku, srdečního tepu a míry stresu. Četbou knih můžete podpořit vaše společenské vnímání a emoční inteligenci, zejména pak schopnost empatie vůči druhým lidem.
Co jsou duševní nemoci
Mezi duševní onemocnění se řadí například ADHD, bipolární porucha, deprese, organické duševní poruchy, poruchy osobnosti, poruchy příjmu potravy, schizofrenie, úzkostné poruchy a další.Duševní zdraví
Duševní zdraví je někdy přehlížené, ale je stejně důležité jako fyzické zdraví. Zahrnuje emocionální, psychologické a sociální blaho. Praktikování mindfulness, meditace a udržování silných sociálních vazeb může přispět k lepšímu duševnímu zdraví.Slova „duchovno“ a „duševno“ jsou v podstatě synonymy. Označují duchovní oblast, spirituální život, duši, psychiku člověka (myšlenky, představy, přání, city), také obecně schopnost lidského mozku uvažovat o vnějším, hmotným světe. Opačný význam má pojem „tělesno“. Oba slova mají i podobný původ.
Jak pečovat o své duševní zdraví
- Dopřejte si dostatek pohybu.
- Nepodceňujte dostatečně dlouhý a kvalitní spánek.
- Nebojte se mluvit nahlas o svých pocitech.
- Najděte si čas na odpočinek, během kterého odložíte stranou své starosti a budete se věnovat pouze tomu, co vás skutečně těší.
Jak poznat že mám duševní nemoc : Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Jak se pozna dusevne nemocny clovek : Příznaky a projevy
Mezi ty, které mohou projevům nemoci předcházet, lze zařadit např.: tendence uzavírat se před okolím, obtíže v osobní hygieně, výraznou vztahovačnost, oploštělost emocí, nesoustředěnost, pocity pronásledování, bizarní nápady, ale také zvýšené užívání návykových látek.
Co je to duše
Duše je v řadě náboženství, mytologiích a filosofii nehmotná substance živé bytosti. V náboženských a filozofických naukách pojem duše odkazuje na nehmotný princip, který je chápán jako nositel života jednotlivce a jeho identity, který přetrvával v čase.
Psychika (z řec. psyché – duše) je souhrn duševních dějů během celého lidského života. Skládá se ze dvou základních dimenzí: prožívání a chování. Jedná se o nejzákladnější a nejobecnější psychologický pojem.Je to na první pohled úplně jednoduché.
- Pamatuj na svou pohodu. Ujisti se, že máš dostatek spánku, čerstvého vzduchu a vyvážené stravy.
- Pohybuj se.
- Udělej si čas na své myšlenky a pocity.
- Buď součástí skupiny.
- Měj realistická očekávání od svých nálad.
- Nastav si dosažitelné cíle.
- Buď na sebe hodný.
Jak podpořit duševní zdraví : K odbourání stresu pomáhá jakýkoliv pohyb – ať už sport nebo relaxační cvičení. Relaxační cvičení pomáhají k cílenému zvládání úzkostí a podpoře duševní vyrovnanosti. Skvělou metodou je například i cvičení jógy, která propojuje relaxaci, tělesné protažení a trénink správného dýchání.