Co to jsou svátosti?
Církev jako svátost

Sedmero svátostí je pak nástrojem této spásy, kterou šíří Duch Svatý.Obecně je svaté, co je obecně, kolektivně nebo individuálně uznané za trvale dobré, pravé, důvěryhodné, blahodárné, následování hodné, například muž, slova, hora, vztah, odkaz nebo příkaz mohou být pro dotyčné osoby svaté.Svátost smíření neboli zpověď je především osobním setkáním se vzkříšeným Kristem. To má společné se zbývajícími šesti svátostmi Církve. Jde o svátost uzdravující, ve které Ježíš Kristus prostřednictvím biskupa nebo zplnomocněného kněze odpouští hříchy, kterých se věřící dopustil po křtu.

Které svátostí jsou tzv svátostí iniciační : Svátostí, které může člověk přijmout je sedm: křest, biřmování, svaté přijímání, svátost smíření, pomazání nemocných, kněžské svěcení a svátost manželství.

Co je to svátostí

Církev slaví sedm svátostí – svátost křtu, biřmování, eucharistie, pokání, pomazání nemocných, kněžství a manželství. V nich a skrze ně dává Kristus sám sebe lidem. Když jej přijímáme, dostáváme i jeho dary.

V kolika letech je biřmování : Podle staré praxe západní církve nenásleduje u dítěte biřmování hned po křtu, jako tomu má být u dospělého křtěnce, nebo jak tomu je u pravoslavných křesťanů, ale je odloženo až do dospívání nebo dospělosti. Biskupské konference mají stanovit nejnižší věk biřmovanců. U nás je to 15 roků.

Co je to svátost Svátosti jsou křesťanské obřady, tedy viditelné úkony, které zprostředkovávají neviditelnou Boží milost. Skrze ně přichází Bůh. Ustanovil je Ježíš Kristus, a to buď výslovně nebo svými činy.

O svatost obecnou neboli všedního dne se jedná v životě normálního křesťana, jenž žije bez těžkého hříchu, který je porušením přikázání a v jeho srdci ničí lásku. „Člověk, jako oduševnělý tvor, nemůže žít přátelství, kterým ho Bůh zahrnul už tím, že jej stvořil k svému obrazu, jinak, než že se svobodně Bohu podrobí.

Co jsou to svátosti

Církev slaví sedm svátostí – svátost křtu, biřmování, eucharistie, pokání, pomazání nemocných, kněžství a manželství. V nich a skrze ně dává Kristus sám sebe lidem. Když jej přijímáme, dostáváme i jeho dary.Začni třeba takto: „Vyznávám se před Pánem Bohem, že jsem se od minulé zpovědi dopustil/a těchto hříchů“ – a vyznáváš své hříchy. Pokud si s něčím nevíš rady, nevíš, zda se mohlo jednat o hřích, či nikoli, zeptej se kněze – rád Ti odpoví. Po vyznání hříchů řekni asi toto: „Toto jsou mé hříchy.Církev slaví sedm svátostí – svátost křtu, biřmování, eucharistie, pokání, pomazání nemocných, kněžství a manželství. V nich a skrze ně dává Kristus sám sebe lidem. Když jej přijímáme, dostáváme i jeho dary.

Nejsvětější Svátost Oltářní – eucharistický chléb uchovávaný ve svatostánku kostela, kde je uctíván věřícími jako trvalá Kristova přítomnost. Tuto přítomnost eucharistie v kostele signalizuje tzv. „věčné světlo“, které svítí v blízkosti svatostánku. Věřící před Kristem v této svátosti na znamení víry a úcty poklekají.

Kdo může Biřmovat : Biřmován může být člověk, který je pokřtěn v katolické církvi, byl už připraven k přijímání svátosti smíření a eucharistie, dosáhl zmíněného věku a absolvoval přípravu na přijetí svátosti biřmování. Jen v nebezpečí smrti může a být ten, kdo byl pokřtěn a nebyl biřmován, biřmován neprodleně a to i knězem.

Kdy se křtí dospělý : Dospělý je pokřtěn, až když sám víru vyzná a o křest po zralé úvaze požádá. Ale ani křest dětí se neuděluje nezávisle na víře. Zárukou toho, že dítě bude vychováváno ve víře, je zde víra rodičů a kmotrů. Samotná víra nestačí, ani samotný křest nevede člověka k Bohu.

Co říkat u svátostí smíření

Začni třeba takto: „Vyznávám se před Pánem Bohem, že jsem se od minulé zpovědi dopustil/a těchto hříchů“ – a vyznáváš své hříchy. Pokud si s něčím nevíš rady, nevíš, zda se mohlo jednat o hřích, či nikoli, zeptej se kněze – rád Ti odpoví. Po vyznání hříchů řekni asi toto: „Toto jsou mé hříchy.

Církev slaví sedm svátostí – svátost křtu, biřmování, eucharistie, pokání, pomazání nemocných, kněžství a manželství. V nich a skrze ně dává Kristus sám sebe lidem. Když jej přijímáme, dostáváme i jeho dary.Papež František chce vytvořit další možnost, jak se stát svatým. Nově se svatými budou moci stát ti, kteří obětují svůj život pro ostatní. Lidé, kteří se mohli stát svatými, museli dobrovolně zemřít mučednickou smrtí, nebo způsobit zázrak.

Co se říká při hostii : Kněz pozvedne hostii, řekne „Tělo Kristovo” a odpovídající odpoví: „Amen”. Poté mu kněz položí hostii na rozevřenou dlaň. Eucharistii nikam v dlani neodnáším, ale přijmu ji bezprostředně po té, co mi ji kněz podá.