12 + 5 tipů na výlety v Krkonoších
- Sněžka a Poštovna.
- Luční bouda a Úpské rašeliniště
- Mały Staw a Wielki Staw.
- Pec pod Sněžkou.
- Janské Lázně a stezka korunami stromů
- Černá hora s rozhlednou a Černohorské rašeliniště
- Mohyla Hanče a Vrbaty, Harrachovy kameny a Kotelní jámy.
- Pančavský vodopád.
krkonošsko-jizerského krystalinika, který je budován starohorními a prvohorními krystalickými břidlicemi (zejména svory, fylity a ortorulami) o stáří 600 milionů až jedné miliardy let.Členitá hornatina na severu Čech, tvořící hranici s Polskem, součást Krkonošské oblasti. Více než 50 tisícovek, z 20 nejvyšších v České republice je 15 právě v Krkonoších, včetně vůbec nejvyšší – Sněžky (HLV 1; 1603 m). Pohoří začíná na západě u Harrachova v místech, kde končí Jizerské hory.
Jak je v Krkonoších : Krkonoše jsou jedinými českými horami s vysokohorským rázem. Najdete zde skalní hřebeny, hluboká údolí, vodopády, rašeliniště i voňavé horské louky. Na mnoha místech vás potěší pohled na malebné roubenky a další stavby lidové architektury.
Co se tezi v Krkonoších
Těžba železných, měděných a stříbrných rud a jejich zpracování v hutích byla v Krkonoších nejvýznamnější v 15. a 16. století, zejména za éry Kryštofa z Gendorfu. K nejznámějším patřily železné hamry v Černém Dole, v Maršově, v Peci pod Sněžkou, v Lánově, v Dolním Dvoře a především ve Vrchlabí.
Co je typické pro Krkonoše : Krkonoše jsou hory mnoha českých "nej". Jsou nejvyšší, nejnavštěvovanější, jediné s vysokohorským rázem u nás a neuvěřitelně pestrou přírodou. Najdeme zde strmé ledovcové kary i rozlehlé horské louky, skalnaté hřebeny i malebná údolíčka lemovaná roubenými domky.
Krkonoše – lokalita soustavy Natura 2000
Díky své poloze uprostřed středoevropské krajiny se Krkonoše staly významnou vývojovou křižovatkou, z čehož vyplývá výjimečná rozmanitost jejich horských ekosystémů – porosty kleče, ledovcové kary, květnaté horské louky, mokřady, horské smrkové lesy apod.
V bučinách se dobře cítí plž řasnatka lesní, z ptáků brhlík, dlask, budníček nebo hýl, čápi bílí i černí či dravý krahujec, jestřáb nebo výr velký. Z velkých býložravců jsou to jeleni a srnci, šelmy zastupují lišky, kuny skalní i lesní nebo známý noční samotář jezevec.
Co kvete v Krkonoších
- Koniklec jarní alpínský na Sněžce a v Modrém sedle.
- Prvosenka nejmenší nad horní hranicí lesa.
- Violka dvoukvětá na prameništích ve vyšších polohách.
- Pampeliška krkonošská na vrcholu Sněžky.
- Česnek hadí v rýchorském pralese.
- Sasanka narcisokvětá a prha arnika u Rýchorské boudy.
Proč byl vyhlášen Krkonošský národní park Krkonoše nejsou pouze hory, ale i unikátní reliéf modelovaný ledovci, ostrov tundry uprostřed Evropy, typické horské boudy nebo pestré ekosystémy podmíněné tradiční hospodářskou činností obyvatel, kteří naše nejvyšší pohoří kdysi kolonizovali.Z větších savců se v lesích dnes vyskytuje jelen evropský, srnec obecný a ojediněle i divoké prase. K krkonošským šelmám patří liška obecná, kuna a lasice. Nejhojněji jsou v lesních porostech zastoupeny ptáci. Jedná se především o pěnkavu, hýla obecného, kosa horského nebo datla.