Řeholník, také řeholní bratr, je v katolické církvi osoba mužského pohlaví, která se zavázala k doživotní službě Bohu a lidem a žije ve společenství osob, jež se řídí stejným pravidlem čili řeholí (z lat. regula, pravidlo). Řeholníci většiny řádů mohou být jak kněží, tak také laičtí bratři.Řády (latinsky ordo) jsou nejstarší formou řeholního společenství. Každý řád se řídí určitou řeholí, tj. souhrnem předpisů, které upravují řeholní život a jsou témeř vždy sepsané samotným zakladatelem řádu. Osoby, které do řádu vstupují, procházejí noviciátem, tj.Stejně jako mužští mniši se řeholnice mají řídit evangelijními radami chudoby, čistoty, a poslušnosti, k nimž se zavazují řeholními sliby, a dodržovat řeholi, pravidla svého řádu. Zpravidla oblékají řeholní roucho typické pro daný řád či kongregaci.
Co je to řehole : Řehole (z latinského regula, pravidlo) je písemně formulovaný návod a souhrn pravidel, jimiž se řídí činnost řádu a život jeho členů. V přeneseném slova smyslu znamená činnost, která na člověka klade velké nároky.
Jak se stát řeholnicí
Je možné kontaktovat kláštery, kněžský seminář, řeholní domy a domluvit se na osobní návštěvu. Pro vyzvednutí přihlášky do kněžského semináře nebo zprostředkování kontaktu s řeholním domem oslovte kteréhokoliv kněze z farnosti.
Kdo plati Reholne sestry : Řeholnice výplatu odevzdávají do společné pokladny, nemají kapesné. Kongregace poskytuje sestrám stravu, obydlí, peníze na vzdělání a také jim dává oblečení. Řeholní šat je dvojí: černo-bílý vycházkový, celý bílý – pracovní. K dispozici mají sestry erární hygienické potřeby – mýdlo a pastu na zuby.
Klášter (z německého Kloster z latinského claustrum, uzavřené místo, latinsky monasterium) je instituce a budova nebo komplex budov, které slouží jako dlouhodobý příbytek pro duchovní a pracovní činnosti mnichů (monachů), mnišek (jeptišek) či laiků, kde žijí společně jako komunita na rozdíl od osaměle žijících …
"řád, -u, m (rod mužský) 1. souhrn zásad, pravidel něj. děje n. činnosti: mravní ř.; jednací, volební, školní, domovní ř.; vojenský ř.
Co to jsou jeptišky
Mniška nebo jeptiška (ze středolatinského abbatisa, abatyše) je označení pro ženu žijící mnišským způsobem života v některých řádech (zejména druhá, kontemplativní větev) a která složila slavné sliby. Obecněji pak ženský protějšek pojmu mnich. Řeholnice či řeholní sestra je žena, která žije v řádu řídící se řeholí.Zasvěcení svého života Bohu je však hranice, kde veškerá podobnost obou případů končí. Jeptiškami se ženy mohou stát i po své svatbě, u zasvěcených panen je to téměř nemožné. Potenciální zasvěcená panna totiž nikdy v životě nesmí mít sex ani s jedním mužem.Český výraz klášter, podobně jako německé Kloster nebo polské klasztor, je odvozeno z latinského claustrum = uzavřené místo. Ze stejného latinského základu vychází také termín klauzura, kterým bývá označována uzavřená část kláštera, v některých případech – zejména u kontemplativní řádů – nepřístupná laickým osobám.
Tresť je kapalný výtažek (esence, koncentrát). Hovoří se například o čajové tresti, rumové tresti, likérových trestích nebo kávové tresti. Rumovou trestí se zpravidla rozumí koncentrát nesoucí aroma rumu, avšak neobsahující alkohol.
Kolik si vydělá jeptiška : Průměrný plat duchovního v Česku je 16 tisíc. Arcibiskup uvedl, že platí nájemné dvoupokojového bytu 6700 Kč, 1200 Kč za energie a inkaso. Do společné kuchyně přispívá 3000 Kč, za 1500 Kč si pak hradí místo v klášteře. "500 Kč činí příspěvek v programu 'Adopce na dálku' pro Kemala Prashanta.
Co nesmi jeptišky : Já bejt jeptiška tak prakticky nedělám nic jinýho. Bůh nedovoluje masturbaci nikdy a nikomu, natož jeptiškám. Při provozování masturbace člověku postupně vypadají vlasy a zuby, člověk si přivodí zánět šlach a skoliózu. A při ferekvenci více než jednou týdně navíc dotyčný oslepne a IQ mu klesne pod stovku.
Kolik dostavaji Jeptisky
Přesný počet lidí, kterým dávají práci, sice katolíci neznají, ale jde zhruba o dvanáct až třináct tisíc pracovních míst. Když se řekne katolická církev, před očima většiny se vynoří farář sloužící mši nebo jeptiška pečující o nemocné.
Život ve středověkém klášteře
Převážná většina času byla věnována modlitbě. Ve zbývajícím čase se mniši věnovali práci – v počátcích se jednalo o práci manuální, ale ve středověku už převažovala práce duševní, tedy studium teologických spisů, studium antické filozofie a přepisování knih (do doby než vznikl knihtisk).První kláštery ve středověku se zakládaly již v 5. a 6. století. Klášter středověku představoval pro mnichy nejen místo pro přiblížení se Bohu, ale navíc byl sociálním a materiálním útočištěm v nelehkých životních podmínkách středověku.
Za co se uděluje Řád bílého lva : Řád Bílého lva byl zřízen jako vyznamenání pro příslušníky cizích států za zásluhy, které získali o stát československý.