Co to jsou jaderné síly?
jsou síly působící mezi nukleony v jádře atomu. Jsou silami krátkého dosahu, který zhruba odpovídá lineárnímu rozměru jádra (řádově 10-15 m). Působí vždy jen mezi nejbližšími nukleony. Daný nukleon se tedy váže jen s omezeným počtem nukleonů, což označujeme jako nasycení jaderných sil.Vazebná energie

představuje energii, která se uvolní při vzniku jádra z volných nukleonů. Je to také energie, kterou je nutno jádru dodat, aby došlo k jeho rozdělení na jednotlivé nukleony. Tato energie tedy určuje velikost vazby nukleonů v jádře.Hmotnostní úbytek odpovídá energii Ej, která se při vytvoření jádra uvolnila nebo naopak energii, kterou musíme jádru dodat, aby se rozdělilo na jednotlivé stavební částice (protony a neutrony).

Jak se pocita Vazebna energie : Přesné hodnoty pro každou jednotlivou vazbu v dané molekule se mohou mírně lišit. Vazebná energie je průměrem disociačních energií všech vazeb jednoho druhu v dané molekule. Disociační energie vazeb stejného druhu se mohou v rámci stejné molekuly lišit.

Co je slabá jaderná sila

slabá jaderná síla (W) – jedná o interakci, která způsobuje β rozpad. Podléhají jí částice, které nejsou nabité (např. neutrina).

Která síla je nejsilnější : Silná interakce, či silná (jaderná) síla, je nejsilnější ze všech základních interakcí působících mezi částicemi hmoty.

Jádra atomů jsou složena ze dvou druhů elementárních částic, protonů a neutronů. Společně tyto částice nazýváme nukleony. Nejjednodušším atomem je atom vodíku, jehož jádro je tvořeno protonem a kolem jádra obíhá jediný elektron.

Obsahuje především chromatin, tedy jadernou DNA a s ní asociované proteiny (histony a podobně). Kromě chromatinu lze v jádře najít ještě jadérka a další drobné struktury.

Čím se od sebe mohou lišit jádra atomu téhož prvku

Atomy téhož prvku se ale také mohou od sebe lišit (různě nabité ionty téhož prvku se liší počtem elektronů v obale; izotopy téhož prvku se liší počtem neutronů v jádře), shoduje se pouze počet protonů v jádře. Počtem protonů v jádře je prvek identifikován (protonové číslo je jednoznačnou identifikací prvku).Většina objemu atomu je "prázdná", podobně jako je prázdná většina meziplanetárního prostoru. Rozměry atomu jsou nepatrné, přibližně 10-10 m, tedy jedna desetimilióntina milimetru. Jádro atomu je však ještě mnohem menší – jeho "průměr" je ještě asi stotisíckrát menší, kolem 10-15 m.Jak podpořit energii těla

  1. Vyvážená strava. Dodržujte vyváženou stravu s dostatečným příjmem živin.
  2. Dostatečný spánek. Zajistěte si dostatečný spánek a odpočinek.
  3. Pravidelné cvičení Pravidelně cvičte a zapojte se do fyzických aktivit, které vám přinášejí radost.
  4. Snižte stres.
  5. Vyhýbejte se přejídání
  6. Správné vitamíny.


Délka vazby – mezijaderná vzdálenost (vzdálenost mezi středy atomů spojených vazbou). Nelze ji vypočítat z teorie, lze ji změřit. Zjišťuje se metodami elektronové a neutronové difrakce, difrakce rentgenových paprsků nebo metodami spektrálními. Vyjadřuje se v pikometrech.

Co je to jaderná triáda : Jaderná triáda je označení třísložkové jaderné výzbroje, umožňující první či odvetný úder vůči protivníkovi. Složky jaderné triády jsou určeny způsobem dopravení jaderné zbraně na místo určení a jsou jimi: strategické bombardéry (ze vzduchu), mezikontinentální balistické rakety (ze země), a.

Jaké jsou účinky síly : Síla se projevuje statickými účinky – je příčinou deformace těles – a dynamickými účinky – je příčinou změny pohybového stavu tělesa (hmotného bodu), např. uvedení tělesa z klidu do pohybu nebo naopak, či změny velikosti nebo směru rychlosti tělesa.

Co je to normálová síla

Normálová síla je síla, kterou na sebe povrchy působí, aby si zabránily v průchodu jeden druhým. Normálová síla je kontaktní silou. Pokud se dva povrchy nedotýkají, nemohou na sebe působit normálovými silami. Například povrch stolu a krabice na sebe nemohou působit normálovými silami, pokud se vzájemně nedotýkají.

Ernest Rutherford, 1. baron Rutherford z Nelsonu, FRS (30.

srpna 1871 Brightwater, Nový Zéland – 19. října 1937 Cambridge Spojené království) byl britský fyzik novozélandského původu. Bývá považován za zakladatele jaderné fyziky.Funkce. Jadérko se v jádře vytváří kolem genů pro ribozomální RNA. Tyto geny jsou tak v jadérku transkribovány a následně se v jadérku zabudovávají do nově vznikajících ribozomů. Poté jsou jadernými póry transportovány ven do cytoplazmy.

Co je v jádře atomu : Jádra atomů jsou složena ze dvou druhů elementárních částic, protonů a neutronů. Společně tyto částice nazýváme nukleony. Nejjednodušším atomem je atom vodíku, jehož jádro je tvořeno protonem a kolem jádra obíhá jediný elektron.